Урок-дебати «Біле і чорне в правлінні Н.С. Хрущова ».
Мета уроку: узагальнити вивчений матеріал по темі «Біле і чорне в правлінні Н.С. Хрущова ».
Завдання уроку:
- вироблення навичок самостійної роботи (зібрати необхідну інформацію, використовуючи різні джерела; аналізувати інформацію, робити висновки);
-розвиток умінь розглядати проблему з різних точок зору, вести діалог (слухати доводи опонента, оцінювати докази, відокремлювати факт від думки);
- розвиток усного монологічного мовлення (умінь сформулювати доводить тезу, підібрати обгрунтовують його аргументи)
- виховання толерантності, поваги до іншої точки зору;
- розвиток комунікативних навичок - працювати в колективі, розподіляти обов'язки і об'єднувати зусилля, підтримувати доброзичливу атмосферу, допомагати товаришам; здатності до самооцінки, усвідомленого та відповідального вибору позиції; почуття впевненості.
Обладнання: мультимедійний проектор, копії документів.
Хід уроку
-
Організаційний момент. Вступна частина. Постановка проблеми.
Ми недавно з вами вивчали правління Н.С. Хрущова. Роль Микити Сергійовича Хрущова в російській історії вдало висловив скульптор Ернст Невідомий, створивши на його могилі пам'ятник з чорного та білого мармуру.
Відомий психолог Гілфорд вважає, що «жити-це значить мати проблеми. Вирішувати їх - значить рости інтелектуально ». Ось вам і проблема «Чорне і біле в правлінні Микити Сергійовича Хрущова». нам сьогодні належить поміркувати над самою особистістю Микити Сергійовича Хрущова, дати оцінку епосі, іменованої «відлига», показати грандіозність розгорнулися перетворень і одночасно утопічність і половинчатість їх.
Наш урок пройде у формі дебатів. Згадаймо основні принципи дебатів:
-
Повага необхідно;
-
чесність обов'язкове
-
Переможених немає.
Правила етикету під час дискусії:
-
Якщо один каже-решта слухають
-
Хочеш сказати, підніми руку
-
Чи не перебивай того, хто говорить
-
Будь короткий і чітко виражай свої думки
-
Виріши. Що ти хочеш за всяку ціну відстояти свою точку зору або знайти істину? Дивись не помилися у виборі!
Сьогодні ми сформуємо суддівську колегію. Вона складається з Соболєвої Тетяни Петрівни, Ахмадуллиной Л. Є., Габдулхаковой Н.З., Шишковою Л.Ю.
Судді оцінюватимуть кожен виступ за певними критеріями.
Це три критерії:
-
Зміст виступу;
-
Структура, логічність побудови виступу;
-
Спосіб викладу матеріалу (манера поведінки, стиль мови)
-
Вашій увазі надаються два виступи, в яких капітани команд розкриють свою позицію. Першим виступає капітан команди «Білих» Хафізова Ірина.
виступ
Щиро вірить в переваги сов. системи, Хрущов прагнув поліпшити життя звичайних громадян: Серед досягнень епохи Хрущова - запуск першого супутника (1957), а також супутника з першим в світі космонавтом Ю.А. Гагаріним на борту (1961). Сільське населення перестало бути «другосортним»: селяни отримали паспорти (якого вони, як «неповноцінні» громадяни, які не мали в сталінські часи); став поступово зростати їх життєвий рівень. Радикальними за своїм характером були реформи у пенсійному забезпеченні та житловому будівництві. Введення нового судового законодавства і нового Кримінального кодексу можна в даному разі розглядати як крок у напрямку правової держави. в 1956 був скасований антиробочий закон, що забороняв "самовільний" перехід на іншу роботу, була підвищена зарплата в держ. секторі, низькооплачуваним категоріям громадян був знижений пенсійний вік і вдвічі збільшено пенсії по старості, уряд відмовився від обов'язкових держ. позик (з одночасним заморожуванням на 20 років виплат за старими позиками), була скасована плата за навчання в старших класах шкіл і інститутах, що існувала з 1940, і т.д. Широке житлове будівництво дозволило збільшити фонд більш ніж удвічі, і, хоча житлова криза не може бути вирішений, багато тис. Людей переїхали в нові окремі квартири. Реформи стосувалися освіти, науки та ін. Сторін життя суспільства і мали свідчити про успіхи СРСР в справі побудови соціалізму
...
Виступ капітана команди «Чорних» Льовіной Христини.
Виступи капітанів супроводжується показом слайдів.
Ми вислухали з вами позиції двох команд. А зараз розглянемо докладніше з окремих питань.
Решта заповнюють таблицю «Чорне і біле в правлінні Н. С. Хрущова».
план:
-
XX з'їзд. (Біле)
У 1956 на закритому засіданні XX з'їзду КПРС Хрущов виступив з доповіддю "Про культ особистості і його наслідки". У цій доповіді злочини режиму (голод в результаті сталінської колективізації, знищення військових кадрів напередодні війни, депортація народів і ін.) Стали надбанням громадськості. Навіть частина правди про сталінізм завдала потужного удару по тоталітарній системі, змусивши замислитися безліч людей, поклала початок масової реабілітації, звільнення залишилися в живих в'язнів таборів. Процес десталінізації в СРСР вплинув на інші країни соц. табору, викликавши антисталінські і антисов. виступу в Польщі і Угорщині, в першому випадку закінчилися компромісом, а в другому - кровопролитними боями при введенні сов. військ в Будапешт.
