Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Урок-проект "Історія моєї малої батьківщини"





Скачати 90.74 Kb.
Дата конвертації 27.01.2018
Розмір 90.74 Kb.
Тип Урок-проект

Проектний урок. Тема: «Історія моєї малої Батьківщини».

Тип уроку: дослідний, інформаційний, міжпредметних.

Вид уроку: вивчення, закріплення і систематизація знань;

Проблема: Не знаючи минулого, не можна жити сьогоденням.

Технологія: особистісно - орієнтована

цілі:

Навчальна: Розширення знань учнів з історії нашого села, вулиць, про фронтовиків і трудівника воєнної доби нашого села.
Навчання прийомам роботи з музейними документальними джерелами

розвиваюча:

  • Пробудити і активізувати пізнавальний потенціал учнів до вивчення історії краю. Розвиток кругозору, пізнавального інтересу, вдосконалення навичок самоаналізу і самоконтролю, розвиток розумових операцій і пам'яті, вміння вести грамотний діалог з комп'ютером, аналізувати події і давати їм оцінку;

Виховна:

  • Виховувати почуття гордості за причетність до історії своєї малої батьківщини.

  • Виховання патріотизму, громадянськості, почуття гордості і поваги до історичного минулого малої Батьківщини і старшим. Виховання загальної та інформаційної культури, посидючості, терпіння, прищеплення учням навичок самостійності в роботі.

Обладнання: Комп'ютери з ОС Windows XP і пакетом програм Microsoft Office, фотоапарат.

Місце проведення: кабінет інформатики

Зміст: візитка (історія) села, відомості про історію вулиць, відомості про тих, чиє ім'я носить вулиць, про жителів, що живуть на цих вулицях, про односельців у яких брали інтерв'ю.

Дослідження в рамках проекту:

- вивчення архіву в музеї;

- пошукова робота;

-інтерв'ю з трудівниками тилу і родичами героїв.

Форма презентації: мультимедійна презентація, папка з інформаційним матеріалом.

Результативність: матеріал для проведення уроків та позакласних заходів з татарської літератури: «Історія моєї малої батьківщини». Зібраний матеріал для шкільного музею.

Епіграф до урок у:

«Не знаючи минулого, не можна жити справжнім».

План уроку.

  1. Організаційний момент.

  2. Вступна частина

  3. Основна частина. Захист проекту

  4. Аналіз результатів виконання.

  5. Рефлексія.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Вступна частина.

Психологічний настрій.

(Під татарську мелодію «Рідне село» слова Г. Тукая, музика А. Монасийпова).

Актуалізація уроку.

На екрані прислів'я «Ні ближче і миліше рідного краю»,

«Не знаючи минулого, не можна жити справжнім».

Учитель: Доброго дня хлопці! Тема нашого уроку (дослідного - проекту) «Історія моєї малої Батьківщини». Урок присвячується 70-річчю Великої Перемоги.

Стрімка ріка часу невблаганно забирає в минуле імена, факти, події. Але залишається дбайливо зберігати в пам'яті історію. Історію про чудових людей, про вулиці, про малу батьківщину, про країну. Ми повинні знати і цінувати наш рідний дім, де ми народилися і живемо.

Учитель: Так, у кожної людини є своя мала батьківщина, рідний дім і вулиця, де, народився і виріс, навчався, жив і працював. Куди б він не поїхав, де б не був, тягне його до рідного дому, до рідної вулиці, де пройшли дитячі роки. І навіть залишається вічна пам'ять про тих, хто вже немає з нами. Там красива природа, де дотримуються всі традиції сім'ї і традиція свого народу. Кожному з нас потрібно знати минуле, тобто історію, не знаючи минулого, не можна жити сьогоденням. Необхідно зберегти і передати нашим дітям і онукам. Кожен з вас працював по цій темі, зустрічався і розмовляв зі старожилами, працював зі шкільними документами, з матеріалами періодичної преси, вивчав про війну. Тому сьогодні, ви хлопці, поділіться виконану дослідницькою діяльністю, захистіть свій проект.

Ми з вами розробили план роботи дослідження. Розподілили на будь-якого об'єкта дослідження, вулиці, де будете працювати і односельчан у кого можна взяти інтерв'ю.

План.

  1. Історія села (легенди, міфи; різні варіанти і версії за різними джерелами істориків).

  2. Історія вулиць:

- відеозйомка, інтерв'ю з родичами, жителями цих вулиць;

- робота з музейними документами;

- матеріали з історії ВВВ

3. Знамениті люди (вчителі, письменники, трудівники тилу, учасники ВВВ)

4. Село Єпанчіна сьогодні.

5. Скласти альбом - проект.

6. Написати твір або відгук про своє село.

III. Основна частина. Захист проекту.

1 учень: Чи не знайду кута іншого,
Щоб мене душею заманив -
Будинок рідний - села рідного
Серцю милий куточок.

У мого села Епанчиной самобутня багатовікова історія. Тут кожен куточок дихає легендою, овіяний легендами, зберігає таємниці далеких предків. З любов'ю описує наш земляк, заслужений учитель, письменник Я.К.Занкіев свого книзі «Зорі Іртиша» історію заснування села:

«Прііртишскіх татарські села були засновані Мірза хана Кучума. Розумною і проникливою виявився мурза, який вибрав місце для села Ялан (прообраз Єпанчіна), з півночі повстяні юрти від холодних вітрів закриває висока гора-УБА ( «Кизлар-убаси» Дівоча -гори). З півдня тече красива річка Іртиш, багата рибою, звідти люди будуть годуватися осетер і стерлядь. А посередині села протікає ключ з чистою і смачною водою. «Не життя буде тут, а одне задоволення», - розмірковуючи так, мірза встромив кілок у центрі майбутнього селища. Цей кол пустив коріння і перетворився в плодоносні дерево.

В пам'яті багатьох поколінь залишилося знаменита Дівоча гора. Там давно ходили зустрічатися, грати, співати наші прабабусі і прадідусі. Колись вона вважалася місцем зустрічі, побачень, любові та ігор. В годину нелегких потрясінь гора - притулок закоханих, стала куточком розлуки і горя.

1 слайд. Д.Епанчіно (гора-УБА, Іртиш)

Рузеева Луїза знайшла легенду.

Легенда про Дівочої горі, про сибірських дівчат, про 300 дівчат.

Прийшов зі степів підступний хан Кучум і хитрістю та обманом захопив всю землю хана Едігіра, який втік в найдальші межі свого ханства.

Вирішив Едігір задобрити підступного ворога і зібрав по селах триста найкрасивіших і молодих дівчат, щоб віддати їх в гарем Кучума.

