Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Конспект уроку по Історії "Доля радянських військовополонених"





Скачати 43.15 Kb.
Дата конвертації 02.03.2019
Розмір 43.15 Kb.


Конспект уроку з історії «Доля радянських військовополонених під час ВВВ 1941-1945 рр»


Тема: «Доля радянських військовополонених (на прикладі твору М.Шолохова« Доля людини »».

Клас: 9А

цілі:

  • формувати в учнів уявлення про сенс людського буття;

  • розповісти про долі радянських військовополонених у фашистських таборах;

  • познайомити з особливостями жанру мемуарної літератури;

завдання:

  • формувати комунікативні та інформаційні компетентності;

  • сприяти вихованню духовно-моральної особистості;

  • розвивати логічне мислення через аналіз епізоду повісті на рівні міркування;

  • прищеплювати гуманне, шанобливе, милосердне ставлення до людей (і до полонених як категорії людей), виховувати історичну пам'ять.

  • формувати в учнів уявлення про долі людей, які пройшли війну;

  • уточнити і доповнити образ Андрія Соколова, рис його характеру на основі прочитаних епізодів;

  • розширити знання дітей про життя російських військовополонених у концтаборах;

  • виховувати моральні якості, почуття співпереживання і співчуття, почуття патріотизму, гордість за мужність російських людей;

  • виховувати інтерес до читання творів патріотичного характеру про подвиг російського народу в роки Великої Вітчизняної війни.

Плановані результати:

  • Предметні: познайомити з розповіддю М.А Шолохова «Доля людини», сприяти розвитку мовлення учнів, відпрацьовувати навички виразного читання. монологічного і діалогічного висловлювання.

  • Пізнавальні УУД: пошук і виділення необхідної інформації, усвідомлене і довільне побудова мовного висловлювання в усній формі, вільна орієнтація і сприйняття тексту художнього твору, смислове читання; сприяння розвитку розумових операцій: порівняння, аналіз, синтез, узагальнення, систематизація. Допомога в розвитку творчої уяви, пізнавальної активності, інтелектуальних здібностей.

  • Особистісні УУД: самовизначення, прагнення до мовного самовдосконалення; морально-етичної орієнтації, здатність до самооцінки своїх дій, вчинків; розвиток вміння відстоювати свою точку зору, протистояти злу, вчити співчуття і взімопомощі, розвивати почуття патріотизму.

  • Регулятивні УУД: цілепокладання, планування, саморегуляція, виділення і усвідомлення учнями того, що вже засвоєно і що ще потрібно засвоїти.

  • Комунікативні УУД: планування навчального співробітництва з учителем і однолітками, дотримання правил мовної поведінки, уміння досить повно висловлювати думки відповідно до завдань і умовами комунікації

  • Устаткування: презентація, портрет М.Шолохова, відеофрагменти з фільму С. Бондарчука «Доля людини»

Хід уроку.

  1. Оргмомент (подання).

  2. Актуалізація знань. Мотивація.

Учитель історії: (слайд 2)

Родина подібна величезного дерева, на якому не злічити листя. І все, що ми робимо доброго, додає сили йому. Але не всяке дерево має коріння. Без коріння його повалив би навіть несильний вітер. Коріння живлять дерево, пов'язують його з землею. Коріння - це, ніж ми жили вчора, рік тому, сто, тисячу років тому. Це наша історія.

Учитель літератури:

Тільки безмежна відданість і любов до Батьківщини дозволила нашому народові перемогти в тій страшній війні. Ми сьогодні подивимося на неї очима Михайла Олександровича Шолохова. І хоча Шолохов не наважився сказати про те, що чекало військовополонених на батьківщині, сам вибір героя став актом громадянської мужності.

Вчитель історії:

- Кожна людина повинна знати своє минуле, щоб не повторювати цих помилок в майбутньому; війна на Землі з'являється тоді, коли підростає покоління тих, хто про війну нічого не пам'ятає і не знає, тому, щоб не допустити повторення цієї катастрофи, потрібно про це знати і пам'ятати.

- Чому слово війна асоціюється зі словом катастрофа?

Учитель літератури.

