конспект уроку
                      Тема уроку: «Вітчизняна війна 1812 року». 10 клас.
                      Мета уроку:
                      освітні:
                      - розглянути основні події і проблеми Вітчизняної війни 1812 року; 
 - виділити позитивні і негативні наслідки наполеонівських війн; 
 - простежити зміну ролі Росії в міжнародних відносинах.
                      Розвиваючі: сприяти розвитку
                      - логічного мислення; 
 - навичок цілепокладання та пошуку способів досягнення мети; 
 - вміння працювати зі схемою, картою, документами; 
 - креативного мислення.
                      виховні: 
                      -сприяти вихованню
                      - патріотизму,
                      - почуття гордості за Росію.
                      Етапи уроку: 
 Перший етап - ввідно-мотиваційний: постановка мети, озвучування теми уроку, постановка проблеми. 
 Другий етап - операційний (організація пізнавальної діяльності за рішенням навчального завдання), вивчення нового матеріалу. 
 Третій етап - контроль і корекція, рефлексія, домашнє завдання. 
 План уроку:
                      1. Причини і початок війни. 
 2. Бородінський бій. 
 3. Відступ російської армії. 
 4. Наполеон в Москві. 
 5. Завершення війни.
                      Хід уроку
                      1етап: водно-мотиваційний.
                      Привіт хлопці, пропоную вам сьогодні здійснити подорож по нашій Батьківщині.
                      Вслухайтеся в слово «Батьківщина». Що воно скаже вам? Родина - це земля, рідніше якої немає і бути не може, це земля моєї сім'ї, моїх рідних, які з покоління в покоління з любов'ю і самовідданістю працювали і боролися за її свободу, так як любили Росію. Що значить любити Батьківщину? Любити - це значить знати її минуле, жити її справжнім, хворіти про її майбутнє, служити їй не за страх, а за совість, це і визначає людину як особистість.
                      Під музику зачитується вірш М.Ю. Лермонтова «Бородіно».
                      Скажи - ка, дядя, адже недарма, Москва, спалена пожежею, Французу віддана?
                      -Як ви думаєте, яка тема сьогоднішнього уроку? Визначення теми уроку / пропозиції учнів /
                      Чому ця тема сьогодні актуальна?
                      Є події, зміст яких такий великий, що кожне нове покоління хоче чути про нього. І чуючи, люди стають сильнішими духом, тому що дізнаються, від якого міцного кореня ведуть свій рід. Така подія ми зараз з вами будемо згадувати.
                      Проблемне питання на електронній дошці: чому зіткнення Франції і Росії було неминучим?
                      - Назвіть причини війни 1812 року між Росією і Францією.
                      Порушення Росією континентальної блокади з Англією.
                      Агресивна зовнішня політика Франції.
                      Прагнення Наполеона до світового панування. «Я буду паном світу», говорив він
                      - З яким почуттям Наполеон вступав у війну з Росією? Він мріяв про світове панування
                      -Чому у нього була впевненість у перемозі? Він уже завоював всю Європу, у нього була сама численна армія, «Дванадцяти мов»
                      - Постановка навчальної задачі по вихідній протиріччя.
                      -Що вас вражає в цій ситуації?
                      початкове протиріччя
                      