Тільки дівчата, які виросли на свободу і вольності, зовсім, видно, не горіли бажанням стати наложницями сластолюбивого хана.І одного разу вночі перебили охорону і втекли в глухі ліси.

Розуміли дівчата, що, піти вони по одній до своїх рідних домівок, візьмуть їх там воїни і відвезуть назад в ненависний гарем. А тому вирішили не розлучатися і піти з цих країв далі в степу і там жити спільно без ханської влади, залишаючись вільними.

Утворили вони рухливий загін, і пішли глухим Урманом пробиватися через ханські застави і кордони.

А Кучум відправив за ними в погоню своїх нукерів з наказом усіх захопити і привести до нього в Кашлик, в столицю.

Відбувалося це влітку, і дівчата вміло ховалися вдень у лісі, а вночі йшли від хування до селища, йдучи все далі на південь. Жалісливі жителі виносили їм продукти, вказували шлях. Але не дрімали і воїни ханські. Йшли за ними по п'ятах і одного разу наздогнали їх на крутій горі (нині Кизлар Убаси в Д.Епанчіно), де дівчата відпочивали.

Вступили вони з воїнами в сутичку. Хто колоди зверху кинув, хто з лука слав стріли. Кілька людей були вбиті, і там їх поховали місцеві жителі. Решта ж вплав перебралися через річку і врятувалися.

Ті, хто пішов від ворога решта дівчат переправлялися і пішли за село Елань -Яр, що неподалік від села Ренчікі. Там їх знову наздогнала погоня. І знову відважні дівчата прийняли бій, і багато хто з них загинули в битві.

Деяких поранених заховали жителі у себе.

З боями відходили дівчата все далі і далі, і все менше залишалося їх в живих. Зовсім погано стало, коли випав сніг і сліди стали виразно помітні. Сховатися ніде.

Останніх сорок дівчат оточили вороги біля містечка Кайнаул. Прийняли вони смертельний бій і всі полягли там, не побажавши здатися. Там вони і поховані.

Дуже красива легенда, в якій живе дух незалежності сибірського народу, мрія про звільнення від будь-яких пут і законів. Мрія допомагає жити і вижити, а легенда - як пісня про недосяжне мрій. Мені дуже сподобалася ця легенда.

Учитель: Від легенди переходимо до історії виникнення нашого села. У кожній з історії є своя правда. Історики вивчали, шукали знайшли версії. Хлопці знайшли кілька з них.

2 учень: За версією автора «Ономастикон Сибірських татар» Х.Ч.Алішіной

сторінка 135 Епанчінскіе (Кучайлан) ю. - р.Іртиш, 92 (3) госп., 214 = 224 жит., В т.ч. 142 бух., 209 хрест., П .; У 1782 р - 398 чол. (в.т.ч. 137 бухарців), в 1910-510 9154 бухарця, 226 козаків). Істо Хужайлан увічнив у своїх творах автор роману «Зорі Іртиша», Я.К.Занкіев.

Інша версія, з архіву нашого шкільного музею.

«Історія села Єпанчіна йде в глиб століть. Перша його назва Кучайлан.

У XIV столітті укріпленим містечком керував знатний мурза опанчею. За його імені і стало називатися дане поселення. Городок представляв невелике кріпосне споруда, де проживало виключно татарське населення.

Наявність родючих земель дозволяло займатися землеробством, вирощувати зернових культур. Сибірські татари займалися ще до приходу росіян в Сибір. Вони сіяли жито, ячмінь, пщеніца, але загальна площа посівів була невелика. Після походу Єрмака і приєднання Сибіру до Російської держави населення містечка було «Покладено в ясак», тобто платило данину російському царю хутром, видобутком риби, заготівлею сіно, і іншими видами діяльності.

Основним заняттям населення було рибальство, розвиток скотарства.

Багато займалися торгівлею, возили товари до Тобольська, Ирбит і Обдорськ.

У XIX столітті в ю. Епанчінскіх проживало 125 чоловік. В сучасній науці є чимало праць про історію сибірських татар, наприклад, у дослідників Н.А. Томілова, Ф.Т. Валєєва. »

Учитель: Кожен з вас знає, що немає такої людини, щоб не було у нього рідного дому, малої батьківщини. Ми знаємо значення цих слів - «будинок», «батьківщина». Ви хлопці переконалися в цьому самі, під час дослідження. Розмовляли зі старожилами, зі своїми дідусями і бабусями. Завжди народ прислухався до прислів'ями та приказками, придумували самі. Вам потрібно було знайти прислів'я та приказки про будинок, про батьківщину існуючі в нашому селі.

Занков Ільдар виписав прислів'я і приказки.

1. Без кореня і полин не росте.

2. Всі кому мила своя сторона.

3. Де хто народитися, там і стане в нагоді.

4. Жити - Батьківщині служити.

5. Хто любить Батьківщину і народ, той справжній патріот.

6. При сонце тепло, при Батьківщині добро.

7. Людина без Батьківщини - що соловей без пісні.

8. Батьківщина мати - умій за неї постояти.

9. З рідної сторони і ворона мила.

10. Ні ближче і меле рідного краю.

11. Не знаючи минулого, не можна жити сьогоденням.

Учитель: Край рідний близький серцю кожної людини. Тут проходять дитячі роки, а часом і все життя. Історія рідного Каря - це і частка історії Тюменської області, і Росії.

Одна така спільна історія всього народу, це спільне горе - Війна. Велика Вітчизняна війна 1941-1945 років - одне з найжахливіших випробувань, що випали на долю народу. Її тяжкість і кровопролиття наклали величезний відбиток на свідомість людей і мали важкі наслідки. Війна торкнулася і нашого села. Всі чоловіки села пішли на фронт. З Загваздінского поселення, разом з Каштакскім радою на війну пішли 290 чоловік, загинуло 147, повернулися 143, з нашого села Єпанчіна пішло 77 осіб, повернулися з ранами і каліцтвами, але з перемогою 43 людини, а назавжди залишилися на різних полях битви 44 ​​воїна.

Ви виписали з пам'ятників список не повернулися, і знайшли імені тих, кому пощастило повернутися додому.

Саитов Денис виписав.

Список не повернулися з Великої Вітчизняної війни з 1941- 1945 роки.

  1. Абайдулліна Вагапов Абдубаковіч.

  2. Алімов Гумер Алимович

  3. Алімов Басира Башіровіч

  4. Аллаш Абделназір Валіулловіч

  5. Апшанов Вагапов Якимович

  6. Айнуллін Асхат Фатхулловіч

  7. Бакієв Хамза Айсовіч.

