Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Східні слов'яни (10 клас)





Скачати 18.64 Kb.
Дата конвертації 01.01.2018
Розмір 18.64 Kb.

Тема уроку: Східні слов'яни

Мета уроку: сформувати загальне уявлення про предків слов'ян, розселення східнослов'янських племен і їх сусідів в давнину; дати учням загальне уявлення про заняття, побут, управлінні, релігії древніх слов'ян.


Завдання уроку:

освітні

Розвиваючі

виховні

1. Розглянути східнослов'янські племінні союзи.

2. Розглянути основні заняття слов'ян.

3. Проаналізувати суспільний устрій слов'ян V - VIII ст.

4. Розглянути вірування, побут, звичаї слов'ян.


1. Формувати навички навчально-дослідницької роботи: працювати з джерелами.

2. Формування умінь складати
схему і таблицю.

3. Розвиток пізнавальних інтересів школярів, критичного мислення в процесі сприйняття інформації і визначення

власної позиції


1. У оспітать почуття розуміння до долі свого народу, толерантного ставлення до віри народу, прагнення робити добрі вчинки, необхідності боротьби за невід'ємні права людини.




Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.


план:

1. Розселення східнослов'янських племен

2. Заняття слов'ян

3. Суспільний лад в V - VIII ст.

4. Побут, звичаї, вірування


Хід уроку:

I. Вивчення нового матеріалу.

1. Розселення східнослов'янських племен.

До VII - IX ст. східна гілка слов'янства населяла значну частину великої Російської рівнини, доходячи на півночі майже до Фінської затоки, а на півдні - до Чорного моря.

Робота з підручником:

Користуючись картою і підручником на стор. 25-26 (східнослов'янські племена в VIII - IX)

заповніть таблицю:

Розселення східнослов'янських племен

Назва

племінного союзу

Місце розселення

Поляні

Середня течія Дніпра (Київ-центр)

древляни

У басейні р. Прип'ять, м Іскоростень

Розташовувалися на північно-заході

дреговичі

На території сучасної Білорусії

полочани

Пор. Протягом Зап. Двіни при впадінні в р. Полотен, гл. місто - Полоцьк

Ільменські Славень (Словене)

Навколо озера Ільмень. Гл. місто Ладога, Новгород.

Мешканці півночі

У басейнах р. Десна, Сейм і Сула. Місто Чернігів.

радимичі

По річках Сож і Сейм

кривичі

Верхів'я Зап. Двіни і Дніпра, гл. місто Смоленськ

в'ятичі

На північному сході, в лісових хащах Верхньої Волги

Волиняни (бужани)

У басейні р. Південний Буг

уличі

hello_html_36c6e686.gif Між Дністром і Дунаєм

тиверці



Зона розселення східних слов'ян була позбавлена ​​природних кордонів, тому була «відкрита» як вторгненням, так і культурним впливам і впливів сусідніх народів.

2. Заняття східних слов'ян.

Робота з навчальними картинами:

На основі картин «Слов'янський селище», «Заняття слов'ян» назвіть їх основні заняття.

(Див. Додаток 1, 2).

1. Землеробство.

Південні землі (родючі грунти, стародавні скіфські землеробські традиції, зв'язки з державами Північного Причорномор'я) - обганяють північні землі в розвитку.

Північ: підсічно-вогневе землеробство
1 рік: дерева вирубуються
2 рік: дерева спалюються, а зола використовується як добриво, засівши і збір врожаю
Потім - нова ділянка, тому що земля виснажується.
Південь: вид землеробства - переліг
Багато родючих земель. Засівали ділянку протягом 2-3 років, потім вибирали нову ділянку.
2. Скотарство.
Свині, корови, дрібна рогата худоба. Робоча худоба воли і коні.

3. Розвинене рибальство, полювання, бортництво (збір меду диких бджіл), особливо на півночі.
4. Ремесло (ковальське, ткацьке)

5 hello_html_57fd0fcc.gifhello_html_4b1b3a8c.gif . Торгівля

Головним в господарстві на півдні була торгівля. Занадто віддалений від

Торгівля хлібом, воском, медом, хутром з Римом приморських ринків,

і Візантією. Зовнішня торгівля не стала

рушійною силою народного

господарства.