Вставав питання в будь-времена-
Що життя таке? Для чого вона?
Сто мудреців на те відповідь шукали:
У зірок, богів, землі, води, вогню.
А що відомо? Те ж, що спочатку -
На старій таємниці стара броня.
Так, може, треба підійти інакше
До відома не розв'язуваної задачі
І суть в іншому аспекті ізложіть-
Раз є вона, то як її прожити?

- Дійсно, в усі часи людина задавався питанням: "Що таке життя, що таке доля, для чого я народився? Як прожити життя?

Цілепокладання.
- Що стане предметом нашої розмови?

(1.Через розповідь М. Шолохова і на історичному матеріалі познайомитися з долею людини воєнного часу;

2.Виявіть сильні риси характеру людини у важких життєвих ситуаціях;

3.Отметіть вміння людини вистояти перед життєвими негараздами.)

Вчитель історії.

Війна в історії нашої країни (слайд 3).

22 червня 1941 року почалася Велика Вітчизняна війна.

Повідомлення учня про факти положення на фронтах 1941-1942рр. (робота з картою, наступ фашистської армії, відступ російських військ, окупація, полон радянських солдатів).

Учитель літератури. (слайд 4)

"Якщо ви дійсно хочете зрозуміти, чому Радянська Росія здобула велику перемогу в Другій світовій війні, прочитайте оповідання« Доля людини »", - чому так писала одна англійська газета.

відповідь: Глибокої, світлою вірою в людину проникнуть розповідь Шолохова. При цьому назва його символічно, бо це не просто доля солдата Андрія Соколова, але це розповідь про долю людини, про народну долю. Письменник усвідомлює себе зобов'язаним розповісти світу сувору правду про те, якою величезною ціною оплатив радянський народ право людства на майбутнє. Всім цим обумовлена видатна роль цієї невеликої розповіді.

- А як сприйняли розповідь «Доля людини» ви? Чому це невелике твір не залишало байдужими перших його читачів і хвилює сучасної людини?

(Коли я вперше прочитав розповідь М.А. Шолохова «Доля людини», расска з мене вразив своєю правдивістю, мене потрясли моральні якості головного героя. Це розповідь про неосяжні можливості людини, якщо це справжня людина. Саме таким і постає Андрій Соколов-простий російський солдат.)

( «Це дуже сумне твір, воно показує всі жахи війни, гіркоту розлук і втрат. Читаючи і перечитуючи його, я не змогла стримати сліз, особливо коли Ваня радів, що знайшов батька»)

( «Мені сподобалася ця трагічна повість. Мене привабила життєва стійкість Андрія Соколова. Життя була жорстокою до цієї людини, але не змогла його зломити, вбити в ньому душу. Сама назва оповідання нагадує нам, що доля людини - це доля цілого народу в роки жорстокої війни і в післявоєнний час. Цей твір важливо для нас, як важлива сама історія ... »)


- Як М.Шолохов показав у своєму оповіданні втручання війни в долю звичайної людини А.Соколова?

"Тільки не довелося мені і року повоювати .." (слайд5)

- Чому він так говорить? Що з ним трапиться?

Учень читає уривок з твору.«Тільки не довелося мені і року повоювати ... Ось як воно на війні буває ... Командир нашої автороти запитує:" Проскочиш, Соколов? " А тут і питати нічого було. Там товариші мої, може, гинуть, а я тут чухатися буду? "Який розмова! - відповідаю йому. - Я повинен проскочити, і баста!" - "Ну, - каже, - дуй! Жми на всю залізяку!" ... Тисну щосили! І до батареї залишився якийсь кілометр, вже звернув я на путівець, а дістатися до своїх мені, браток, не довелося ... Видно, з далекобійної важкий поклав він мені біля машини. Не чув я ні розриву, нічого, тільки в голові ніби щось луснуло, і більше нічого не пам'ятаю. ... Ніде правди діти, ось тут-то у мене ноги самі собою підкосилися, і я впав як зрізаний, бо зрозумів, що я - в полоні у фашистів. Ось як воно на війні буває ... ». (слайд 6)

Учитель історії (слайд 7)

  1. Скільки радянських солдатів потрапило в полон?

