Про ранню історію маєтку Чорна Грязь (Царицино)

Дата конвертації 17.01.2019
Тип доповідь

С.Ю. Чусов

В історії цього маєтку досі залишається чимало "білих плям". Сказане насамперед відноситься до часу його появи і до перших років існування. Даний період вельми ретельно досліджувала Р.М.Байбурова 1. Наша стаття, не претендуючи на повноту висвітлення питання, має на меті на основі деяких які раніше не притягувалися матеріалів внести ряд уточнень в загальну картину.

Зазвичай історію вотчини і самої садиби ведуть від першої згадки в Писцовой книгах 1589 року пустки Чорна Бруд, що навряд чи коректно, так як тоді це була просто одна з віддалених і слабо розораних пусток палацового села Коломенського 2. 26 січня 1633 роки її разом з пустками Бобинін, Коржавіним (Казарінова) і Орехово купує тесть царя Михайла Федоровича Лук'ян Степанович Стрешнев 3. Зазначену дату можна вважати датою утворення Черногрязская вотчини, але не садиби, бо про тогочасну заселеності тих місць немає ніяких відомостей. Поступово вотчина розширювалася: в 1635 році Л.С.Стрешнев придбав у сусіднього вотчинника Івана Кисельова пустку Бабейково (Бабкіно), яку той йому, заклавши, прострочив 4. Спочатку нові землі використовувалися як мисливські угіддя. Це випливає з "Послання" стольника Івана Бегічева до сина Л.С.Стрешнева Семену. Відкидаючи звинувачення в богохульстві - невіру в "Боже на землю сходження і втілення" (хоча насправді мова йшла про можливість побачити Бога "тілесними очима", на чому наполягав Стрешнев), Бегичев нагадує, що їх суперечка розгорявся, "коли з тобою я прямував з вотчини твоєї, покликом Чорна Бруд, на лов звіриний ". По ряду ознак І. Е. Забєлін датує "Послання" тисячі шістсот сорок три роком 5. До речі: хоча власником Черногрязская вотчини Семен Лук'янович Стрешнев став тільки в 1650 році після смерті батька 6, тут і ще в одному випадку вотчина називається його власної. Ймовірно, він частенько в ній бував або тривалий час жив.

Перші згадки про населені пункти на землях вотчини ми зустрічаємо в переписних книгах 1646.. Саме до цього року можна віднести початок існування і садиби, і села Царицина. Хоча вотчина продовжувала іменуватися Черногрязская (Чорна Грязь), центром її тоді було село Казарінова, що стоїть на однойменній пустки: боярський двір, "ділової двір" (очевидно, жило якимось ремісником або служителем боярина), три двору кріпаків кабальних людей, "псаренной "двір і п'ять псарскіх дворів (підтвердження версії про мисливське характері місцевих угідь). Пустку Казарінова "на річці на Язевке" межувала з пусткою Чорна Бруд, причому вже в 70-і роки XVII століття селяни сприймали їх як одне ціле 7. Крім Казарінова, в вотчину входила ще село, "що була пустка Бабенкове, а Бакіної тож" (згодом - Киселеве, майбутнє село Царицино): 5 селянських дворів, 17 осіб чоловічої статі. Поруч з Черногрязская вотчиною розташовувалося невелике володіння Олексія Тимофійовича Борзецова з центром в сільці Шайдурова (або Шандурове) "на річці на Чертановкі", що включало вотчинників двір, де жили прикажчик і "ділова людина", тобто ремісник, і один селянський двір. Незабаром сільце також відійшло Стрешнєва 8.