  8. Кінчін Кучемьяр Шаріповіч

  9. Кінчін Валі Бакишевіч

  10. Кучуків Маннапов Чамалетдіновіч

  11. Муслимов Басира Хасанович

  12. Муслимов Фазил Насібулловіч

  13. Муслимов Ідріс Исмаилович

  14. Набієв Мачіто Набіевіч

  15. Рахматуллін Мубарак Хайбулловіч

  16. Речапов Манани Курманбаковіч

  17. Речапов Ханія Курманбаковіч

  18. Речапов Туктасин Мухамадулловіч

  19. Речапов Мухамедорзе Хафізовіч

  20. Речебакіев Ахмеров Рахимович

  21. Речапов Альмухамедов Айтмухамедовіч

  22. Речебакіев Махмуд Рахимович

  23. Садиков Барий Абдурахімовіч

  24. Садиков Мухамедніяз Бариевіч

  25. Таїров Алімчан Мухамедуразовіч

  26. Таїров Рахімчан Мухамедуразовіч

  27. Урамаев Хаміт

  28. Файзуллин Камалетдінов Сайбушевіч

  29. Хабібуллін Хабіп Шаріповіч

  30. Хабібуллін Локман Юсуповіч

  31. Хабібуллін Алі

  32. Хучашев Хаміт Абкадировіч

  33. Чунаєв Каюмов Рахматулловіч

  34. Чунаєв Мухья Рахматулловіч

  35. Чунаєв Барий Шаріповіч

  36. Чунаєв Арібулла Шаріповіч

  37. Чунаєв Зайнулла Шаріповіч

  38. Шихов Халім Фаттаховіч

  39. Шихов Акрам Давлетович

  40. Шихов Ісмагілов Исхакович

  41. Юсупов Хакім Абрахімовіч

2 слайд.Пам'ятник.


Повернулися Я.К.Занкіев, Шихов Такбірша, Речапов Х, Занку Міфтію, Апшанов. Хабібуллін і багато інших.

Учитель: Серед них, які носять ім'я наші вулиці. Це - Муслимов Басира Хасанович, Чунаєв Барий Шаріповіч. Їх Їмна увічнили, з ініціативи Я. К. Занікева 1966 році. Піонери дружини імені Юліуса Фучика, чиє ім'я носила піонерська організація школи, зробили вивіски вулиць.


3 ученік.Тімканов Тімерлан На світі багато вулиць славних,
Але не зміняю адресу я.
У моїй долі ти стала головною,
Рідна вулиця моя.

Ось уже більше сорока п'яти років, зберігають пам'ять наших героїв-земляків у назвах вулиць. Найдовша, головна вулиця носить ім'я Басира Муслімова.

Муслимов Басира Хаснаовіч

3 слайд. Його фото.

Б.Х.Муслімов народився в квітні 1905 року в.ю.Епанчіно Загваздінского сільського поселення Тобольського району в сім'ї селянина - бідняка.

Після революції він закінчив Епанчінскую трирічну школу. З 1928 по 1930 рр. служив в лавах Червоної Армії. Після повернення з армії одним з перших вступив до колгоспу «Ударник». У колгоспі працював дуже добре. Правління колгоспу щорічно преміювало його цінними подарунками. За відмінну роботу в колгоспі їздив в Москву на Всесоюзну сільськогосподарську виставку. Яку б роботу не доручили, він виконував сумлінно, не знаючи відпочинку, працював з раннього ранку до пізнього вечора. Коли односельці його питали: «Навіщо ти так стараєшся?», Він жартома їм відповідав: «Погано працювати я лінуюся».

Влітку 1941 року він з багатьма односельцями пішов захищати Батьківщину від фашистських загарбників. Вдома залишилися троє дітей: дочки Файз, Фазельхаян, син Раїс. Після важкої хвороби син Раїс помер.

До служби на війні поставився Басира з властивою йому сумлінністю.

За хорошу службу він мав 10 подяк від командування, був нагороджений орденом Червоної зірки.

Він з честю виконував солдатський обов'язок. З боями дійшов до Німеччини, звільняв багато міст. Бій недалеко від польського міста Гдиня виявився для нього останнім. Він не дожив до світло дня перемоги всього півтора місяці.

У боях за г.Гдинь він чергами з автоматами і ручними гранатами убив 11 фашистів. У цьому бою він загинув смертю героя за нашу Батьківщину. Це було 19 березня 1945 року. Командир частини, в складі який перебував наш земляк, відправив вдові лист, де розповів, яким хоробрим був її чоловік ...

4 слайд. (лист)

Учитель: Айнуллін Айрат знайшов маленьке повідомлення про польському місті Гдиня.

Гдиня - молоде місто. Він виник після першої світової війною на місці рибальського села, від якої і отримав свою назву. Тоді Польща отримала вихід до моря, але Гдиня не ввійшов до її складу (він мав особливий статус вільного міста). Тому новий морський порт стали будувати в Гдині. Перший морський корабель увійшов в порт Гдині в 1923 році. Між 1923 і 1926 роками населення нового міста виросло з 1000 до 100 000 жителів. Під час Другої світової війни місто було окуповане німцями, котрі назвали його Gotenhafen (колишня рибальське село називалася по-німецьки Gdingen). Місто було сильно зруйнований під час війни, і після її закінчення був відновлений заново.

5 учень. друга вулиця

слайд. Світлина.

Учитель Тімканов Тімерлан приготував повідомлення про Чунаеве.

Чунаєв Барий Шаріповіч народився 18 березня 1916 року в ю. Епанчин про в сім'ї селянина. Він рано осиротів, коли йому було три роки, померла мати. Осиротілого хлопчика виховувала сестра Хатіра Шаріповна. Він навчався в Епанчінской початковій школі, був відмінником, одним з перших в селі вступив в піонери. З дитинства любив працю, допомагав сестрі по господарству. Був слухняним, поважав старших, доглядав за старим дідом Баганай-бабаєм. Хатіра апі він говорив: «Ти мене виростила, вивела в люди. Я ніколи цього не забуду ».

З 15 років Барий працював в колгоспі «Біла береза». У 1937 році пішов в армію. З 20 по 31 серпня 1939 року червоноармієць Чунаєв брав участь в боях в районі Ханкін-Гола. Був зразковим, відважним бійцем, чуйним товаришем. 31 серпня 1939 року Барий Чунаєв геройський загинув в бою з Японськими самураями. (В книзі «Пам'ять» 8 тому по Тюменській області, в списках загиблих і зниклих без вести Тюменці на р. Халкин - Гол записано ім'я Чунаева бари Шаріповіч, 1916 р.н., командир відділення, Тобольський район, покликаний Тобольским РВК, загинув 31 серпня 1939 року).