  2. Типова історія повернення з полону радянських солдатів? (Ні)

(Згідно з наказом №270 від 16 серпня 1941 всі полонені вважалися дезертирами і зрадниками. Сталін вважав їх зрадниками Батьківщини). (слайд 8)

Учитель літератури:

- Чи можна таким вважати Андрія Соколова?

- У яких епізодах, що відносяться до воєнного часів, на ваш погляд проявляється характер головного героя оповідання?
(Сцена в церкви, розмова з Мюллером, втечу з полону, усиновлення Ванюшки.)


Епізод в церкви: (слайд 9)

- Які варіанти людської поведінки зображує Шолохов в цій сцені.

- Що вас торкнулося?

-Що викликало подив?

-Чим вчать ці сцени?

ВИВИД: - Люди по-різному поводяться в екстремальних ситуаціях. Ось і полонені в церкви не є винятком. М.Шолохов зображує в цій сцені різні варіанти людської поведінки. Які?

ВИСНОВОК: В епізоді в церкві Шолохов розкриває можливі типи людської поведінки в нелюдських обставинах. Різні персонажі тут втілюють різні життєві позиції.

(робота в групах)

I група: християнин і Крижнёв

II група: взводний і доктор

ТИПИ ЛЮДСЬКОГО ПОВЕДІНКИ (слайд 10)

Намагається купити собі право на життя ціною зради

«Своя сорочка ближче до тіла

взводний

Покірно очікує своєї долі

доктор

«... в полоні і потемках свою велику справу робив»

  1. -Яка позиція найближче Соколову? Зачитайте. (Слайд 11).

( «Ось що означає справжній доктор! Він і в полоні і в сутінках свою велику справу робив». У будь-яких умовах залишатися самим собою, не зраджувати своєму обов'язку - це позиція і самого Соколова).
- Як повів себе герой у цій ситуації?

-Чому він вирішує вбити Крижнёва? Що герой переживає при цьому? Як ви ставитеся до його вчинку?

  • (Важко на душі, важко дається вбивство «свого», але не може Соколов допустити, щоб одна людина рятував своє життя ціною загибелі іншого. Тільки в єднанні людей він бачить порятунок).

- Навіщо Шолохов вводить в розповідь образ зрадника Крижнёва? Що хоче цим показати?

Покірність обставинам, боягузтво, підлість, лицемірство вплинули на долю цієї людини. Він прийняв смерть від рук тих, чиї життя хотів віддати ворогу в ім'я свого порятунку. Рядовий вчинок лікаря виявляється подвигом на тлі зради.

Перегляд відео (як бачить режисер)

Висновок: Режисер бачить мордатого хлопця, щось на зразок іуди, на прізвище Крижнев, який зробив свій вибір - на ранковій перекличці неодмінно видати свого взводного командира-комуніста. за тебе відповідати не має наміру". хоча - ніхто його "відповідати" не примушує. Можна просто промовчати - але ось ця підла нота, нота влади над своїм колишнім командиром, дає Крижнева такий кураж. В принципі - вже готовий поліцай.

А поруч з ним сидить в одній нижній сорочці, коліна обняв. Худенький такий, кирпатенька хлопчина і дуже собою блідий.

"Ні, -думаю, - не дам я тобі, сучьему синові, видати свого командира! Ти в мене з цієї церкви Не вийдеш, а витягнуть тебе, як падло, за ноги!"

Соколов примовляє зрадника Крижнева, по внутрішньому своєму переконанню: зрадник життя не гідний! Соколов - прокурор, суддя і виконавець вироку в одній особі. Іуді - Юди смерть. і зрадника Соколов душить.

Вчитель історії:

Перехід до питання про полонених.

- Як ставилися німці до полонених? (слайди 12,13,14,15)

- Чому ж насправді німці з такою жорстокістю ставилися до радянських полонених? (Конвенція) - говорить учитель історії.

Учитель літератури:

"Ох, браток, нелегка ця справа - зрозуміти, що ти в полоні .."

