5 клас  Введення в історію  Україна Пара № 5
                      Тема. Перші князі Київської держави. Розквіт Київської Русі.
                      мета:
                      -навчальні - дати установку на нову тему; розкрити учням одну з найважливіших сторінок історії України, яку називають княжої епохою; ознайомити з особистостями перших київських князів; ознайомити з періодом розквіту Київської Русі, зв'язавши її з діяльністю Володимира Великого і Ярослава Мудрого;
                      - розвиваюча - удосконалити вміння працювати з текстом підручника і складати план до нього; формувати навички складання схем і роботи в парі;
                      - виховна - виховувати інтерес до минулого України.
                      Основні поняття і терміни: Русь, князь, язичництво, християнство, данина, дитинець, церква.
                      Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
                      Хід уроку: I  Організаційний момент 1а-30 '
                      Привітати учнів, відзначити відсутніх.
                      II Вступна частина
                      1. Аналіз робіт по т \ о. (5 ')
                      Типові помилки: 1 (1в) Наука, яка вивчає минуле людства (історія);
                      8 Як ви вважаєте, для чого необхідно вести відлік часу в історії?
                      2 (2в) Хто раніше заселяв територію України? (Трипільці)
                      8 Назвіть докази того, що стародавні монети є важливими історичними джерелами.
                      7 В якому тисячолітті і столітті ви народилися? У якому столітті живете зараз? (2 тис., ХХ ст., ХХІ ст.)
                      2. Установка на тему «Княжа Русь - Україна» (10 ')
                      Робота з підручником і технологічною картою.
                      Вступ до історії України 5 ___ клас
                      Тема дидактичного модуля «Княжа Русь - Україна»
                      №
                      Дата
                      Тема урока
                      Стандарт на вході
                      Стандарт на виході
                      Домашнє завдання
                      5
                      2.12
                      Перші князі Київської держави. Розквіт Київської Русі.
                      Назвати, користуючись картою територію розселення українців і племен, які лягли в основу Київської Русі. Як називається правитель Київської Русі. Чому йде таку назву, з чим це пов'язано. Орієнтуватися на карті, які держави були сусідами Київської Русі на півночі, півдні, заході і сході.
                      Учні повинні добре орієнтуватися по карті, називати особистості в історії і їх заслуги перед державою. Володіти інформацією про монгольську навалу на Київську Русь. Знати і вміти пояснити причини того, чому українські землі потрапили під владу Речі Посполитої і, як склалася доля українського населення в складі Польщі та Литви. Володіти датами: 882 г, 912 г, 945 г, 964 г, 988 г, 1232 р, 1237 р Знати і використовувати поняття: хан, ярлик, православ'я, християнство, орда, Золота Орда, князь, «дитинець», золотник, золотарів.
                      §§6-7 читати,
                      завдання 5,6 (с.16-17), 7 (с.20), виписати нові поняття в словник
                      6
                      2.12
                      9.12
                      Роздробленість Київської Русі. Монгольська навала. Галицько-Волинська держава.
                      §§8-9 читати, контур. карта (с.6), розповідь С.65-67 і відповісти на питання.
                      7
                      9.12
                      Культурне життя Русі - України. Українські землі в складі Литви та Польщі.
                      §§10-11 читати й переказувати с.69-72, завдання 2,5 (с. 26-28), 7,8 (с. 32-33)
                      8
                      23.12
                      Повторення теми «Княжа Русь - Україна». Історичний диктант. Робота з контурною картою.
                      Повторити вивчений матеріал, підготувати до Т \ Про
                      
                      
                      
