Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Урок-гра "Розумники і розумниці" по темі "Перша світова війна" 9 клас





Скачати 37.22 Kb.
Дата конвертації 20.06.2018
Розмір 37.22 Kb.

Волкова Олена Олександрівна, учитель історії та суспільствознавства МБОУ ЗОШ №5, м Учали, Республіка. Башкортостан


Гра «Розумники і розумниці» (може бути використана і як позакласний захід з історії та як урок - узагальнення по темі «Перша світова війна» в 9 або 11 класах)

Підготовка до гри. Учитель заздалегідь вибирає 3 членів ареопагу з числа учнів, краще за інших успішних по предмету. Можна запросити старшокласників. Інші учні - учасники гри. Заздалегідь слід підготувати «ордена розумника», призи.

урок

Перша світова війна

Мета уроку

Повторити і узагальнити знання, отримані в ході вивчення даної теми, сформувати цілісну картину даної події, продовжити формування уявлення про закономірності історичного процесу, доповнити знання учнів цікавими фактами з історії війни

Сприяти розвитку аналітичного мислення, розвивати грамотну усну мову, вміння зіставляти, робити висновки, раціонально вирішувати пізнавальні та проблемні завдання, брати участь в дискусії.

Виховувати активну громадянську позицію учнів, патріотизм, повагу до історії.

Обладнання: карта I світова війна, «ордена розумників», призи, стікери.

Основні поняття: світова війна, венно-політичний блок, передумови, причини, привід до війни

Тип уроку: повторительно - узагальнюючий урок - гра

Хід уроку:

Постановка проблемної ситуації

У 2014 р світ відзначив досить скромно 100-річчя початку I світової війни, проте сучасники цієї події вважали цю війну кризою західної цивілізації. Отже, чи є I світова чимось особливим в історії людства або це рядова подія?

Учитель записує проблему на дошці «Чи є I світова війна кризою західної цивілізації?»

В ході бесіди і наведених аргументів учні підтверджують, що дана війна свідчить про глибоку кризу західної капіталістичної цивілізації. По ходу ставлять запитання про передумови, цілі сторін, військових блоках якщо учні вагаються з відповіддю.

Сьогоднішній урок-гра дозволить нам ще раз зануритися в історичну атмосферу даного періоду, згадати цікаві факти, вирішити пізнавальні завдання і за підсумками гри заробити позитивні оцінки.

1 етап.

Змагання між теоретиками за право виходу на доріжки

  1. Скільки країн брало участь в I світовій війні, які втрати вони понесли? (38 країн, 10 млн.)

  2. Який план ведення війни був запропонований Шліффеном, і здійснювався в 1914 р? (Вторгнення до Франції, через територію Бельгії, в обхід основних сил французької армії, захоплення Парижа, виведення Франції з війни. Потім, поетапне примус Росії і Великобританії до підписання миру)

  3. Яка подія сталося 22 квітня 1915 г.? (Перша газова атака в районі м Ипра)

  4. Що означає поняття «Четверний союз»? (Військово-політичний союз Німеччини, Османської імперії, Австро-Угорщини, Болгарії, сформований в 1915 р)

  5. Яка подія сталася 17 серпня 1914 г.? (Почала наступ 1 російської армія під командуванням генерала Ренненкампфа)

  6. Якими діями Османська імперія спровокувала Росію, і та оголосила їй війну? (Османська імперія пропустила в Чорне море німецькі крейсера, і ті обстріляли Одесу, Новоросійськ і ін. Міста)

  7. Коли і ким в I світовій війні були вперше застосовані танки? (1916 р Англійці застосували танки в битві на р. Соммі.

  8. Яке бій є найбільшим морським боєм I світової війни? (Ютландский бій 31 травня 1916 г.)

  9. Коли в I світову війну вступили США? (6 квітня 1917 г.)