Учитель: Ми послухали про героїв нашого села.

Занков Ильнур знайшов матеріал про бойові дії в Халхін - Голі.

Історія про битву в Ханкін-Голі.

Халхін-Гол - річка в Монголії, в районі якої радянсько монгольські війська 28 травня - 15 вересня 1939 року розгромив японських загарбників. Після зіткнень в 1938 р У озера Хасан японські мілітаристи розв'язали новий конфлікт в районі річки Халхін - Гол. На цей раз японські командування планувало захопити східний виступ Монголії. Японські війська в період з 11 по 26 травня виробляли посилену бойову розвідку, а 28 травня силами полку при підтримці танків, бронемашин, артилерії і авіації перейшли в наступ і потіснили монгольські частини. Радянські війська, діючи відповідно до протоколу про взаємодопомогу від 12 березня 1936 р прийшли на допомогу Монголії.

Нове з'єднання японських військ в липні 1939 р Знову спробували прорватися в глиб монгольської території і захопили плацдарм на східному березі Халхін - Гола. Радянське командування для відсічі ворогу створило армійську групу, посилену бронетанкововими частинами і авіацією, під командуванням Г. К. Жукова. 20 серпня після артилерійської підготовки війська перейшли в наступ, прорвали оборону противника на флангах і сходяться ударами оточили основні сили японців.

Спроби деблокувати оточене угруповання не мали успіху. До ранку 31 серпня оточені війська здалися. Військова авантюра японського командування зазнала поразки. 16 вересня воюючі сторони підписали в Москві угоду про припинення воєнних дій.

Відеоролик (Бесіда, інтерв'ю з родичами, з трудівниками тилу)

Ми були в гостях у дочки Б.Муслімова Карімової Фазельхаян Басировни.

6 слайд. Фотографія дочки. Вулиця та будинок, по вулиці Б.Муслімова.

Вона живе по вулиці Б.Муслімова. Фазельхаян апі зараз 72 роки.

Ось вона що розповіла про свого батька: (Відеоролик)

Учитель: Далі ми були у жительці цієї ж вулиці, трудівниці тилу Файзулліна Файзебану Файзулловни. Вона працювала в Епанчінской школі.

Ветеран педагогічної праці.

Рузеева Луїза

Файзабану Файзулловна в 1948 році закінчила Тобольское педучилище.

Педагогічну діяльність розпочала в Лайтамакской семирічній школі Тобольського району вчителем історії, біології та фізкультури в старших класах. З 1957 року по 1987 рік працювала вчителем початкових класів в Епанчінской (семирічної, восьмирічної) школі. Стаж роботи 39 років. За сумлінну працю в освіті нагороджена почесними грамотами школи, Районо, Облонь, раісполкома. На честь 25-річчя Перемоги нагороджена медаллю «За доблесну і відважний працю в 1941-1945 роки», в честь 50-річчя, 60-річчя і 65-річчя Перемоги нагороджена ювілейними медалями. 1973 році нагороджена медаллю «Ветеран праці».

Учительська династія Файзулліна.

Наставником учительській династії Файзулліна є батько Файзуллин Файзулла Шамсутдіновіч, народився і помер (1889-1977) в юртах Єпанчіна Тобольського району. Він в 1917 році закінчив Томську духовну семінарію. У роки революції він зрозумів становище і ідеологію країни, муллою не ставав, працював в Тобольську у Чембаева прикажчиком (тобто продавцем). За Радянської влади він почав працювати заготівельником (брав рибальські мережі, рогожі), кілька років був секретарем сільської ради, багато років до пенсії працював продавцем в д. Рахваловой і Єпанчіна.

Свого часу Файзулла Шамсутдіновіч був людиною передового мислення, розумів престиж (ціну) освіти. За його ініціативи дочки Кафія, Айсилу, Файзабану, Фаузія закінчили Тобольское татарське педагогічне училище і все працювали вчителями.

Кафія Файзулловна (1916-1996)

З 1937 року по 1977 рік працювала в Сеітовской і Епанчінской школах учителем, завучем, в роки війни директором школи.Активний член КПРС, ветеран праці. За багаторічну і бездоганну працю нагороджена чотирма медалями, численними грамотами. Стаж роботи 40 років.

Айсилу Файзулловна (1928-1990)

З 1947 року по 1979 рік працювала в Лайтамакской і Епанчінской школах. Стаж роботи 32 років. Ветеран праці.

Файзабану Файзулловна (1930 рік народження)

З 1948года по 1987 рік працювала в Лайтамакской і Епанчінской школах. Стаж роботи 39 років.

Фаузія Файзулловна (1933 рік народження)

У 1953 закінчила Тюменський педагогічний інститут. З 1953 по 1968 рік працювала в Епанчінской школі вчителем російської мови та літератури. За сімейними обставинами переїхала в Красноярський край. У селищі Краснокаменської працювала вихователем в дитячому садку. Педагогічний стаж роботи 41 рік. Ветеран педагогічної праці.

Сестри Файзулліна все невтомні трудівники, які присвятили все своє життя благородній справі навчання і виховання підростаючого покоління, працювали сумлінно, гідно, творчо. Весь свій час віддавали громадській роботі школи, села.

За успіх, за довголітню, сумлінну працю сестри Файзулліна все були нагороджені багатьма грамотами, листами подяки, значками народної освіти.

Дочки Файзабану Файзулловни Гюлчачак і Гульнар пішли по слідах матері.

Гульнар Халілулловна з 1981 року по 1994року працювала в Абалакской допоміжній школі. У роки перебудови школу закрили. Стаж роботи 13 років.

Гюлчачак Халілулловна почала працювати з 1980 року. В даний час працює вчителем початкових класів в Епанчінской школі. Учительський стаж 25 років.

Загальний стаж династії -190 років.

Правнучка Файзабану Файзулловни Олена Присада закінчила Тобольську АКДЕМІЯ і працює вчителем.

7 слайд. Фото, будинок.

Відео ролик

Учитель: Вона розповіла нам про Б. Муслімова, про себе.

Учитель: Наші вулиці багаті знаменитими вчителями і просто хорошими людьми. Про таку чудову людину приготував Азіза Рафік.

Учень: Я, Азіза Рафік, учень 7 класу, живу по вулиці Б.Чунаева.

На цій вулиці трохи будинків. На цій вулиці проживав і писав свої безцінні твори і знамениті романи «Зорі Іртиша», «Любов охоплена полум'ям».