                      3. Мотивація навчальної діяльності (10 ')
                      Хлопці, ви, напевно, не раз чули слово «князь», переглянувши мультфільми, ви могли побачити мультяшного князя ...
                      Метод «Мікрофон»
                      - Як ви уявляєте собі князя?
                      - Про які князів ви чули? (Кий, Володимир Великий, Ярослав Мудрий)
                      - Чим вони прославилися?
                      - Де ви могли бачити їх зображення?
                      Князь Кий згідно з легендою є засновником міста Києва. Володимир Великий запровадив християнство на Русі, його зображення є на одне гривневій купюрі. При Ярославі Мудрому був побудований Софійський собор у Києві, він зображений на двогривнева купюрі.
                      4.Запісать дату і тему в зошити (2 ')
                      Висновки.
                       III Вивчення нового матеріалу (2а-30 ')
                      1. Розповідь вчителя про князів Аскольда, Олега, Ігоря та складання схеми «Правління князів київських». (5 ')
                       Про нащадків князя Кия практично нічого не відомо, в літописі збереглися лише імена Дір і Аскольд. З цих двох князів більше знаємо про Аскольда, що прославився своїми військовими походами проти могутньої держави Візантії зі столицею в Константинополі. Русь і Візантія мали давні зв'язки, перш за все торговельні. Аскольд зробивши вдалий військовий похід на Візантію в 860г., Уклав вигідне торговельну угоду, крім цього він був християнином.
                      882г. Влада в Києві захопив князь Олег, який прибув з півночі, з Новгорода, привізши з собою малолітнього Ігоря з князівського роду Рюриковичів. Про його діяльності збереглося мало свідчень, літописець лише зберіг легенду про загадкову смерть Олега від укусу змії.
                      Після смерті Олега в 912г. повновладним київським князем став Ігор. З тих пір в Києві правил княжий рід Рюриковичів. Він теж зробив військові походи на Візантію, але вони були менш вдалими. Загинув він під час полюддя в землях древлян в 945г. 
                      2. Рубрика «Жива історія» (княгиня Ольга) с. 42. Прочитати і продовжити складання схеми. (5 ')
                      3. Розповідь вчителя про князя Святослава, продовжити складання схеми. (5 ')
                       В 964г. київським князем став Святослав. З п'ятнадцяти років почав брати участь у військових походах через це дуже рідко бував у Києві. Перш ніж напасти на противника він його попереджав, посланням наступного змісту «Іду на Ви!», Загинув в битві з печенігами в 972г.
                      
                      схема:
                      Правління князів київських
                      Аскольд
                      (? -882г.)
                      
                      Олег
                      ( 
 882-912гг.)
                      
                      Ігор
                      ( 
 912-945гг.)
                      
                      Ольга
                      ( 
 945-964гг.)
                      
                      Святослав
                      (964-972гг.)
                      
                      Перші князі Київської Русі значно розширили межі держави і встановили дипломатичні відносини з сусідніми державами.
                      Особливого розквіту Русь досягла під час правління князя Володимира Великого і його сина Ярослава Мудрого.
                      Физминутку. Вправи для очей.
                      4. Колективне читання відповідного тексту підручника (с. 46-49) і складання плану до нього. (15 ')
                      План (зразок)
                      
                        - 
                          
Розширення меж держави.
                         
                        - 
                          
Перші давньоруські монети - златники і срібники.
                         
                        - 
                          
Боротьба з ворогами - печенігами.
                         
                        - 
                          
Будівництво «міста Володимира».
                         
                        - 
                          
Введення християнства в 988 р.
                         
                      
                      Висновки.
                      (3-тя-30 ')
                      5. Робота в парах. Переглянувши відеофільм скласти 3 пропозиції, що характеризують князя Ярослава Мудрого
                      
                      IV Закріплення нових знань
                      Завдання в зошиті 3, 4 (с.16)
                      
                      V Домашнє завдання
                      1. Прочитати §§ 6-7;
                      2. завдання 5,6 (с.16-17), 7 (с.20);
                      3. виписати нові поняття в словник;
                      4. творче завдання: намалювати князя, підготувати повідомлення про князя.
                      
                      VI Підсумки уроку
                      Я дізнався…
                      Я навчився…
                      Мені сподобалося…
                      
                      
                      Першу державу на наших землях іноземці називали Руссю. Так називається ее й літописець. Від літопісної назви держави з центром у Києві Вчені-Історики утворілі Назву Київська Русь.
                      Першу державу на наших землях іноземці  називали  Русь. так називав  її і літописець. Від літопісного назви  держави з центром у Києві вчені-історики утворили назву Київська Русь.
                      Язичництво - сил природи.
                      Язичництва - обожнювання сил природи.
                      Християнство - віра в Ісуса Христа.
                      Християнство - віра в Ісуса Христа.
                      Данина - обов'язкове представлення князю підвладнім Йому населення зерна, меду, хутра и т.п.
                      Данина - обов'язкове  надання князю підвладним  населенням зерна, меду, хутра та п.т.
                      Дитинець - центральна укріплена частина міста (замку).
                      Дитинець - центральна  укріплена  частина  міста (замку).
                      Церква - (Дім Божий) святе місце, де християни проводили богослужіння и молилися, а такоже громада віруючіх.
                      Церква - (Дім Божий) святе місце, де християни проводили богослужіння і молилися, а також громада віруючих.