  10. Що таке анексія і контрибуція? (Анексія - насильницьке приєднання, захоплення однією державою території або частини території іншої держави. Контрибуція - платежі, що накладалися на переможене держави на користь переможців)

  11. Хто з відомих військово-політичних діячів Німеччині 14 серпня 1918 р заявив кайзеру Вільгельму Другому, що війна програна і необхідно домагатися її закінчення дипломатичним шляхом? (Гінденбург)

  12. У чому виразилося протистояння Великобританії та Німеччини на море в роки I світової? (У морській блокаді надводним флотом Великобританії німецького узбережжя і в підводній війні Німеччини проти Великобританії)

  13. До чого призвело вступ у війну Румунії в серпні 1916 г.? (До її швидкому розгрому Австро-Угорщиною і Болгарією, окупацією більшої частини її території і необхідності російської армії збільшити протяжність свого фронту)

  14. Які наслідки для Росії і Німеччини мало підписання 3 березня 1918 р Брестського миру? (Німеччина і Росія припиняли військові дії, але при цьому Росія відмовлялася від територій Прибалтики, Польщі, частини Білорусії, України)

  15. Цей видатний російський полководець народився в сім'ї генерала і 1853 Закінчив Пажеський корпус. Брав участь в Російсько-Турецькій війні 1877-1878 р.р. Більше 15 років прослужив в кавалерійської школі. З початку 1 світової командував 8 армією, від березня 1918 призначений головнокомандуючим Південно-Західного фронту. Придбав особливу популярність за розробку і проведення наступу російської армії в 1916 р (Олексій Олексійович Брусилов)

  16. Чому військово-політичні союзи, що склалися в кінці XIX-початку XX століття називають дивними? (Антанту тому, що Англія і Франція - вороги з часів Столітньої війни. Росія і Франція - вороги з часів ВФР. Англія і Росія - вічні суперники. У Потрійний союз виявилися колишні союзники Росії в її боротьбі з Францією і Османською імперією - Австрія і Пруссія . Італія виявилася в союзі зі своєю вічною гнобительки - Австрією. Австрія і Пруссія - суперники в боротьбі за панування в Німеччині. Кровні родичі - кузени Вільгельм Другий, Микола Другий, і Едуард VII виявилися в протиборчих союзах.)

  17. Що послужило приводом до початку I світової війни? (Вбивство в Сараєво.)

  18. Які хронологічні рамки I світової війни? (1 серпня 1914 р -11 листопада 1918р.)

  19. Що собою представляли військові плани Німеччини на 1915 г.? (План Гінденбурга: спільними силами Німеччини і Австро-Угорщини розгромити Росію і вивести її з війни.)

20.У 1915 Микола II зробив велику помилку, яка надалі обійшлася йому дуже дорого? Про яку помилку йдеться? (Він оголосив себе верховним головнокомандувачем)

21.Ето подія досі викликає суперечливі оцінки - від вкрай негативних до позитивних. Для того, щоб воно відбулося, В. І. Леніну довелося подолати протистояння більшості своїх соратників. Німецький історик Вільгельм Дайест вважає, що воно дало можливість Німеччині вийти з війни. Про яку подію йде мова? (Про Брестський мир)

22.С яким з держав країни Антанти 17.08.1916 р підписали таємний договір, пообіцявши йому після війни передати Трансільванію, Буковину і Банат, що входять до складу Австро-Угорщини? (Румунія)

23.Где відбулося підписання перемир'я з Німеччиною? (В Комп'єнському лісі в штабному вагоні маршала Фоша)

24.Відний політичний і державний діяч Німеччини, генерал, учасник Франко-Прусської війни (1870-1871 рр.). Пішов у відставку в 1911 р, але з початком 1 світової війни повернувся в армію. Здобув ряд перемог над російськими військами під Танненбергом. Був командувачем Східним фронтом. З 1916 року - начальник Генштабу Німеччини. Впливав на Вільгельма Другого. У 1925 р був обраний президентом Веймарської республіки. Переобраний в 1932 р Сприяв приходу до влади Гітлера, призначивши його рейхсканцлером Німеччини в січні 1933 г. Про кого йде мова? (Про Гінденбург)


2 етап Змагання агоністів на доріжках (на доріжки виходять ті, хто набрав найбільше орденів розумника за правильні відповіді)

ЧЕРВОНА ДОРІЖКА

  1. «Стріли» В.Л. Слєсарєва, «аркан» або «кішка», димова або динамітні шашки. В чиє озброєння входили ці предмети в роки I світової? Як їх передбачалося використовувати? (Це спорядження російських льотчиків. «Стріли - свинцеві кулі в 4 рази більше звичайних. Вони скидалися на противника.« Аркан »(« кішку ») передбачалося накинути на літак противника з метою зупинити роботу пропелера. Димова шашка - для маскування. Динамітного могла вивести з ладу літак противника.)

