Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Казахстан в роки громадянської війни і військова іноземна інтервенція. "Остання пісня" Шухова.





Скачати 26.59 Kb.
Дата конвертації 24.08.2018
Розмір 26.59 Kb.

Тема: Казахстан в роки громадянської війни і військова іноземна інтервенція.

цілі:

Освітня: узагальнити і систематизувати знання про громадянську війну в Росії.

Розвиваюча: розвиток дедуктивного логічного мислення, монологічного мовлення, вміння вибудовувати причинно-наслідкові зв'язки, вміння аргументувати.

Виховна: виховання терпимості, толерантності, готовності до компромісу.

Тип уроку: інтегрований.

Оформлення: виставка літератури, карта, схема, ватман, маркери.

Основні поняття: громадянська війна, ідеологія, переконання.

план уроку

1.Оргмомент.

2.Фронтальний опитування.

3. Визначити історичну особистість

4.Очагі громадянської війни (робота з картою) .Тісто.

5.Пісьмо по колу «Громадянська війна-це ...»

6. «Червоні і білі» кола

7. Людина і війна (за оповіданням І.Шухова «Остання пісня»)

8.Ітогі громадянської війни

9.Заключеніе

10 Домашнє завдання

Хід уроку

1. Чи можемо ми зрозуміти події, які відбулися більше 85 років тому в нашій країні? Зрозуміти, що рухало тисячами людей? Історик Бортневскій, оцінюючи події Громадянської війни, говорив, «що громадянська війна в Росії була і подвигом і трагедією. Спробуємо зрозуміти, зуміло чи людство, зазнавши величезних жертви, витягти будь-які уроки. Громадянська війна - це незабутні сторінки нашого минулого, коли сталося зіткнення різних політичних сил, соціальних груп. Це дві найбільш організовані, непримиренні сили - білі і червоні. І ось сьогодні, через вісім десятиліть, озираючись назад, ми задаємо собі питання: що ми знаємо про неї, про громадянську війну?

"Казахстан в роки громадянської війни і військової іноземної інтервенції" - тема нашого сьогоднішнього уроку.

2. «товсті і тонкі питання»

* Дати визначення Громадянської війни.

* Коли і чому почалася громадянська війна?

* Причини громадянської війни?

* Причини військової інтервенції?

* Яка територія була охоплена війною?

3.Вікторіна «Історична особистість»

Визначити за даними біографій хто з видних людей зображений на портреті. Хто з них виступав на боці «білих»? а хто на стороні «червоних»?

4.Все ці люди воювали на фронтах громадянської війни в Казахстані. покажіть на карті основні осередки громадянської війни в Казахстані. (Робота по карті)

Як ви помітили велика частина Казахстану була охоплена війною. І наша область теж входила в зону військових дій. В обласному центрі місті Кокшетау стоїть пам'ятник загиблим в роки війни. В енциклопедії зафіксований цей факт. (Звернутися до енциклопедії «Акмола»)

* Робота з тестами.

5. «Продовж речення»

«Громадянська війна - це ...».

(Всі учні пишуть продовження речення на ватмані. Вивісити ватману дошку і аргументувати твердження).

6 Громадянська війна - це незабутні сторінки нашого минулого, коли

сталося зіткнення різних політичних сил, соціальних груп. Це дві найбільш організовані, непримиренні сили - білі і червоні.

«Червоні» - частина пролетаріату, селянство, частина інтелігенції.

«Білі» - буржуазія, поміщики, частина офіцерства, частина інтелігенції, заможне і середнє селянство.

* Порівняємо * Білі і червоні - хто вони? (цілі боротьби і ідеали)

(кожна група працює на місці заповнюючи мети).

Висновок. Якщо що-небудь об'єднує їх цілі? Якими методами досягається мета?

Кожна зі сторін має свою систему ідей і поглядів, що відображають ставлення різних соціальних груп до навколишньої дійсності і один до одного.

Це ідеологія.

1. Ідеологічні засади "білих"?

Відповідь: Виступали за єдину і неподільну Росію; пропонували перенести реше-ня аграрного питання до закінчення війни; розглядали інтервентів як союзників у боротьбі з більшовиками.

2. Ідеологічні засади "червоних"?

Відповідь: Соціалістична рівність, соціалістична справедливість, класові інтереси вище особистих, солідарність і інтернаціоналізм пролетаріату, незалежність Радянської республіки, керівна роль РКП (б).

Одним із знарядь ідеології була пропаганда. Тисячі брошур, листівок, плакатів поширювалося з того чи іншого боку.

* Робота з ілюстраціями плакатів "білих" і "червоних".

Звертається уваги учнів на роботи - колажі, присвячені громадянській війні. Загальним для плакатів і колажів є те, що Громадянська війна в першу чергу - це зіткнення різних ідеологій.

* Пісні періоду громадянської війни «білих» і «червоних»

«Сміливо ми в бій підемо»

Література.

Наш урок, присвячений громадянській війні, найтрагічнішої сторінки історії нашої Батьківщини. Не претендуючи на повну об'єктивність, остаточність наших суджень, подивимося на антиподи (протиставлення) портрети громадянської війни, бо цими портретами будуть показані жертви громадянської війни, про які письменник Іван Шухов в новелі «Остання пісня» писав:

... І в цю ніч імла задихалася на бездоріжжі, птиці вростали в гніздо, і найрозумніші пси сумували під гарбами. В цю ніч на аул заколотників, на аул моєї коханої стрімко падала біда; вона падала, як аркан на непокірну голову ревнивою Кобилиці і темніла скорботу, передбачити за зірками ...

