Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Тема уроку: "Колективізація сільського господарства в Казахстані"





Скачати 18.21 Kb.
Дата конвертації 05.02.2018
Розмір 18.21 Kb.

Відкритий урок за програмою районного семінару «Тематичний контроль і облік знань як один із факторів забезпечення результативності навчання»

Тема: Колективізація сільського господарства в Казахстані.

Голод 1931-1933гг., Казахстанська трагедія 30-х рр 20 в.

Мета: закріпити знання про те, що собою являв аул напередодні колективізації, в чому суть курсу «радянізація аулу», з якого з'їзду узятий курс на колективізацію, розглянути які наслідки силової колективізації, які форми опору шаруа і яких заходів вжито з ліквідації наслідків сталінської моделі , виховувати учнів свідомими громадянами, толерантними.

Обладнання: тематичні тести, підручники.

Хід уроку:

  1. Організаційний момент.

  2. Повідомлення теми уроку, мети

  3. Повторення домашнього завдання по темі: «Колективізація сільського господарства в Казахстані »(« мозковий штурм »)

Що собою являв аул напередодні колективізації?

Яка політика, що проводиться напередодні колективізації, дала позитивні результати для розвитку кооперативного руху, споживчих товариств, факторій?

(НЕП (нова економічна політика) дала позитивні результати, розвивався кооперативний рух, споживчі товариства, факторії. Перехід до непу почався з березня 1921 року, з 10 з'їзду РКП (б), рамки непу з 1921-1926 рр.)

Що було центрами по ліквідації безграмотності? (Червоні юрти- Кизил отау)

Скільки було поголів'я худоби напередодні колективізації? (40,5 млн)

Хто був секретарем крайової парторганізації? (Філіп Ісаєвич Голощокін з 1925-1933)

Яку політику він проводив? (Сталінську, командно-адміністративний стиль керівництва, курс «Малого Жовтня».

Написав листа Сталіну, а Сталін дав коротку відповідь: «Я вважаю, що політика, яку намічено в цій записці є найбільш правильною».

Обрав курс «радянізацію аулу»)

Політика піддалася критиці національної інтелігенції. І як оцінювалася критика?

(Т.Рискулов, С.Садвакасов, С.Сейфуллін, С.Ходжанов?, Ж.Минбаев були звинувачені в націоналізмі)

Початок здійснення колективізації

Який декрет визначив початок колективізації?

(Декрет ЦВК і РНК КазАССР від 27 серпня 1928 г. «Про конфіскації і виселення найбільших байских господарств і полуфеодалов»)

Як здійснювалася конфіскація баїв-полуфеодалов?

За якими критеріями добиралася конфіскованих господарств?

(Здійснено з порушеннями законів, силовими методами, методами тотального терору.

Відбір йшов по майновим критеріям, так і з політичної неблагонадійності)

До фізичного вимирання засуджувалися досвідчені, грамотні люди.

Насильницька колективізація сільського гос й ства.

Який з'їзд проголосив курс на колективізацію с / г?

(В декабре1927 р, 15 з'їзд ВКП (б))

Які основні принципи ленінської ідеї колективізації?

(Добровільність, самостійність, матеріальна зацікавленість, поетапний перехід)

До якого часу ЦК партії намічав закінчити колективізацію в Казахської АРСР? (До весни 1932 г.)

До якого часу процес осідання? (До 1933 г.)

Які основні форми колгоспного будівництва в Казахстані?

(1. В зернових районах-с / г артіль. 2. У тваринницьких районах-ТОЗи (товариства спільного обробітку землі)

До якого часу форсованими темпами стало розвиватися колгоспне будівництво? (З 2-ї половини 1929 г.)

Для проведення колективізації і осідання який клас залучається?

(Робочий клас)

Чим себе дискредитувала ідея колективізації? (Жорстокий терор, проводилася без урахування місцевих умов, адміністративними методами)

Який яскравий приклад наводиться? (Стор. 77 підручник)

У лютому 1932 року в Чуйському районі в радіусі 150 км стягнули сотні господарств, 400 юрт збудували в смт. Завершивши осідання замість запланованих 3 років протягом 3-х днів.

Чий було гасло? «Перегини не допускати-парнокопитних не залишати»

(Тургайського перегібщіков, де від 1млн. Худоби залишилося всього 98 тис.)

У відсотковому відношенні як це виразилося?

(У 1828 р-2%, в 1930 р-50% (56,4%), до жовтня 1931 р.-близько 65%)

4.Продолженіе вивчення теми.

1. Наслідки силовий колективізації: голод (1930-1932гг) (1931-1933гг) (увійшов в історію як «Великий джут»)

Порушення ленінських принципів добровільності, елементарної законності з самого початку взяли повсюдний характер.

Давайте з'ясуємо, какік були типові прийоми примусу?

Відкрийте підручники на стор. 77.

1 .Лішеніе виборчих прав.

2. Загрози виселення за межі району проживання, висилка за межі Казахстану

3. Превентивний арешт в «виховних цілях»

4. Огульне зарахування тих, хто вагається в так званих підкуркульників. Приклад: Щоб потрапити в розряд куркулів, досить мати будинок з залізним дахом і 2 коні.