  2. Одна з газет так характеризувала держави - супротивниці своєї країни: 1.«Представниця самого крайнього абсолютизму» 2. «Мати революції й гільйотини» 3. «Найстаріше у світі конституційне держава, пов'язане з країною автора« узами крові »Підданим якої держави був автор статті, які держави він описував? (Німець. Росія. Франція, Великобританія)


ЖЕЛТАЯ ДОРОЖКА


  1. Підтримавши Сербію влітку 1914 р, яка опинилася після сараевского вбивства в конфлікті з Австро-Угорщиною, Микола I продемонстрував свою вірність одній російській зовнішньополітичній традиції і порушив іншу, негласно існує у всіх ченців Європи. Про які традиції йде мова? (Про традиції надавати допомогу балканських слов'ян. З приводу другої традиції слід зауважити, що деякі представники правлячих кіл Сербії були пов'язані з сараєвській змовниками. Отже, підтримавши Сербію, Микола 1 підтримав країну, протегував вбивцям спадкоємця престолу, що суперечило загальноєвропейської монархічної традиції)

  2. Чому королівська сім'я Великобританії прийняла нове прізвище - Віндзор і ми до сих пір говоримо про Виндзорской династії? (Оскільки королівська сім'я родом з німецького міста Ганновера, вона іменувалася як Ганноверський династія. Зміна прізвища - патріотичний акт)

  3. 7 травня 1915 р німці потопили великий англійський пасажирський лайнер. Як він називався, і чому США заявили рішучий протест, і німецьке командування змушене було тимчасово згорнути масштаби підводної війни? ( «Лузітанія», т.к з 1196 пасажирів - 128 були американцями)


ЗЕЛЕНА ДОРОЖКА


  1. Влітку 1916 р, під час відвідин ставки Верховного головнокомандувача, імператриця Марія Федорівна висловила бажання запросити туди одного з наближених осіб при дворі Миколи Другого, яке користується величезною довірою царської сім'ї. У відповідь на це начальник Генштабу генерал В.В. Алексєєв заявив, що в разі, якщо цей візит відбудеться, він подасть у відставку. Чиє передбачуване відвідування викликало таку різку реакцію Алексєєва? (Г. Распутін. Його поява при дворі негативно оцінювалося офіцерами, а поява в Ставці розглядалося, як образу армії)

  2. Характеризуючи одну молоду людину, його друзі відзначали невелике зростання, сутуловатость, поєднується з витривалістю і силою. При цьому він був скромний, похмуро відчужений, відчував спрагу до читання, за яким проводив ночі, не будучи носієм відомого прізвища, ця молода людина в 1914 р став чи не найпопулярнішою людиною в світі. (Гаврило Принцип (1894-1918) - учасник організації «Млада Босна», який убив ерцгерцога австрійського престолу і його дружину)

  3. Американський сленг Першої світової війни породив безліч несподіваних виразів. Так, наприклад, один з прийомів бою називався «биття колесами зверху». Який рід військ використовував цей прийом? Як цей прийом називається зараз? (Авіація. «Таран». У роки Першої світової колесами намагалися проломити фюзеляж літака ».

  4. 25 грудня 1914 року унтер-офіцер російської армії Ченців писав своїй сестрі про те, що в цей день на фронті було дуже спокійно, противники не стріляли, все проходило «без пострілів гарматних і рушничних» Чому? (Різдво за григоріанським календарем)


3 етап Нагородження переможців

4 етап Рефлексія

На дошці вивішуються картинки із зображенням валізи, м'ясорубки і кошики. Діти прикріплюють до малюнків свої стікери відповідно зі своїм ставленням до уроку.

hello_html_6f51c95d.jpg Чемодан (Все, що вивчив, стане в нагоді в подальшому)


hello_html_3713c1ec.jpg М'ясорубка (інформацію уроку я перероблю)


hello_html_m467831fb.jpg


Кошик (Знання марні, я їх викину)