Відповідь команди «чорних»
У цій доповіді була зроблена навіть спроба аналізу системи, що зробила можливим кривавий сталінський деспотизм, Є дані про безпосередню причетність Хрущова до сталінських репресій, які він сам згодом публічно критикував. Аналіз деяких документів, що стали доступними дослідникам в більш пізній період, дозволяє деяким історикам робити висновок, що, будучи першим секретарем Московського обкому і міськкому партії в 1937 році, Н. С. Хрущов «активно випрошував у Політбюро" ліміти на розстріл "рядових" ворогів народу ": куркулів, кримінальників», і що «Н. С. Хрущов прославився на цій роботі своєї ненажерливістю ». Наприклад, в стенограмі січневого (1938 роки) закритого Пленуму ЦК ВКП (б) Хрущов фігурував в доповіді Г. М. Маленкова 14 січня 1938 року на Пленумі як «перегібщік». Причому персонально по Хрущову Маленков сказав: «Проведена в Москві перевірка виключень з партії і арештів виявила, що більшість засуджених взагалі ні в чому не винні.
-
Реформи в сільському господарстві. (Чорне)
Після гарного врожаю на цілинних землях в 1956, дав половину зібраного в країні зерна, Хрущов став на шлях авантюристських адміністративних економічних реформ і кампаній, спрямованих на отримання швидких і суттєвих результатів. У 1957 їм було висунуте гасло "Наздогнати і перегнати Америку у виробництві м'яса і молочних продуктів в два-три роки", котрий мав ніяких реальних передумов для його виконання і закінчився повним провалом. Зазнала невдачі програма примусового вирощування кукурудзи, впроваджувати в районах, свідомо для цього непридатних. Укрупнення колгоспів і викуп ними техніки ліквідованих машинно-тракторних станцій привели до скорочення с.-г. техніки та надали згубний вплив на сільське гос-во країни. Важко вдарили по добробуту колгоспників боротьба з присадибними госп-вами і обмеження на продаж кормів для особистого худоби. Чи не виправдало себе рішення про створення Рад народного госп-ва (раднаргоспів) на місцях для керівництва економікою замість міністерств і ін. У 1958 р Хрущов почав проводити політику, спрямовану проти особистих підсобних господарств. У 1959 р жителям міст і робітничих селищ було заборонено тримати худобу, у колгоспників особистий худобу скупався державою. Почався масовий забій худоби колгоспниками. Ця політика призвела до скорочення поголів'я худоби і птиці, погіршила становище селянства. У Рязанській області мала місце афера по перевиконанню плану, відома як «Рязанське диво» .У 1960-х становище в сільському господарстві погіршилося поділом кожного обкому на промисловий і сільський, що спричинило погані врожаї. У 1965 році, після його відходу на пенсію, ця реформа була скасована.
-
Відлига (біле)
-
Зовнішня політика (чорне)
Поїздки Н. С. Хрущова спільно з іншими керівними діячами СРСР в Китайську Народну Республіку, Польську Народну Республіку, Югославію, Індію, Бірму, Афганістан, Великобританію та інші країни, участь в Женевській нараді глав урядів чотирьох держав з'явилися важливими віхами на шляху зміцнення миру та дружби між народами.
«Хрущов був не та людина, який дозволив би будь-кому формувати за нього зовнішню політику. Зовнішньополітичні ідеї та ініціативи били з Хрущова ключем. "Доводити до розуму", обробляти, обгрунтовувати і оформляти повинен був міністр зі своїм апаратом »(А. М. Александров-Агентів).
Хрущов, якого самого за це в будь-якій нормальній країні якщо не стратили, то посадили б, ввів закон, і заднім числом після прийняття закону судили людей за законом, який прийняли вже після того, як їх заарештували, і розстріляв валютників ... І розстріляв ще кілька сот так званих економічних злочинців
III. Підбиття підсумків.
Дякуємо всім учасникам за ваші відверті висловлювання. Заповнені таблиці попрошу здати. Зараз попросимо озвучити свої оцінки суддівську команду в особі голови Шишковою Людмили Юріївни. Всім учасникам дебатів відмінна оцінка.
Таким чином, в період хрущовської "відлиги" була зроблена серйозна спроба модернізації тоталітарної системи. Н.С. Хрущов поставив імпульс розвитку політичних процесів, вставши на шлях лібералізації. Однак використання старого політичного і економічного механізмів в ході перетворень зумовило їх невдачу. Курс Хрущова характеризувався абсолютизацією організаційних чинників, вирішенням господарських завдань адміністративно-політичними методами. Після невдач суперечливою, перетворювальної діяльності Н.С. Хрущова в суспільстві виник синдром втоми, прагнення до стійких форм соціальної та особистому житті. А наш урок мені хочеться закінчити словами кінорежисера М.І. Ромм а: "Пройде зовсім небагато часу і забудеться і Манеж, і кукурудза ... А люди будуть довго жити в його будинках. Звільнені їм люди ... І зла до нього ніхто не буде мати - ні завтра, ні післязавтра. І справжнє значення його для всіх нас ми усвідомлюємо тільки через багато років ". «Помру я .. покладуть люди на ваги справи мої. На одну чашу справи худі, на іншу-добрие..і добро перетягне. »Н.С. Хрущов.
Хрущов під час візиту в США. 1959 р
Зустріч Кеннеді і Хрущова в 1961 році.
суддя
Тема «Біле і чорне в правлінні Н.С. Хрущова »
Виступ команди «Білих»
зміст
структура
стиль
всього
всього балів
__________________________________________________________
суддя
Тема «Біле і чорне в правлінні Н.С. Хрущова »
Кількість балів
Виступ команди «Чорних»
зміст
структура
стиль
всього
всього балів
Урок-дебати «Біле і чорне в правлінні Н.С. Хрущова ».
біле
чорне