З якою метою ввів Шолохов опис полону? (слайди 16)

Відповідь учнів: Шолохов ввів в розповідь опис полону, що було не властиво радянській літературі того часу. Він показав, як героїчно, гідно поводилися в полоні російські люди, скільки подолали. «Важко мені, браток, згадувати, а ще важче розповідати про те, що довелося пережити в полоні. Як згадаєш нелюдські муки, які довелося винести там, в Німеччині, як згадаєш всіх друзів-товаришів, які загинули, замучені там, в таборах, серце вже не в грудях, а в горлі б'ється, і важко стає дихати ... »

Який епізод протягом полону Соколова ви вважаєте найбільш яскравим, центральним, кульмінаційним? Чому? пізод "Виклик до Мюллеру) (слайди 17)

- Про що думає на початку епізоду Соколов?

(Ось і відмучився Андрій Соколов ... І став я духом збиратися, щоб вороги не побачили в останню хвилину, що мені з життям розлучатися все-таки важко ..)

Висновок: Мюллер - це не просто виклик, а це - вирок.

- Мюллер - страшна людина. Як він поводиться по відношенню до військовополонених? (Зачитує опис) (слайди 18)

Мюллер - дуже безжальна людина, «права рука у нього в шкіряній рукавичці, а в рукавичці свинцева прокладка, щоб пальців не пошкодити». Йде і б'є кожного другого в ніс, кров пускає. Така людина ні в що не ставить людське життя, вважає себе найсильнішим, впевненим у своїй безкарності, навіть в якійсь обраності.

- Навіщо Мюллеру знадобилося особисто стратити російського солдата під час урочистої вечері? - Навіщо, перш ніж розстріляти в'язня, він влаштовує ритуал з випивкою?
(Мюллеру потрібно не просто розстріляти військовополоненого, а й вкрай принизити супротивника. Він уявляє, що, поставивши на коліна російського солдата, тим самим як би зіллється зі своєю непереможною армією.)
- В якому фізичному стані знаходиться Соколов? (Вкрай виснажений, «голодний як вовк».)
- Чому він погоджується випити, але відмовляється від закуски?
(П'є за свою погибель. «Хоч нап'юся, перед тим, як у двір йти, з життям розлучатися».

ВИСНОВОК: Діалог з Мюллером - це не збройна сутичка двох ворогів, а психологічний поєдинок, з якого Соколов виходить переможцем, що змушений визнати і Мюллер.

«Захотілося мені їм проклятим показати, ... що у мене є своє російське гідність і гордість, і що в худобину вони мене не перетворили, як не старалися».)

- У чому сенс цієї перемоги? Одержані моральна перемога.

Зачитайте слова Мюллера. Ось що, Соколов, ти справжній російський солдат. ти хоробрий солдат. Я теж солдат і поважаю гідних супротивників "

Мюллер дає високу оцінку особистим якостям полоненого солдата.

- Деякі читачі і критики вважають, що в Мюллера заговорило людське почуття подиву перед мужністю противника. Чи так це по-вашому? У чому ви бачите причину раптової зміни в Мюллера?

Висновок. У протиборстві з гітлерівцями, в фашистському полоні Андрій зберіг свою людську гідність. Своїм гордим поведінкою він змусив фашистів капітулювати перед величчю духу російського солдата.

Учитель історії:

- Сила Соколова в любові і гордості за свою Батьківщину, за російського людини. Навіть ворог по достоїнству оцінив «справжнього російського солдата», а не військовополоненого № 331. Витяг, гідність, послідовність, безкомпромісність, віра в ідейну правоту не можуть не викликати поваги до цієї людини ». (Слайди 19,20)

(учитель історії говорить про героя Д. М. Карбишева і зрадника А. А. Власова) Оповідання «Доля людини» А.Соколова і реальні події в роки ВВВ - протиставлення. (слайди 21,22)

учитель літератури

АНАЛІЗ ЕПІЗОДУ ВТЕЧІ

- Говорячи про перебування в полоні Андрія Соколова, ми не можемо не сказати про те, яка думка ніколи не покидала його?

- Чи намагався Андрій Соколов звільнитися? Яким чином?