5.Домашнее завдання: Повторити відповідні темі параграфи з підручників історії Росії і Загальної історії. Підготуватися до тестування до даної теми




<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
опис:

Гра «Розумники і розумниці» (може бути використана і як позакласний захід з історії та як урок - узагальнення по темі «Перша світова війна» в 9 або 11 класах)

Підготовка до гри. Учитель заздалегідь вибирає 3 членів ареопагу з числа учнів, краще за інших успішних по предмету. Можна запросити старшокласників. Інші учні - учасники гри. Заздалегідь слід підготувати «ордена розумника», призи.

урок

Перша світова війна

Мета уроку

Повторити і узагальнити знання, отримані в ході вивчення даної теми, сформувати цілісну картину даної події, продовжити формування уявлення про закономірності історичного процесу, доповнити знання учнів цікавими фактами з історії війни

Сприяти розвитку аналітичного мислення, розвивати грамотну усну мову, вміння зіставляти, робити висновки, раціонально вирішувати пізнавальні та проблемні завдання, брати участь в дискусії.

Виховувати активну громадянську позицію учнів, патріотизм, повагу до історії.

Обладнання: карта I світова війна, «ордена розумників», призи, стікери.

Основні поняття: світова війна, венно-політичний блок, передумови, причини, привід до війни

Тип уроку: повторительно - узагальнюючий урок - гра

Хід уроку:

Постановка проблемної ситуації

У 2014 р світ відзначив досить скромно 100-річчя початку I світової війни, проте сучасники цієї події вважали цю війну кризою західної цивілізації. Отже, чи є I світова чимось особливим в історії людства або це рядова подія?

Учитель записує проблему на дошці «Чи є I світова війна кризою західної цивілізації?»

В ході бесіди і наведених аргументів учні підтверджують, що дана війна свідчить про глибоку кризу західної капіталістичної цивілізації. По ходу ставлять запитання про передумови, цілі сторін, військових блоках якщо учні вагаються з відповіддю.

Сьогоднішній урок-гра дозволить нам ще раз зануритися в історичну атмосферу даного періоду, згадати цікаві факти, вирішити пізнавальні завдання і за підсумками гри заробити позитивні оцінки.

1 етап.

Змагання між теоретиками за право виходу на доріжки

1. Скільки країн брало участь в I світовій війні, які втрати вони понесли? (38 країн, 10 млн.)

2. Який план ведення війни був запропонований Шліффеном, і здійснювався в 1914 р? (Вторгнення до Франції, через територію Бельгії, в обхід основних сил французької армії, захоплення Парижа, виведення Франції з війни. Потім, поетапне примус Росії і Великобританії до підписання миру)

3. Яка подія сталося 22 квітня 1915 г.? (Перша газова атака в районі м Ипра)

4. Що означає поняття «Четверний союз»? (Військово-політичний союз Німеччини, Османської імперії, Австро-Угорщини, Болгарії, сформований в 1915 р)

5. Яка подія сталася 17 серпня 1914 г.? (Почала наступ 1 російської армія під командуванням генерала Ренненкампфа)

6. Якими діями Османська імперія спровокувала Росію, і та оголосила їй війну? (Османська імперія пропустила в Чорне море німецькі крейсера, і ті обстріляли Одесу, Новоросійськ і ін. Міста)

7. Коли і ким в I світовій війні були вперше застосовані танки? (1916 р Англійці застосували танки в битві на р. Соммі.

8. Яке бій є найбільшим морським боєм I світової війни? (Ютландский бій 31 травня 1916 г.)

9. Коли в I світову війну вступили США? (6 квітня 1917 г.)