                      Висування навчального завдання учнями: чому похід в Росію для Наполеона виявився трагічними?
                      Щоб відповісти на це питання, ми повинні зрозуміти плани Наполеона в цій війні, а потім з'ясувати причини, які порушили їх.
                      Епіграф до уроку:
                      Гроза дванадцятого року настала -
                      Хто тут нам допоміг?
                      Остервеніння народу, Барклай, зима
                      Іль російська Бог?
                      А.С. Пушкін
                      2 етап: операційний / організація пізнавальної діяльності за рішенням навчального завдання /.
                      Робота з картою
                      - Давайте звернемося до карти і подивимося, яку річку повинні були перейти французькі війська для вторгнення в Росію? (Німан)
                      Запис на дошці і в зошити:
                      12 (24) Червень 1812 р.- армія, 640 тисяч вторглася на територію Росії.
                      Робота з картою.
                      -Подивіться на карті розташування російських армій і їх чисельність на передодні війни. Співвідношення сіл.Франція -640 000 чоловік, Росія -220-240 000 осіб
                      - Зверніть увагу, що російська армія була розділена на три далеко стоять один від одного групи під командуванням генералів М.Б. Барклая-де-Толлі, П. І. Багратіона і А.П. Тормасова. Чисельністю 220 -240 тисяч осіб.
                      -Глядя на розташування російської армії, припустімо, яку тактику міг зробити Наполеон? (французький імператор розраховував розбити російські армії поодинці. Захопити Москву і домогтися від Олександра підписання мирного договору. Наполеон: «Якщо я візьму Київ - я візьму Росію за ноги; якщо я візьму Петербург - я візьму Росію за голову, якщо я візьму Москву - я вражу її в саме серце ».
                      - Яку тактику ведення війни могли зробити росіяни, знаючи про триразове чисельній перевазі армії Наполеона? (Арміям необхідно було з'єднатися, для цього довелося відступати.)
                      -Олександр 1 призначає Головнокомандувачем Барклай - де - Толлі. Коротка характеристика. (Повідомлення учня)
                      - На ваш погляд правильну тактику він зробить, враховуючи чисельну перевагу французів?
                      -Які дії робить Олександр 1? Як народ поставиться до початку війни?
                      (Фрагмент відео)
                      -Чому Вітчизняна війна?
                      Цей рескрипт узаконив партизанську війну. Але селяни і без рескрипту залишали свої оселі, йшли в ліси, переробляли коси в бойову зброю. Війна з перших днів носила всенародний характер. У містах формувалися ополчення, збиралися кошти для потреб армії. Селяни допомагали армії продовольством, боролися з диверсантами і шпигунами. ).
                      - Подивіться по карті в якому місті російські війська з'єдналися і був даний бій французам?
                      -3 серпня 1812 року - Армія Барклая де Толлі і Багратіона з'єдналися під Смоленськом. 4 6 серпня 1812 року - бій під Смоленськом. У цій битві (див. Карту) російські війська не дозволили противнику негайно опанувати містом. Однак Барклай, вважаючи, що сили як і раніше не рівні, віддав наказ відступати. Від Смоленська залишилися лише руїни. Ні продовольства, ні фуражу французам не дісталося.
                      - Який настрій буде в російської армії? Ким вони незадоволені? На ваш погляд, правильна тактика була у Барклая? Чи правомірно звинувачувати в зраді Барклая-де-Толлі, поясніть свою точку зору. Відступ викликало невдоволення в армії, винуватцем був оголошений Барклай, пішли чутки про зраду. Став питання про призначення нового командувача.
                      Армія вимагала призначити Кутузова головнокомандувачем. Його любили в армії, але не любили при дворі. Александр1 змушений був призначити Кутузова головнокомандувачем. Як тільки прибув в армію Кутузов настрій солдатів відразу змінилося, вони говорили «Прийшов Кутузов бити французів».
                      Запис на електронній дошці і в зошити 8 серпня 1812 р.- М.И.Кутузов був призначений головнокомандуючим російської армії. (Повідомлення учня з біографії М. І. Кутузова).
                      - Прибувши в армію, Кутузов вирішив дотримуватися тактики відступу, вважав її єдино правильною для збереження боєздатності армії. Відхід військ тривав до села Бородіно. Тут і відбулася генеральна битва російських військ з армією Наполеона.
                      Уривок з вірша М. Ю. Лермонтова «Бородіно»:
                      Ми довго, мовчки, відступали,
                      Прикро було, бою чекали, бурчали старі:
                      «Що ж ми? На зимові квартири?
                      Чи не сміють, чи що, командири?
                      Чужі подерті мундири
                      Про російські багнети? »
                      
                      -Що ви можете сказати про співвідношення сил перед Бородінської битвою?
                      -26 серпня 1812 р Бородінський бій. Ось як про нього пише М.Ю. Лермонтов. (Читає учень)
                      Вам не бачити таких боїв!
                      Носилися прапори як тіні,
                      В диму вогонь блищав, картеч верещала,
                      Рука бійців колоти втомилася,
                      І ядрам пролітати заважала
                      Гора кривавих тіл.
                      Зазнав ворог в той день не мало,
                      Що значить російський бій удалий,
                      Наш рукопашний бій!
                      Земля тряслася, як наші груди,
                      Змішалися в купу коні, люди,
                      І залпи тисячі знарядь,
                      Злилися в протяжне виття ...
                      
                      Робота за фрагментом відеоролика.
                      - Назвіть героїв цієї битви? у чому його історичне значення?
                      Повідомлення учнів про Багратіона, генерал Тучкове, Кутайсовим і про Раєвського.
                      - Робота з документами «З донесення М.И.Кутузова Александру1 про битву при Бородіно» ознайомтеся з ним і при читанні зверніть увагу на втрати армій.фактіческі бою не принесла перемоги жодній стороні. (Додаток 1).
                      
                      -Які були втрати з обох сторін?
                      -Чому Кутузов вважав, що цей бій буде вічним пам'ятником мужності?
                      