Заслужений вчитель школи Української РСР, перший сибірсько-татарський письменник, член Спілки письменників Татарстану, лауреат премії імені Габдулли Тукая, почесний громадянин Загваздінской сільській адміністрації та міста Тобольська, колишній директор нашої школи, ветеран Великої Вітчизняної війни, наш шановний односельчанин.

Приготував повідомлення про Я.К .Занікеве

Про родовід Я.К. ЗАНКІЕВА

Якуб Камалеевіч Занки - заслужений учитель РФ, член Спілки письменників Республіки Татарстан, лауреат премії ім. Габдулли Тукая, почесний громадянин м Тобольська, громадський діяч. Творчість Я. К. Занкіева в останні два десятиліття перебуває в центрі уваги вчених-філологів, аспірантів і студентів, якими написано сотні наукових робіт, защіще-

ни кандидатські дисертації. Біографічні дані Якуба Камалеевіча Занкіева містяться в статтях Х. Ч. Алішіной, К. С. Садикова [1,3]

Мене зацікавила родовід письменника. З даних Тобольського архіву (ГБУТО ДАТ). Перше джерело, який для з'ясування родоводу, була Перша Всеросійська перепис 1897 р Знаючи про те, що Я. К. Занку був родом з юрт Епанчінскіх Тобольського р-ну, ми звернулися до первинних листам Перепису за цими юрт. Юрти Епанчінскіе в кінці XIX-початку ХХ ст. ставилися адміністративно до двох волостях - Вагайского і Бухарської. Сім'я предків Якуба Камалеевіча ми виявили в Бухарської волості, отже, вони були «сибірськими бухарцям» - вихідцями з Середньої Азії. Главою сім'ї вказано Суючбакіев Шамшутдін 54 років, його дружина Юсупова Обібцемал 50 років, їх діти - дві доньки Магіпчамал і Айнічамал, син Санг - 35 років, його дружина Мухаметсабірова Бібіхатіча, їхні діти - Сеутдін (10 років), Камалетдінов (6 років), Саляхетдін (1 рік). зазначені люди

мають безпосереднє відношення до Якубу Занкіеву: Камалетдінов був батьком, Санг (Занг) - дідом, Сеутдін і Саляхетдін - його рідними дядьками. Зазначений главасемьі - Шамшутдін, був, відповідно, прадідом Якуба Занкіева. Головне заняття глави сім'ї було землеробство і додаткове заняття - учитель [Ф. І-417. Оп. 2. Д. 558. Л. 16 об.]. Прізвище Суючбакіев

вказує на те, що ім'я батька Шамшутдіна було Суючбака. Тут зауважимо, що до кінця XIX ст. у сибірських татар поняття «прізвище» не існувало, а в документах після імені людини вказувалося ім'я батька з закінченням - ов / ев, по суті, що було по батькові, а не прізвищем. Отже, в кожному новому поколінні відбувалася зміна прізвищ. Тому виходить, чтодед Якуба Занг (в документі зазначено Санг) і дав прізвище своєму синові і надалі наступним поколінням - Занки. Таким чином, матеріали Першої Всеросійської Перепису містять цінні відомості з родоводу сім'ї предків Я. К. Занкіева, виявляються імена його прадіда, прабабусі, діда, бабусі, двоюрідних бабусь, дядьків. Відомості про Суючбаке, прадіда Якуба Камалеевіча, ми виявили в ревізьких казках 1850 г. *, в тих же юртах Епанчінскіх. Главою сім'ї вказано Суючбака Зенко 41 року, його дружина

Махбубом Шарипово 36 років, його сини: Занг (написано Зенко), якому в 1834 р був 1 рік і, який помер в 1838 р, Сагадатдін - 13 років, Шамшутдін - 7 років (дід Якуба Камалеевіча, який в 1897 р був вказаний як голова сім'ї), дочки: Бібісайняв - 6 років, Кулюзум 2 років. Разом з ним проживали його брат Юламан Зенко, якому в 1834 році було 16 років і помер в 1835 році, дядько

(брат батька) Мераль Мейділов 64 років, його дружина Суючбіга Якупова 25 років, їх діти Айтмахомет 6 років і Насібцамал 2 років [Ф.І.154. Оп.8. Д. 561.Л. 95].

Щоб піднятися вище по родоводу, ми звернулися до наступної збереженої ревізії - 1795 р Ми припускали виявити там ім'я наступного предка Якуба Камалеевіча, також на ім'я Занки, оскільки у Суючбака вказано прізвище Зенко. Прояснити ж ім'я батька Зенко, допомогло наявність в перепису 1850 р імені дядька Суючбака Мералея Меділова.

Отже, в даній ревізії ми повинні були шукати чоловіка на ім'я Зенко Медилья і його батька Меділа. Дійсно, в ревізії 1795 роки ми знайшли людей з цими іменамідед Якуба Занг (в документі зазначено Санг) і дав прізвище своєму синові і надалі по наступним поколінням - Занки. Таким чином, матеріали Першої Всеросійської Перепису

містять цінні відомості з родоводу сім'ї предків Я. К. Занкіева, виявляються імена його прадіда, прабабусі, діда, бабусі, двоюрідних бабусь, дядей.Сведенія про Суючбаке, прадіда Якуба Камалеевіча, ми виявили в ревізьких казках 1850 г. *, в тих же юртах Епанчінскіх. Главою сім'ї вказано Суючбака Зенко 41 року, його дружина Махбубом Шарипово 36 років, його сини: Занг (написано Зенко), якому в 1834 р був 1 рік

і, який помер в 1838 р, Сагадатдін - 13 років, Шамшутдін - 7 років (дід Якуба Камалеевіча, який в 1897 р був вказаний як голова сім'ї), дочки: Бібісайняв - 6 років, Кулюзум 2 років. Разом з ним проживали його брат Юламан Зенко, якому в 1834 році було 16 років і помер в 1835 році, дядько

(брат батька) Мераль Мейділов 64 років, його дружина Суючбіга Якупова 25 років, їх діти Айтмахомет 6 років і Насібцамал 2 років [Ф.І.154. Оп.8. Д. 561.Л. 95].