Ці рядки написані російським письменником, для якого казахська земля стала рідною. У новелі «Остання пісня» протиставлені представники двох протиборчих таборів: козачий отаман, переситився владою, видом крові, і старий акин, який прожив довге життя і прославився на весь степ своїми піснями. (Цитата про пісню)

Удома ви перечитали новелу, я просила подумати над питанням:

* Як ви думаєте, каявся, сумнівався чи Анненков в своїх діяннях?

Цитатне підтвердження (аргументи)

Письменник до кінця життя пам'ятав, яким приниженням піддали народ. Козацьке військо проявляли в Казахстані справжнісіньку жорстокість, знущалися над жителями, часто позбавляючи їх притулку і віднімаючи майно. Прості люди, ті ж селяни в першу чергу, були героями опору ворогу. Наприклад, Котиртаг, самовіддану акин, безтрепетно і просто йде на розстріл, протиставлений Анненкову, недолугий від безвиході, тому розлючений. Це тема часу, а точніше розриву двох епох.

Чи згодні ви з твердженням

«Древо свободи час від часу має зрошуватися кров'ю патріотів»?

висновок:

У кожної сторони виявляється своя правда, своя Батьківщина, своя любов до неї, свій біль за неї.

Давайте спробуємо не обговорювати, а зрозуміти наших предків, запекло боролися один з одним. Адже кожен з них відстоював своє розуміння боргу, добра, справедливості, блага Батьківщини. При цьому одні ще самі не знали, чим обернеться їхня перемога, і на що виявляться вони здатні. Інші ж щиро не могли зрозуміти, чому йде з під їхніх ніг "а сам народ з такою люттю громлять все створене століттями і не щадить навіть власних святинь.

Хочеться закінчити віршем Волошина

(художнє читання: Ісаков Серік)

Максиміліан Волошин

Громадянська війна

Одні повстали з підпілля,

З посилань, фабрик, рудників,

Отруєні темної волею

І гірким димом міст.


Інші з лав військових,

Дворянських розорених гнізд,

Де проводили на цвинтар

Отців і братів убієнних.


В одних що досі не згас

Хміль незапам'ятних пожеж,

І живий степової, розгульний дух

І Разіна, і Кудеяров.


В інших - позбавлених всіх коренів -

Згубний дух столиці Невської:

Толстой і Чехов, Достоєвський -

Надрив і смута наших днів.


Одні підносять на плакатах

Свій марення про буржуазний зло,

Про світлих пролетаріату,

Міщанському рай на землі ...


В інших весь колір, вся гниль імперій,

Все золото, весь тлін ідей,

Блиск всіх великих фетишів

І всіх наукових забобонів.


Одні йдуть визволяти

Москву і знову скувати Росію,

Інші, розгнуздана стихію,

Хочуть весь світ перебудувати.


У тих і в інших війна вдихнула

Гнів, жадібність, похмурий хміль розгулу,


А слідом героям і вождям

Крадеться хижак зграєю жадібної,

Щоб міць Росії неоглядної

Розмикати і продати ворогам:


Згноїти її пшениці купи,

Її ганьбити небеса,

Пожерти багатства, спалити лісу

І висмоктати моря і руди.


І не змовкає гуркіт битв

За всіх просторах південного степу

Серед золотих пишнот

Кіньми витоптаних жнітв.


І там і тут між рядами

Звучить один і той же голос:

«Хто не за нас - той проти нас.

Ні байдужих: правда з нами ».

А я стою один між них

У ревучому полум'я і димі

І всіма силами своїми

Молюся за тих і за інших.


8.Ітогі громадянської війни: Громадянська війна призвела до величезних матеріальних-ним і людським потерям.Общая сума збитку склала 50 млрд. Золотих руб-лей, а кількість людських жертв оцінюються сьогодні в 13-16 млн. Чел.Потері Червоної Армії в боях склали 939.755 чел.прімерно стільки ж склали бойові поті-ри її протівніков.Остальние загинули від голоду та епідемій, пов'язаних з війною. Емігрувало з Росії близько 2 млн.чол. В результаті перемоги в громадянській війні більшовикам вдалося зберегти державність, суверенітет і терито-ріальну цілісність Росії. Перемога більшовиків у громадянській війні привела до згортання демократії, панування однопартійної системи, коли від імені народу правила партія, від імені партії ЦК, Політбюро.

9.Ітогі урока.Виставленіе оцінок

10.Домашнее завдання:

Будь-яка війна - це завжди трагедія. Напишіть історичне есе на тему: «Трагедія громадянської війни»











<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія
опис:

Інтегрований урок історії Казахстану і російської літератури. На уроці розглядалися події громадянської війни на території Казахстану та відображення їх у творі письменника Шухова.

В уроці був використаний матеріал, підготовлений учнями. Презентація про лідерів білогвардійських армій, основних місцях боїв. І відображенні подій війни в літературі і опису загону Анненкова. На прикладі отамана Анненкова ми аналізували його з точки зору полководця і простої людини. Роблячи висновок по темі, ще раз визначили що і великим полководцям нічого людське не чуже.