(Обидва його втечі з полону свідчать про кмітливості та ощадливості героя. Він з першого дня полону задумав бігти, але «йти хотів напевно», тому терпляче чекав слушного моменту.

- Про що свідчать його втечі з полону? Про непокори, небажання змиритися з обставинами.

- Які якості характеру Андрія Соколова викликають найбільше захоплення?

(Захоплення викликає стійкість Андрія Соколова: він витримав знущання і приниження фашистського полону, які не змогли вбити в ньому розум, совісність, людську гідність, не перетворили його на слухняного раба чужої волі.

Вчитель історії.

Втеча Девятаева (слайд 22)

4. Рефлексія

Учитель літератури.

притча

- Маленький хлопчик прогулювався по парку зі своїм дідусем і почув таку фразу: «Ти не людина, а чудовисько!»

Малюк довго дивився вслід, а потім запитав: «Дідусю, а я людина?»

«Так»

«Справжній?»

«Справжній»

«А що значить бути справжнім чоловіком?» «Треба народитися»

«Собака теж народилася. Вона - людина? »« Ні ».
«Треба народитися людиною» «Тобто - народився із зовнішністю, схожою на людину, значить людина?» ...
- А як би ви відповіли на це питання? (Думка учнів).

Людина цінується не за зовнішній вигляд і матеріальне благо, а за моральність, милосердя, високі духовні і душевні якості.

Бути людиною - це боротися зі злом, відчувати, що ти за все у відповіді, бути працьовитим, вміти любити і прощати, бути вірним і відповідальним.

І немає небезпечніше людини, якій чуже людське, який байдужий до долі ближнього, до всього, крім доль пущеного їм в оборот Алтин (М. Є. Салтиков-Щедрін). (слайд 24).

- А ось що відповів дідусь: «Щоб бути справжньою людиною, треба мати величезну душу, чисте серце, здійснювати добрі вчинки на благо іншим.

- Чи можна Андрія Соколова назвати справжньою людиною? Чому?

-А що крім сильного характеру показує нам автор, описуючи Андрія Соколова?

Бачили ви коли-небудь очі, немов присипані попелом, наповнені такий непереборне смертної тугою, що в них важко дивитися?

Висновок: Справжній чоловік залишається людиною в будь-якій життєвій ситуації.

- Хотілося б, щоб у вашій долі не було таких випробувань. Але якщо випаде, завжди залишайтеся людиною.
5. Підсумок уроку.

- Отже, які ж якості притаманні істинно російській людині, солдату, війну?

- У чому феномен російської людини? Яким ви бачите образ російського солдата?

Образ російський солдата - це людина - носій найкращих якостей: мужність, патріотизм, непохитна воля, любов до ближнього, нетерпимість до жорстокості і неправди, до всякого зла. Але при цьому, без сумніву, Андрій Соколов є збірним образом. Тисячі російських людей робили так само, як він.

Шолохов вірить в російського солдата - війна, захоплюється ним і ще багато чого чекає від нього, а тому розповідь завершується оптимістично: по весняній землі, звільненій від фашизму, назустріч майбутньому крокує російський Людина і хлопчик з символічним ім'ям Іван. І образи ці виростають до узагальнення - перед поглядом читача в майбутнє крокує вся Росія. (слайд 25).

Я хочу закінчити нашу розмову словами з нобелівської лекції Михайла Шолохова: "Я хотів би, щоб мої книги допомагали людям стати краще, стати чистішим душею, пробуджували любов до людини, прагнення активно боротися за ідеали гуманізму і прогресу людства. Якщо мені це вдалося в якійсь мірі, я щасливий "

- Чи вдалося йому це?

- Які почуття пробудив у вас розповідь?


Рефлексія (слайд 26).

листи самооцінки

Виставляння оцінок.

Хлопці, у вас на столі лежать листочки. Оцініть, будь ласка, вашу роботу на уроці.

- Чи збігається ваше оцінювання з оцінюванням вчителя? Як ви думаєте, чому збігається (не збігається)?

7. Д / з: Написати міні - твір "Як війна змінює долю людини"

Скласти проект про героїчний поведінці в полоні (втеча, повстання, саботаж).


















































<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • інше