Щоб піднятися вище по родоводу, ми звернулися до наступної збереженої ре- візії - 1795 р Ми припускали виявити там ім'я наступного предка Якуба Камалеевіча,

також на ім'я Занки, оскільки у Суючбака вказано прізвище Зенко. Прояснити ж ім'я батька Зенко, допомогло наявність в перепису 1850 р імені дядька Суючбака Мералея Меділова. Отже, в даній ревізії ми повинні були шукати чоловіка на ім'я Зенко Медилья

і його батька Меділа. Дійсно, в ревізії 1795 роки ми знайшли людей з цими іменами Зянг (18 років), Мераль (12 років), а також вказано ще один їхній брат Закарі (15 років), які

були дітьми Меділа (37років). Відзначено дві дружини Меділа Акбяк Казімова і Курманбіга Урасаева. З матеріалів даної ревізії ми дізнаємося і ім'я батька Меділа - Шемая Зюльфілев, який вказаний як померлий до моменту ревізії (1782 г.) [Ф.І154. Оп.8. Д.75. Л. 62. - 63]. Наявність вказівки у САМЕ «прізвища» Зюльфілев, дозволяє встановити ім'я батька САМЕ -Зюльфіль.

Зауважимо, що ім'я Занки / Зянг / Зенко, від якого утворилося прізвище Занкіеви, в роду зустрічалося неодноразово. У сибірських татар і бухарців називати дітей на ім'я померлих дідів і бабусь вважалося доброю традицією, що збереглася до сьогоднішнього дня.

Таким чином, завдяки збереженим архівним джерелам, ми простежили родовід Якуба Камалеевіча (Камалетдіновіча) Занкіева по батьківській лінії до початку XVIII століття.

Визначили етнічне походження предків Я. К. Занкіева. Достовірно поки важко ви- ділити, коли переселилися предки Занкіевих із Середньої Азії, відомо лише, що ще в 1621 році в Епанчінскіх юртах фіксувалися сибірські бухарці [2; с. 51]. Можливо, в числі цих бухарців були і предки Занкіевих. Подальші дослідження родоводу Занкіевих виникнен-

Можна після залучення матеріалів дозорних книг XVII ст., Що зберігаються в Російському дер- жавному архіві давніх актів (м.Москва).

Бібліографія

Алішіна Х. Ч. Гуманітарна культура педагога Якуба Камаліевіча Занкіева // ЗанкіевскіеАлішіна Х. Ч. Гуманітарна культура педагога Якуба Камаліевіча Занкіева // Занкіевскіе

читання. Мат-ли Всеукраїнської науково-практичної конференції. Тобольськ, 2007.

Зіяев Х. Узбеки в Сибіру (XVII-XIX ст.). Ташкент, 1968.

Садиков К. С. Життя-подвиг // Занкіевскіе читання. Мат-ли Всеукраїнської науково-практичного

чеський конференції. Тобольськ, 2007.


8 слайд. Будинок, фото.

Учитель: А так же по вулиці Б.Чунаева живуть вчителі. Живуть і працюють прості працьовиті і людяні люди і ветерани праці та жили ветерани ВВв.

Ось це будинок останнього учасника ВВВ Файзуллина Сібгатулла Фаткулловія - був сапером в складі 15 укранінского фронту, дійшов до Берліна. Нагороджений орденом «Червоної зірки», медалями «За відвагу», За визволення Праги »,« За взяття Берліна »,« За перемогу над Німеччиною ». Після війни працював механізатором в радгоспі «Луч».

Учитель: Послухаємо Занікіева Ільдара.

Учитель: Стрімка ріка часу невблаганно забирає в минуле імена, факти, події. Але залишається дбайливо зберігається в пам'яті славний подвиг наших земляків, фронтовиків і трудівників тилу, які відстояли в роки Великої Вітчизняної війни у важкій і кривавій сутичці з фашизмом життя і свободу народів нашої країни. Час летить, йде час і люди. Залишається зберігати пам'ять про них, онукам і правнукам. Кожен з них думав і мріяв про рідний дім, про сім'ю, про свою малу Батьківщину.

І Історія не прощає, коли її забуваєш. Треба пам'ятати і зберігати будь-який момент спогадів історії. Не знаючи минулого, не можна жити сьогоденням.

Єпанчіна зараз: Єпанчіна зараз гарне село, з новими будинками, клубом, мечеттю, магазинами, медпунктом і рідною школою. Багато хто живе особистим господарством, деякі працюю на Епанчінском водозабору. Мають трактори і машини. Живуть і радіють життю. І все це завдяки нашим ветеранам, які билися за це життя.

9 слайд.

рефлексія:

Учитель: Хлопці, як ви оцінили свою роботу? Які труднощі були? Що б ви ще хотіли додати?

Думаю, це у нас не останній урок, в майбутньому постараємося продовжити дослідницьку роботу і з'їздити в Тобольський районний архів.

Я хотіла б почути вашу особисту думку. (Хлопці свої думки, любов, почуття про рідному селі висловили в творах - мініатюрах) ..

Твір - мініатюра Занкіева Ільдара.

Село моя.

Єпанчіна - це село, де народилися мої батьки і рідні, де я з'явився на світло, де я живу і вчуся. Тут проходять радісні й безтурботні дні моєї юності.

Єпанчіна - ця невеличке село, привільно розкинулася на лівому березі сивого Іртиша, це село з давньою багатовіковою історією.

У кожного жителя села є найбільш близькі серцю куточки села: захочеш, піднімайся на Дівоче гору, звідти вся околиця видно, лежить як на долоні. А мені подобатися раннім літнім ранком рибалити біля Іртиша або на березі озерця, недалеко від села. Вечорами я люблю гуляти з друзями по березі Іртиша. Так, я і живу прямо поруч з Іртиш.

Я пишаюся ще тим, що живу недалеко від того будинку, де жив відомий всім Я.К.Занкіев.

Я вдячний йому за те, що він прославив наше село.

Пишаюся ним і своїми вчителями, які готують мене до майбутньої Життя, намагаються виховати мене справжнім Громадянином своєї країни.

Я люблю своє село, свою вулицю, свій будинок. Люблю в ній все! Вона прекрасно в будь-який час року, в кожну годину. Епанчіна- моя колиска. Вона залишиться завжди часткою моєї душі.

І я хочу далі досліджувати історію мого села, рідного краю області, історію доль всіх фронтовиків. Хочу з'їздити до Тобольського архів.


Твір - мініатюра Тімканова Тімерлан

Мій рідний край, моя село.