Торговий шлях «з варяг у греки» зародився в VIII - IX ст. (З Балтійського в Чорне море). Де шлях пролягав по російських землях виникли великі східнослов'янські міста (Київ, Новгород, Смоленськ).

3. Суспільний лад слов'ян.

(Замальовують схему в зошит)

hello_html_4729946d.png



4. Побут, звичаї, вірування.

Робота з джерелом (Ібн-Руста - слов'янський побут): (див. Додаток 3).

Питання: На основі джерела арабського автора розкажіть про слов'янську побут? Що для нього характерно?



Робота з джерелами (Маврикій Стратег про слов'ян, Візантійські вчені VI ст.): (Див. Додаток 3).


Питання: На основі тексту джерел, назвіть звичаї, риси характеру, притаманні слов'янам. Які загальні риси характеру слов'ян малюють нам автори, які можна виділити з цих уривків?

(Записують в зошит)


Релігія була суттєвою частиною життя слов'ян.

Релігія з безліччю божеств називається многобожием або політеїзм (від грец. «Полі» - багато і «теос» - бог.). Записують визначення в зошит.


(Записують пантеон слов'янських богів)

На чолі стояв великий Сварог - бог Всесвіту, бог неба, син Сварога Дажбог (бог сонця)

Велес - бог худоби, багатства

Перун - бог блискавки, грому

Стрибог - наказував вітрами

Макошь - богиня домашнього вогнища, рукоділля

Ярило - бог сонця, популярні у іранських племен бог сонця Хорс і бог родючості Симаргл.

Слов'янський світ був наповнений надприродними істотами - упирі (злі духи), і берегині (добрі духи). Слов'яни населили ліс лісовиками, воду - русалками. Кожен будинок знаходився під заступництвом будинкового.


Робота з ілюстрацією (див. Додаток 4):

Чи існували у слов'ян храми для молитви?

Як проходив обряд молитви?


Робота з джерелом (Прокопій Кесарійський про слов'ян, Ібн-Руста): (див. Додаток 3).

Які висновки ми можемо зробити про релігію слов'ян?

На основі уривка джерела, розкажіть, навіщо слов'яни здійснювали жертвоприношення?

Чи було у слов'ян вірування в загробне життя?

Яким чином відбувалося поховання?


Повідомлення учня: «Свята слов'ян»


II. Підведення підсумків уроку. Домашнє завдання.

(Записують домашнє завдання)

Домашнє завдання:

  • Напишіть розповідь про один день з життя слов'ян

  • Нанесіть на контурній карті шлях «з варяг у греки»













Додаток 1


hello_html_6b17f23a.jpg


Додаток 2


hello_html_4e0ccb8e.jpg




hello_html_m3c569622.jpghello_html_4d8bc046.jpg



















додаток 3

Ібн - Русті (Слов'янський побут)

Холод в їх країні буває до того сильний, що кожен з них викопує собі в землі льоху, до якого прилаштовує дерев'яну загострену дах, <.....> і на дах накладає землі. У такі льохи переселяються зі всіма сімейством і, взявши кілька дров і каменів, запалюють вогонь і розпалює камені на вогні до червоного. Коли ж розжаряться камені до вищого ступеня, наливають їх водою, через що поширюється пар, що нагріває житло до того, що знімають вже одяг. В такому житлі залишаються до весни

Прокопій Кесарійський про слов'ян

Племена слов'ян не управляються однією людиною, але здавна живуть в народоправстві (демократії), і тому у них щастя і нещастя в житті вважається справою загальним. Ці варварські племена вважають, що один лише бог, творець блискавок, є владикою над усіма, і йому приносять в жертву биків і здійснюють інші священні обряди. Долі вони не знають і взагалі не визнають, що вона по відношенню до людей має якусь силу, і коли їм ось-ось загрожує смерть, охопленим чи хворобою, або на війні потрапили в небезпечне становище, то вони дають обіцянку, якщо врятуються, негайно ж принести богу жертву за свою душу; уникнувши смерті, вони приносять в жертву те, що обіцяли, і думають, що порятунок ними куплено ціною цієї жертви. Вони шанують річки, і німф, і всякі інші божества, приносять жертви всім їм і за допомогою цих жертв виробляють і ворожіння.