В 1647 С.Л.Стрешнева, колишнього до того в довірчих відносинах з царем Олексієм Михайловичем, своїм племінником, і який користувався його особливою милістю, спіткала опала: дядько царя зв'язався з чаклунами - селянином села Коломенського Симоном Даниловим і його дружиною Іриною. При допиті Данилова, схопленого за доносом, стало відомо, що "він, Симонка, і дружина його Оринка багато відомство (знахарство. - С.Ч.) і шептанье і чарування і ворожбу робили в багатьох будинках; у Семена Лук'яновича Стрешнева відомством своїм, і шепотіння, і корінь лікував людей - Сергійка Немчинова та Мишка Трубача від падучої хвороби і псарскіх хлопців; а в підмосковній Стрешнева селі на Чорній Грязі лікував коней і зі стайні диявола виганяв трав і коріння і ворожінням з наклепи і, в воду поклавши коріння і трави , примовляли многія свої ведом кия слова і воду хрестив своєю рукою по тричі і корінь і травами їх Семенових людей обкурювали і водою окачівалі і сприскують, і то Семен відав і в ту пору сам тут був. Дияволів виганяв при Семене Стрешнєва і на Московський двір до Стрешневу ходив і в село на Чорну Бруд пріезжівал і пріхажівал по часту ". За все це, до того ж з огляду на, що чаклуни жили в Коломенському, де часто бував цар ( "нехтування про государевому здоров'я"), С.Л.Стрешневу загрожувала заслання до Сибіру з укладенням в острог, але відбувся він порівняно легко: був посланий воєводою до Вологди, а через три роки знову повернувся до двору. (Цікаво наступне: при оголошенні вироку Стрешнев просив дозволу оселитися "в баків селі, хоча і за приставом" - не та чи та сама це село Бакіної-Бабенкове?) Відзначимо, що сучасник Стрешнева А.С.Матвеев, сам жертва палацових інтриг, вважав звинувачення "извет", проте Семен Лук'янович своєї провини аж ніяк не заперечував 9. До речі, пізніше він був втягнутий в ще одне "темну справу": патріарха Никона донесли, що Стрешнев називає себе вдома патріархом і творить благословення по-патріаршому, а також навчив цьому свою собаку і кличе її Никоном-патріархом. Никон Стрешнева прокляв; той клятвено відрікся, і Никон прокляття зняв (це прокляття пригадали Никона на осудившем його соборі 1666 роки) 10.

У 1657 році, вже ставши власником вотчини, С.Л.Стрешнев обміняв свої далекі пустки Кречетова і Мещеріно на частину примикала до його володінь пустки Остредіновой, що належала церковному причту палацових сіл Коломенського і Дяковську. Документ, що фіксує розділ і датований груднем 1657 року містить цікаві відомості: село (колишнє сільце) Шайдорово числиться вже за С.Л.Стрешневим, тут же відзначена село Киселеве і, нарешті, йдеться про "прікащіка сільця Черногрязя" 11. Ось так садиба вперше згадується під цією назвою - очевидно, тому, що була перенесена Семеном Стрешнєва (навряд чи його батьком) на однойменну пустку.

Кінець 50-х років XVII століття - час інтенсивного заселення цих земель: тут з'являються нові села Орехово і Шубіно (Шубіно згодом називалося Петрівка і Хохловка), чому сприяла російсько-польська війна 1654 - 1667 років. У 1654 - 1655 роках С.Л.Стрешнев керував бойовими діями на території Великого Князівства Литовського, отримав чин боярина, а в 1657 році став главою Наказу, який керував завойованими територіями 12. Незабаром після цього і з'являються Орехово з Шубіна (в документі 1657 року вони ще не фігурують), населення яких склав "литовський полон" 13 -пленние білоруси і, можливо, українці, на що натякає назва села Хохловка.

В описі стрешневского володіння 1666 роки, зробленому після смерті Семена Лук'яновича, називаються вже чотири села (Киселеве, Шайдорово, Шубіно і Орехово); в центрі вотчини, "що була пустка Чорна Бруд тож на річці на Городні", - "двір боярської" з "діловими людьми" (про полювання тут уже ніщо не нагадує), на Городні (Городенці) поставлена ​​млин. А село Казарінова знову значиться пусткою 14.