                      У Петербурзі це сприйняли як перемогу. Насправді, ця битва не виявила переможця.
                      Наполеон згодом писав: «З усіх моїх битв найжахливіше те, яке я дав під Москвою. Французи показали себе в ньому гідними отримати перемогу, а росіяни здобули право бути непереможними ».
                      Ознайомтеся з документом «Листи дружинам командувачів Кутузова і Наполеона».
                      Дискусія. Визнавали чи себе Кутузов або Наполеон переможеним за підсумками Бородінської битви?
                      Яке значення мало це бій?
                      - 1 вересня в селянській хаті в Філях, відбулася військова рада. Яка була головна мета військової ради в Філях? (Робота з підручником, стор. 147).
                      -Що пропонували генерали? На чиїй ви стороні? Яке рішення було прийнято Кутузовим?
                      -Кутузов сказав: «Що б не трапилося, я приймаю на себе відповідальність перед государем, Вітчизною, армією».
                      -Проблема вибору в житті завжди стосується не тільки власних інтересів, а й зачіпає інтереси інших людей, тому приймаючи рішення, треба розглянути, осмислити питання з усіх боків. Головне, що вибір передбачає особисту відповідальність за прийняте рішення.
                      Підведення підсумків оголошують хлопці.
                      Наполеон торжествує. 2 вересня французи увійшли до Москви, покинуту армією і жителями. Однак це не принесло Наполеону перемоги у війні. Увечері місто запалав. Пожежа знищував боєприпаси і продовольство.
                      -Кутузов збирає ополчення і починає підготовку до контрнаступу. Велику допомогу армії надає партизанський рух, що почався ще влітку 1812 року.
                      - Кутузов - перший полководець, який зумів організувати дії армії і партизан.Навколо Москви розгорнувся партизанський рух. Невеликі партизанські загони нападали на окремі частини французької армії, за місяць перебування в столиці Наполеон втратив 32 тисячі своїх солдатів. Запаси продовольства вичерпалися. Армія велика і непереможна перетворювалася в зграю злодіїв і бандитів.
                      Повідомлення учнів про партизанів: Денис Давидов, Олександр Фігнер, Василиса Кожина.
                      --Как такі дії партизан відбилося на французькій армії? Аргументуйте свою точку зору. відповіді учнів
                      -французький імператор довго чекав, що москвичі принесуть йому ключі від міста, як це бувало в багатьох містах Європи, але марно ... чому Наполеон настільки наполегливо пропонував мирні переговори? Доведіть чому Олександр 1 відмовився?
                      Учні читають уривок з поеми О.С.Пушкіна «Євгеній Онєгін»:
                      Ні, не пішла Москва моя
                      До нього з повинною головою.
                      Чи не свято, не прийомний дар,
                      Вона готувала пожежа
                      Нетерплячому герою.
                      -прекрасности доказом є і літературні рядки написані в 19 столітті.
                      -В напередодні зими Наполеон вирішив вийти з Москви і рушити залишки армії на неразоренние південь Росії. 6 жовтня французи покинули Москву, але на шляху їх зустріла зміцніла і збільшилася чисельно російська армія.
                      -Чим закінчиться Тарутинський бій? відповіді учнів
                      Поразки, завдані французам під Тарутином і Малоярославцем, змусили Наполеона повернути війська на ним же самим спустошену Смоленську дорогу. (карта)
                      - Що чекало Наполеона на Смоленській дорозі? відповіді учнів
                      -Одетие легко французи замерзали і куталися в награбоване білизна, жіночі хустки, скатертини. Наполеон кинув свою армію і поїхав до Парижа. А жалюгідні її залишки в середині грудня перейшли р. Німан, звідки починали свій похід. Відступаючого до західних кордонів ворога переслідували російська армія і партизанські загони. Рання і сувора зима стало ще одним лихом для французів. При переправі через р.Березіне Наполеон втратив ще 30тис воїнів.
                      -В кінці грудня 1812 генерал - фельдмаршал Кутузов доповідав царю: «Війна закінчилася за повним винищенням ворога». 25 грудня цар видає маніфест про вигнання ворога з Росії і закінчення війни.
                      -Давайте повернемося до навчальної задачі: «Чому« Велика армія »Наполеона програла?
                      - Згадаймо епіграф уроку, хто ж нам допоміг в цій війні?
                      Висновок до навчальної задачі: патріотизм російського народу, полководницький талант М.І. Кутузова та інших російських генералів привели до загибелі наполеонівської армії.
                      М.Ю. Лермонтов дав свою відповідь: «Так, були люди в наш час ...»
                      3 етап: контроль і корекція.
                      Рефлексія діяльності на уроці. «Що може змінитися в моєму житті після сьогоднішнього уроку? 
                      Завершення уроку під звучання пісні «Москва» у виконанні Олега Газманова.
                      Домашнє завдання, оцінки.
                      
                      Література.
                      А. Н. Сахаров, В.І. Буганов, П.Н. Зирянов «Історія Росії» М. «Просвещение» 2010
                      Журнал «Російський Будинок» 2012 рік
                      
                      Використані матеріали зі сторінок Інтернету:
                      http://www.ucheba.ru/referats/9565.html;
                      http://voina1812.narod.ru/2.html
                      http://voina1812.narod.ru/1.html
                      http://his.1september.ru/2013/30/6.htm
                      http://www.museum.ru/W322 6.
                      http://www.museum.ru/museum/1812/index.html
                      http://www.hermitagemuseum.org/html_Ru/12/b2013/hm12_3_2_7.html
                      http://www.history.ru/index.php?option=com_ewriting&Itemid=0&func=chapterinfo&chapter=55&story=51