У кожного є своя мала батьківщина. Моя мала батьківщина - це село Єпанчіна, де народилися, виросли і жили мої дідусь і бабуся, мама і тато, де народилася і росту я. Вона знаходиться в мальовничому місці, її з усіх боків оточують ліси і поля, які надають їй дивовижний вид. Взимку вона одягається в біле вбрання. Дерева покриваються інеєм, а на вікнах мороз малює дивовижні візерунки, біля будинків шикуються снігові скульптури, зроблені дітьми. Навесні, як тільки ліс починає розквітати і пахнути, дерева стають ще красивіше. Влітку ми насолоджуємося її зеленими лісами і полями, і будь-яка гай - прекрасне місце відпочинку. А в серпні в лісах стільки багато грибів і ягід, що запасливий людина її дарами може прогодуватися всю зиму. Восени лісу її одягають багряне і золоте покривала. Вийдеш на вулицю і не намилуєшся! Ось листочок з дерева впав і летить, як крапля дощу. А ось інший скаче по землі, гнаний вітром. А трохи сильніше подув вітерець, і перед тобою постане різнокольоровий смерч з осіннього листя. Це все чудово поєднується з криком відлітають на південь птахів.

Тут чудові вулиці, хоча в селі тільки 4 вулиці. Вулиці. Б.Муслімова, Б.Чунаева, провулок. Шкільний, Виселкі, а за річкою вулиця Зарічна.

Я пишаюся тим, що моя вулиця носить ім'я нашого земляка, героя Б.Муслімова.

У Єпанчіна можна цікаво провести своє дозвілля в бібліотеці або в клубі. Тут є школа, в якій працюють чудові, чуйні, добрі вчителі, які дають нам знання. На ФАПі працює знає свою справу фельдшер.

Нехай Єпанчіна і невелике село, але в ній живуть добрі, чуйні люди, на яких в скрутну хвилину завжди можна покластися.

І я, як тільки я придбаю спеціальність, то обов'язково повернуся сюди, в свою рідне Єпанчіна.

Твір - мініатюра Азісова Рафіка

МОЯ МАЛА БАТЬКІВЩИНА.

У всій тобі і міць видна,

І сила з красою.

Недарма ти і названа

Великої і святий.

С. Д. Дрожжин

Ніщо на землі не може бути ближче, миліше, ніж мала батьківщина. У кожної людини є своя батьківщина. У одних-це велике місто, у інших - маленьке село, але все люди люблять її однаково. Деякі їдуть в інші міста, країни, але ніщо не замінить її.

Родина не обов'язково повинна бути великою. Це може бути який-небудь куточок вашого міста, селища, села. У мене є своя улюблена уліца- Б.Чунаева. Немає нічого прекраснішого цього куточка Росії. Мені подобається валятися на зеленій травичці по моїй вулиці, гріючись під сонечком на березі річки Іртиша.

Так само чудово в селі взимку. Сядеш будинку біля печі. Тепло, а за вікном замети намело ..., навіть двері на вулицю відкрити складно. Сніг на сонечку переливається, немов гора алмазів. Вийдеш на вулицю - холодно, мороз так і пробирає. Дійдеш до хліва, а тварини тягнуться до тебе, як би кажучи про те, що і їм теж потрібна ласка.

Ах, як я люблю це райське містечко. Як же можна не пишатися мені своєю батьківщиною? Там жили чудові люди такі, як Я.К.Занкіев, Р.Ш. Занкіева. Живуть і працюють вчителі, добрі мої друзі та однокласники. Вулиця моя приймає мене в свої обійми, завжди ласкава зі мною, привітна. Як добре дихається мені. Ми йдемо, вмираємо, а наша батьківщина завжди живе. Приходять інші, і вона стає рідною їм, живе в кожній краплі роси вранці, в тихій вербі біля річки, в широких, вільних полях.

Хочеться, щоб час зупинився, але воно нещадно рухається вперед. Ми ростемо, дорослішаємо, але ось малу свою батьківщину ми не коли не забудемо. Ми будемо любити і шанувати її до останніх днів свого життя.

Твір-мініатюра Рузеевой Луїзи

Моя мала Батьківщина.

Єпанчіна - це моя мала батьківщина. З самого дитинства я дихаю її природним повітрям і насолоджуюся запахами, які важко ще де-небудь зустріти. Кожен листочок, травинка будь-якого рослини наповнить твої легені найрізноманітнішим ароматом. Стільки запахів, що все їх просто не запам'ятати. Запам'ятовуються тільки ті, які ближче до тебе, народжені разом з тобою, на твоїй батьківщині ...

Неісчелімое багатство мого рідного краю, але все ж головним надбанням моєї батьківщини є працьовиті люди, доблесні ветерани і трудівники тилу.

Єпанчіна - батьківщина письменника Я.К.Занкіева. Автор роману «Зорі Іртиша», «Любов охоплена полум'ям». Скільки він відчув в ній романтики! У них він намагається пояснити загадковість краю, зрозуміти місцевий народ і красу краю.

Інтерес до рідної землі не пропаде ніколи. Все одно знайдеться, що-небудь нове або старе, що поповнить нашу історію, природу і душу. І це стосується не тільки моєї батьківщини, це характерно для кожної землі, будь то пустеля або родюча рівнина. І ми є одними з творців своєї землі. Щоб насолоджуватися своєю землею, все треба робити з любов'ю!

Самоаналіз уроку.

Учитель: Тімканова Танзіля Мухаметовна

Школа: Філія МАОУ »Полуяновская ЗОШ» - «Епанчінская ЗОШ імені Я.К.Занкіева»

Клас: 7-8

Тема: «Моя мала Батьківщина».

Тип уроку: дослідний, інформаційний, міжпредметних.

Вид уроку: вивчення та закріплення нових матеріалів; систематизація знань;

Проблема: «Не знаючи минулого, не можна жити справжнім»

Технологія: особистісно - орієнтована

цілі:

Навчальна: Розширення знань учнів про сторінки історії нашого села, вулиць. Про фронтовиків і трудівника воєнної доби нашого села.
Показати значення історії вулиць. Навчити прийомам роботи з музейними документальними джерелами

  • розвиваюча:

  • Пробудити і активізувати пізнавальний потенціал учнів до вивчення історії краю. Розвиток кругозору, пізнавального інтересу, вдосконалення навичок самоаналізу і самоконтролю, розвиток розумових операцій і пам'яті, вміння вести грамотний діалог з комп'ютером, аналізувати події і давати їм оцінку;

  • Виховна:
    Виховувати почуття гордості за причетність до історії своєї малої батьківщини.

  • Виховання патріотизму, громадянськості, почуття гордості і поваги до історичного минулого малої Батьківщини і старшим. Виховання загальної та інформаційної культури, посидючості, терпіння, прищеплення учням навичок самостійності в роботі.

    • Обладнання: Комп'ютери з ОС Windows XP і пакетом програм Microsoft Office, фотоапарат.

    • Місце проведення: кабінет інформатики

Зміст: візитка (історія) села, відомості про історію вулиць, відомості про тих, чиє носить ім'я вулиць; хто живе і дав інтерв'ю.