10. Що таке анексія і контрибуція? (Анексія - насильницьке приєднання, захоплення однією державою території або частини території іншої держави. Контрибуція - платежі, що накладалися на переможене держави на користь переможців)

11. Хто з відомих військово-політичних діячів Німеччині 14 серпня 1918 р заявив кайзеру Вільгельму Другому, що війна програна і необхідно домагатися її закінчення дипломатичним шляхом? (Гінденбург)

12. У чому виразилося протистояння Великобританії та Німеччини на море в роки I світової? (У морській блокаді надводним флотом Великобританії німецького узбережжя і в підводній війні Німеччини проти Великобританії)

13. До чого призвело вступ у війну Румунії в серпні 1916 г.? (До її швидкому розгрому Австро-Угорщиною і Болгарією, окупацією більшої частини її території і необхідності російської армії збільшити протяжність свого фронту)

14. Які наслідки для Росії і Німеччини мало підписання 3 березня 1918 р Брестського миру? (Німеччина і Росія припиняли військові дії, але при цьому Росія відмовлялася від територій Прибалтики, Польщі, частини Білорусії, України)

15. Цей видатний російський полководець народився в сім'ї генерала і 1853 Закінчив Пажеський корпус. Брав участь в Російсько-Турецькій війні 1877-1878 р.р. Більше 15 років прослужив в кавалерійської школі. З початку 1 світової командував 8 армією, від березня 1918 призначений головнокомандуючим Південно-Західного фронту. Придбав особливу популярність за розробку і проведення наступу російської армії в 1916 р (Олексій Олексійович Брусилов)

16. Чому військово-політичні союзи, що склалися в кінці XIX-початку XX століття називають дивними? (Антанту тому, що Англія і Франція - вороги з часів Столітньої війни. Росія і Франція - вороги з часів ВФР. Англія і Росія - вічні суперники. У Потрійний союз виявилися колишні союзники Росії в її боротьбі з Францією і Османською імперією - Австрія і Пруссія . Італія виявилася в союзі зі своєю вічною гнобительки - Австрією. Австрія і Пруссія - суперники в боротьбі за панування в Німеччині. Кровні родичі - кузени Вільгельм Другий, Микола Другий, і Едуард VII виявилися в протиборчих союзах.)

17. Що послужило приводом до початку I світової війни? (Вбивство в Сараєво.)

18. Які хронологічні рамки I світової війни? (1 серпня 1914 р -11 листопада 1918р.)

19. Що собою представляли військові плани Німеччини на 1915 г.? (План Гінденбурга: спільними силами Німеччини і Австро-Угорщини розгромити Росію і вивести її з війни.)

20.У 1915 Микола II зробив велику помилку, яка надалі обійшлася йому дуже дорого? Про яку помилку йдеться? (Він оголосив себе верховним головнокомандувачем)

21.Ето подія досі викликає суперечливі оцінки - від вкрай негативних до позитивних. Для того, щоб воно відбулося, В. І. Леніну довелося подолати протистояння більшості своїх соратників. Німецький історик Вільгельм Дайест вважає, що воно дало можливість Німеччині вийти з війни. Про яку подію йде мова? (Про Брестський мир)

22.С яким з держав країни Антанти 17.08.1916 р підписали таємний договір, пообіцявши йому після війни передати Трансільванію, Буковину і Банат, що входять до складу Австро-Угорщини? (Румунія)

23.Где відбулося підписання перемир'я з Німеччиною? (В Комп'єнському лісі в штабному вагоні маршала Фоша)

24.Відний політичний і державний діяч Німеччини, генерал, учасник Франко-Прусської війни (1870-1871 рр.). Пішов у відставку в 1911 р, але з початком 1 світової війни повернувся в армію. Здобув ряд перемог над російськими військами під Танненбергом. Був командувачем Східним фронтом. З 1916 року - начальник Генштабу Німеччини. Впливав на Вільгельма Другого. У 1925 р був обраний президентом Веймарської республіки. Переобраний в 1932 р Сприяв приходу до влади Гітлера, призначивши його рейхсканцлером Німеччини в січні 1933 г. Про кого йде мова? (Про Гінденбург)

2 етап Змагання агоністів на доріжках (на доріжки виходять ті, хто набрав найбільше орденів розумника за правильні відповіді)

ЧЕРВОНА ДОРІЖКА

1. «Стріли» В.Л. Слєсарєва, «аркан» або «кішка», димова або динамітні шашки. В чиє озброєння входили ці предмети в роки I світової? Як їх передбачалося використовувати? (Це спорядження російських льотчиків. «Стріли - свинцеві кулі в 4 рази більше звичайних. Вони скидалися на противника.« Аркан »(« кішку ») передбачалося накинути на літак противника з метою зупинити роботу пропелера. Димова шашка - для маскування. Динамітного могла вивести з ладу літак противника.)