5. Незаконне засудження, конфіскація худоби

6. Побиття, обливання холодною водою, взяття під варту в холодних коморах

Який позасудовий орган розглядав справи? (За підручником на стор. 78)

За період з 1929 - по 1933рр «трійкою» Повноважного Представника Об'єднаного державного політичного управління (ПП ОГПУ)

Розглянуто 9805 справ, до розстрілу - 3.386 осіб. Протоколи розглядалися і п одпісиваліс ь одним із секретарів Голощокіним, К амурисовим, а з 9 березня 1930 року головою Каз.крайкома ВКП (б) Г .Рошалем.

В результаті проведення силової колективізації с / г в Казахстані в 1930 -1932гг вибухнув голод. Жертвами голоду стали 1 млн 798 тис.

За межі республіки мігрувало понад 1 млн чол, з них 616 тис безповоротно, 414 тис згодом повернулися в Казахстан

Наслідки політики геноциду:

  1. З 6,2 млн. чол. республіки в 1931-1933 рр загинуло від голоду близько 2,1 млн. чоловік (1/3 населення)

  2. Втрати некорінного населення склали 0,4 млн. людина

  3. Колишня чисельність казахів була відновлена через 40 років, 1966 (1969) р

  4. Станом на 1 січня 1933 року республіка налічувала 4,5 млн. голів худоби проти 40,5 млн. голів напередодні колективізації

Ставлення до голоду інтелігенції

Чи знало про голод керівництво країни? Хто писав про голод і кому?

Підручник на стор.79 (дрібним шрифтом про жахливу картину голоду) і стор.80.

Про голод, про причини катастрофи в липні 1932 року в Крайком ВКП (б) особисто Ф.І.Голощекіну писала група діячів республіки: Г.Мусрепов, Гатауллін, М.Давлетгаліев, Е.Алтинбеков, К.Куанишев. Цей сміливий акт залишився під назвою «лист 5»

У березні 1933 року лист т.Рискулова Й.Сталіну, Л.Кагановичу, В.Молотову. Чи не побоявся розповісти правду про трагедію


Опір шаруа і селян політиці суцільної колективізації.

Сталінська модель колективізації с / г викликала запеклий опір селян.

стор.80 підручник

Давайте з'ясуємо, які форми опору?

(Догляд в міста і на будівництва, откочевки в інші регіони, вбивство активістів колгоспного руху, створення збройних загонів самооборони, повстання)

У 1929-1931 рр в Казахстані пройшла хвиля селянських виступів

Великі вогнища:

1. Семипалатинський округ (з лютого по травень 1930 р)

2. Батпаккарінское повстання кваліфікувалося як «бандитсько - басмаческое рух»

3. Каракумський виступ до 5000 чоловік, куди стікалися незадоволені колективізацією з Центрального і Західного Казахстану. Т ребованія: повернення із заслання незаконно репресованих, повернення конфіскованого майна і худоби, свобода релігії, зниження податків, принцип добровільності при колективізації, підняти статус сходу аулу.

«Трійка» ОГПУ засудила 175 осіб до розстрілу. 172 засуджені від 2 до 10 років, багато вислані до Східного Сибіру.

Завзятістю і вмілої організацією відрізнялося повстання

4.У Сузакськом районі, що почалося в лютому 1930 р

У вимогах поряд із засудженням беззаконня влади порушувалися релігійні питання. Повсталі зайняли центр Сузак, вбили керівників.

За ріговору ОГПУ залучено 311 до УО, 68 засуджені до растрел і 152 в виправно-трудові табори строком від 3 до 10 років.

Боротьба з наслідками сталінської моделі колективізації с / г

У вересні 1932 року ЦК Компартії прийняв постанову про с / г казахстана. У ньому зазначено. Що при проведенні колективізації необхідно враховувати рівень господарського, культурного розвитку і ступінь підготовленості мас.

Однак. ця постанова була прийнята тоді, коли руйнівні процеси зайшли надто далеко. У ньому немає ні єдиного слова про голод, нестатки народу.

  1. Закріплення. Робота за тематичним тесту (2 варіанти по 20 питань, перевірка за кодами)

  2. Домашнє завдання: параграфи 17, 18 стр.74-82, написати есе на цю тему

  3. рефлексія

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше

опис:

Тема "Колективізація сільського господарства в Казахстані" вивчається в 9-му класі, а також в 11-х класах. Показана ретельне опрацювання матеріалу на уроці, як проводиться робота по тематичного контролю і обліку знань. Після вивчення теми використовуються тематичні тести, які були зібрані з різних збірок пробних тестувань, використовувалися тести, запропоновані різними навчально методичними пособіямі.Матеріал уроку можна використовувати для закріплення знань по цій темі, для підготовки до Воуде в 9 класах і до ЕНТ в 11- х класах.

Сам зміст матеріалу має велике виховне значення. Цей урок був показаний на районному семінарі за темою "Тематичний контроль і облік знань".