Маврикій Стратег про слов'ян

Племена слов'ян аж ніяк не можна схилити до рабства або підпорядкування у своїй країні.Вони численні, витривалі, легко переносять жар, холод, дощ, наготу, недолік в їжі. До прибувають до них іноземцям вони відносяться ласкаво і, надаючи їм знаки свого розташування, (при переході їх) з одного місця в інше, охороняють їх в разі потреби, так що, якби виявилося, що через недбальство того, хто приймає у себе іноземця , останній зазнав (будь-якої) збиток, який брав його раніше починає війну (проти винного), вважаючи боргом честі помститися за чужинця. Знаходяться у них в полоні вони не тримають у рабстві, як інші племена, протягом необмеженого часу, але, обмежуючи (термін рабства) певним часом, пропонують їм на вибір: чи бажають вони за відомий викуп повернутися додому або залишитися там (де вони знаходяться ) на положенні вільних і друзів?

Візантійські вчені VI ст. (про слов'янських воїнів)

Вступаючи в битву, більшість йде на ворогів зі щитами і короткими списами в руках, панцирів вони ніколи не надягають, деякі не носять ні сорочок, ні плащів, а одні тільки штани з широким поясом, і в такому вигляді йдуть на бій з ворогами. Вони дуже високого зросту і величезної сили. Колір волосся у них білий або золотистий.

Уривок з книги іншого візантійського автора:

Слов'яни численні, витривалі, легко переносять спеку, холод, брак їжі. Вони селяться в лісах біля річок, боліт і озер. Битися зі своїми ворогами вони люблять в місцях, порослих густим лісом, в тіснинах, на обривах, користуючись засадами, раптовими атаками, хитрощами, вдень і вночі винаходячи багато різноманітних способів. Досвідчені вони також і в переправі через річки. Мужньо витримують вони перебування у воді. Якщо на слов'ян раптово нападуть, вони можуть сховатися під водою. При цьому тримають у роті довгі видовбані всередині очерети, що доходять до поверхні води, а самі, лежачи на дні, дихають через них. Так вони можуть лежати багато годин, так що абсолютно не можна здогадатися, куди вони сховалися.

Кожен слов'янський воїн озброєний двома невеликими списами, деякі мають також щити. Вони користуються також дерев'яними луками і невеликими стрілами, намоченими сильною отрутою.

Ібн - Русті (Релігія, вірування)

<...> Коли помирає хтось із них, вони спалюють труп його. Жінки їх, коли трапиться у них небіжчик, дряпають собі ножем руки та обличчя. На наступний день по спалюванні покійника відправляються на місце, де воно відбувалося, збирають попіл і кладуть в урну, яку ставлять потім на пагорб. Через рік родина покійного збирається на пагорбі, їдять, п'ють і потім розходяться. Всі вони ідолопоклонники. Під час жнив беруть вони зерна в ковші піднімають їх до неба і кажуть: «Господи, ти, який постачав нас їжею, наділи і тепер нас нею в достатку».

додаток 4


hello_html_m4ee98d81.png

6


Щоб завантажити матеріал, введіть свій email, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас email-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія

опис:

Тема уроку: Східні слов'яни (10 клас)

Мета уроку: сформувати загальне уявлення про предків слов'ян, розселення східнослов'янських племен і їх сусідів в давнину; дати учням загальне уявлення про заняття, побут, управлінні, релігії древніх слов'ян.

Завдання уроку:

освітні

1. Розглянути східнослов'янські племінні союзи.

2. Розглянути основні заняття слов'ян.

3. Проаналізувати суспільний устрій слов'ян V - VIII ст.

4. Розглянути вірування, побут, звичаї слов'ян.

Розвиваючі

1. Формувати навички навчально-дослідницької роботи: працювати з джерелами.

2. Формування умінь складати
схему і таблицю.

3. Розвиток пізнавальних інтересів школярів, критичного мислення в процесі сприйняття інформації і визначення

власної позиції

виховні

1.В оспітать почуття розуміння до долі свого народу, толерантного ставлення до віри народу, прагнення робити добрі вчинки, необхідності боротьби за невід'ємні права людини.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.