2. Одна з газет так характеризувала держави - супротивниці своєї країни: 1. «представниця самого крайнього абсолютизму» 2. «Мати революції й гільйотини» 3. «Найстаріше у світі конституційне держава, пов'язане з країною автора« узами крові »Підданим якої держави був автор статті, які держави він описував? (Німець. Росія. Франція, Великобританія)

ЖЕЛТАЯ ДОРОЖКА

1. Підтримавши Сербію влітку 1914 р, яка опинилася після сараевского вбивства в конфлікті з Австро-Угорщиною, Микола I продемонстрував свою вірність одній російській зовнішньополітичній традиції і порушив іншу, негласно існує у всіх ченців Європи. Про які традиції йде мова? (Про традиції надавати допомогу балканських слов'ян. З приводу другої традиції слід зауважити, що деякі представники правлячих кіл Сербії були пов'язані з сараєвській змовниками. Отже, підтримавши Сербію, Микола 1 підтримав країну, протегував вбивцям спадкоємця престолу, що суперечило загальноєвропейської монархічної традиції)

2. Чому королівська сім'я Великобританії прийняла нове прізвище - Віндзор і ми до сих пір говоримо про Виндзорской династії? (Оскільки королівська сім'я родом з німецького міста Ганновера, вона іменувалася як Ганноверський династія. Зміна прізвища - патріотичний акт)

3. 7 травня 1915 р німці потопили великий англійський пасажирський лайнер. Як він називався, і чому США заявили рішучий протест, і німецьке командування змушене було тимчасово згорнути масштаби підводної війни? ( «Лузітанія», т.к з 1196 пасажирів - 128 були американцями)

ЗЕЛЕНА ДОРОЖКА

1. Влітку 1916 р, під час відвідин ставки Верховного головнокомандувача, імператриця Марія Федорівна висловила бажання запросити туди одного з наближених осіб при дворі Миколи Другого, яке користується величезною довірою царської сім'ї. У відповідь на це начальник Генштабу генерал В.В. Алексєєв заявив, що в разі, якщо цей візит відбудеться, він подасть у відставку. Чиє передбачуване відвідування викликало таку різку реакцію Алексєєва? (Г. Распутін. Його поява при дворі негативно оцінювалося офіцерами, а поява в Ставці розглядалося, як образу армії)

2. Характеризуючи одну молоду людину, його друзі відзначали невелике зростання, сутуловатость, поєднується з витривалістю і силою. При цьому він був скромний, похмуро відчужений, відчував спрагу до читання, за яким проводив ночі, не будучи носієм відомого прізвища, ця молода людина в 1914 р став чи не найпопулярнішою людиною в світі. (Гаврило Принцип (1894-1918) - учасник організації «Млада Босна», який убив ерцгерцога австрійського престолу і його дружину)

3.Американський сленг Першої світової війни породив безліч несподіваних виразів. Так, наприклад, один з прийомів бою називався «биття колесами зверху». Який рід військ використовував цей прийом? Як цей прийом називається зараз? (Авіація. «Таран». У роки Першої світової колесами намагалися проломити фюзеляж літака ».

4. 25 грудня 1914 року унтер-офіцер російської армії Ченців писав своїй сестрі про те, що в цей день на фронті було дуже спокійно, противники не стріляли, все проходило «без пострілів гарматних і рушничних» Чому? (Різдво за григоріанським календарем)

3 етап Нагородження переможців

4 етап Рефлексія

На дошці вивішуються картинки із зображенням валізи, м'ясорубки і кошики. Діти прикріплюють до малюнків свої стікери відповідно зі своїм ставленням до уроку.

Чемодан (Все, що вивчив, стане в нагоді в подальшому)

М'ясорубка (інформацію уроку я перероблю)

Кошик (Знання марні, я їх викину)

5.Домашнее завдання: Повторити відповідні темі параграфи з підручників історії Росії і Загальної історії. Підготуватися до тестування до даної теми