Після смерті дружини С.Л.Стрешнева Марії Олексіївни "за їх бездетностью" володіння в 1673 році переходить "великому государю". Тут історія Черногрязская садиби стає досить заплутаною. В описі відходить палацовому відомству вотчини - "двір боярської" "в селі Чорні Багна" і окремо - "село Киселеве" 15. Однак в Писцовой книгах палацової Коломенської волості 1676 - 1678 років місцезнаходження сільця Чорна Бруд вказується вже на колишньої пустки Киселеве, де знаходиться "государеве дворове місце, що преж цього був вотчинників двір" (тут живуть і селяни, тобто мається на увазі явно село Киселеве ), а про пустищах Казарінова і "що напред цього була Селце Чорна Бруд" говориться, що вони розорані 16. Проте в 1682 році при даруванні вотчини С.Л.Стрешнева його двоюрідному братові Івану Федоровичу Стрешневу в описі знову з'являються село Киселеве і "Селце, що була пустка Черногрязное" - з "двором вотчінніковим". Ясно, що у всіх трьох випадках мова йде про одну садибі. Можливо, при палацовому управлінні землі навколо садибного двору, який втратив своє значення, були розорані, а сам він описувався разом з найближчим населеним пунктом, але згодом, коли тут оселилися селяни з згорілого села Орехово 17, знову став вважатися окремо. Втім, плутанина може відбуватися і через помилки переписувачів. Стверджувати щось певне зараз вже важко.

І.Ф.Стрешнев володів вотчиною недовго: через рік він передав її своєму онукові князю Олексію Васильовичу Голіцину, а фактично - його батькові, всесильному "канцлеру" Василю Васильовичу Голіцину, фаворитові царівни Софії. При Голіциних в маєтку ведуться активні господарські та будівельні роботи; маєток перетворюється; центр його знову - вже в останній раз - переміщається. В описі 1686 читаємо, що село Богородское (так стало називатися сільце Чорна Бруд після будівлі в 1683 році церкви в ім'я ікони Богородиці Живоносне Джерело; згодом назву села не прижилося) поставлено на пустки Стеблівської. У згадуваній вище Писцовой книзі 1676 - 1678 років дана пустку числиться в спільному кордоні з пустками "що напред цього була Селце Чорна Бруд", Казарінова і Анберской. Виходячи з цього, можна приблизно визначити їх місцезнаходження 18.

Створений тут Голицин комплекс житлових і господарських будівель своїми масштабами та розкішшю цілком відповідав громадському статусу і багатства власників. Його залишки, очевидно, зберігалися ще в 20-ті роки XVIII століття. Згідно зі старими планами і даними археологічних розкопок, все подальше палацове будівництво в Чорній Грязі (Царицино), аж до нині існуючого ансамблю Баженова-Казакова, велося саме на їх місці 19. З початку XVIII століття садиба Чорна Грязь (Богородское) і село Киселеве згадуються під загальною назвою "Село Чорна Бруд" 20. Згодом Катерина II перейменує його в Царицино.

Список літератури

Царицино, колишня Чорна Бруд: історія, власники, дивна закономірність // Наука і життя. 1992. № 4. С.74-79.

Коли ж з'явилися Царицинське ставки? // Московський журнал. 1992. № 7. С.26-29;

Історія Царицина, колишньої Чорної Грязі, в XVI - XVIII століттях (до придбання її Катериною II в 1775 році) // Царицинський науковий вісник. М., 1993. Вип.1. С.8-55

Біля витоків Царицина // Живоносне Джерело. 1998. № 1. С.16-19; Cтрешнев-син і Чорна Бруд // Живоносне Джерело. 1998. № 2. С.22-24.

РГАДА. Ф.1374, оп.1, д.108, л.18.

Забєлін І. Замітка про послання Івана Бегічева // Археологічні известия і замітки, які видаються Імператорським Московським археологічним товариством. 1899. № 1-2. С.1-8.

Єсіпов Г.В. Чаклунство в XVII і XVIII століттях (з архівних справ) // Давня і нова Росія. 1878. № 9. С.64-66; Забєлін І.Є. Історія міста Москви. М., 1990. С.395-396.

Забєлін І.Є. Указ.соч. С.399-401.

Мінєєва К.І. Царицино. Палацово-парковий ансамбль. М., 1988. С.122.