Дослідження в рамках проекту:

- вивчення архіву в музеї;

- робота з періодичною пресою;

- пошукова робота;

- інтерв'ю з трудівниками тилу і родичами героїв.

Форма презентації: мультимедійна презентація, папка з інформаційним матеріалом.

Результативність: розроблений матеріал для проведення уроків та позакласних заходів з татарської літератури: «Історія моєї малої батьківщини. Зібраний матеріал для шкільного музею.

Епіграф до урок у:

«Не знаючи минулого, не можна жити справжнім».

План уроку.

1. Організаційний момент.

2. Вступна частина

3. Основна частина. Захист проекту

4. Аналіз результатів виконання. Підбиття підсумків.

5. Рефлексія.

  1. Характеристика класу.

Обраний клас 8-9 клас. Клас в цілому згуртований, активний. Міжособистісне відношення між учнями дружне, з учителями доброзичливе. У класі особливих лідерів немає, вчаться в міру своєї можливості. Найактивніший і хорошист в 8 класі Азіза Рафік, а в 9 класі аАйнуллін Айрат, Тімканов Тімерлан, Рузеева Луізавсе.

У учнів біологічних отклоненіё не спостерігається, психологічних відхилень немає, соматично здорові діти. Учні з середніми навчальними можливостями, які проявляють великий інтерес до роботи з джерелами знань. Вирішують оригінальні пізнавальні цілі, які приносять їм задоволення. Діти характеризуються хорошою сформированностью: класифікація повідомлення, аналогія; здатні визначати ресурси, необхідні для досягнення мети. Здатні до використання дослідницьких методів у навчанні .. Виявляють активність, самостійність, цілеспрямованість. Використовують додаткові джерела знань, але потребують коректувальною діяльності вчителя.

Всі цікаві, старанні, з цікавістю беруться за будь-яку справу.

Добре засвоюють пройдений матеріал. Хлопці висловили бажання брати участь у дослідницькій роботі. Вони самостійно підібрали теми дослідження, потім разом обговорили ці теми і прийняли рішення. Тема нашого уроку проект- дослідження «Моя мала Батьківщина» присвячена до 70-річчя Перемоги.

Добре обміркували тему і план дослідного уроку.

Основна цінність проекту - загальний кінцевий результат

Мета: формування і розвиток умінь і навичок вирішення практичних завдань.

Мотивація: 1) визначення мети проекту та етапів досягнення мети;

2) розподіл ролей і планування роботи.

Етапи роботи:

1. Збір інформації.

2. Обговорення даних, систематизація.

3. Висування гіпотези.

4. Виготовлення моделей (макети, сценарії).

5. Вибір способу представлення результатів.

6. Розподіл ролей для захисту.

7. Захист (презентація).

8. Обговорення у групі захисту, оцінка.

Найголовніше в проекті після визначення теми - це вироблення гіпотези, постановка проблеми, планування навчальних дій, зіставлення фактів. Вся ця поетапна діяльність і формує культуру розумової праці учнів, привчаючи їх самостійно здобувати знання. Всьому цьому необхідно навчати дітей, і бажано, не в ході підготовки конкретного проекту, а заздалегідь в ході навчання предмету. Ось чому особливо актуальні сьогодні уроки-дослідження і уроки - проекти. Адже вони не тільки сприяють інтенсифікації навчального процесу, а й формують культуру розумової праці учнів, готуючи їх до створення самостійних проектів.

Учні склали свій план дослідження. В ході його підготовки вони усвідомили зміст і обсяг майбутньої роботи. Я підготувала свій план роботи. Поєднавши обидва плани, вироблений один - оптимальний. Неодмінною умовою створення робочого плану є логічний зв'язок між послідовними розділами.

У план визначені цілі роботи, опитування, бесіди, відеозйомка, збір і реєстрація даних відповідно до особливостей дослідницького проекту, аналіз результатів і кінцевий результат повідомлення, твори - мініатюри, фотозйомка, альбом - проект.

У зазначеному контексті метод проектів - особистісно орієнтований спосіб ефективного вибудовування дослідницької діяльності учнів, що інтегрує в собі проблемний підхід, групові методи, рефлексивні, презентативні, дослідні, пошукові та інші методик і.

Необхідним інструментом методу проектів як способу організації дослідницької діяльності є навчальний дослідний проект: навчання відбувається в процесі здійснення навчального дослідницького проекту. Під дослідницьким проектом ми розуміємо діяльність учнів за рішенням творчої, дослідницької проблеми із заздалегідь невідомим рішенням, що припускає наявність основних етапів, характерних для наукового дослідження:

  • мотивація дослідницької діяльності;

  • постановка проблеми;

  • збір, систематизація та аналіз фактичного матеріалу;

  • висування гіпотез;

  • перевірка гіпотез;

  • доказ або спростування гіпотез;

  • підготовка до презентації отриманих результатів (продукт проекту);

  • презентація;

  • рефлексія.

Кількість учасників проекту - індивідуальний, парний.

Рівень складності - творчий (завдання, спрямовані на актуалізацію розширення кругозору)

Зміст проекту - міжпредметний проект (татарська література, історія, краєзнавство).

Рівень самостійності виконання - Виконано спільно з учителем, виконаний в основному самостійно.

Тривалість проекту - Середньої тривалості (1-4 місяці)

При цьому в спроектованої моделі діяльність вчителя полягає в організації дослідницької роботи учнів, щоб вони самостійно «прийшли» до вирішення основного питання проекту, представивши результати у вигляді кінцевого продукту (презентація, проект - альбом і ін)

Спільно-розподілена діяльність вчителя і учнів при організації дослідницької діяльності в рамках методу проектів (з урахуванням виділених етапів дослідницького проекту) включає в себе три основні етапи: мотиваційний (мотивація дослідницької діяльності, постановка проблем), операційно-пізнавальний (збір, систематизація та аналіз фактичного матеріалу, перевірка гіпотез, доказ, підготовка до презентації отриманих результатів), рефлексивно-оцінний (презентація, рефлексія).

Хлопці ходили до старожилів села, розмовляли, шукали матеріали в архівах шкільного музею і періодичної преси.

В результаті, які навчаються накопичили і оформили повідомлення, написали твори - мініатюри з певних тем і зробили спільними зусиллями альбом - проект.

Результати проведеного заняття

Завдання уроку конкретно, чітко і лаконічно були задані на початку уроку. Завдання задані реальні, складні і досяжні одночасно. Високий рівень навчального впливу проведеного уроку на учнів: вони не тільки познайомилися, але і дізналися і засвоїли, усвідомили навчилися спілкуватися зі старшими, навчилися створювати проект, звертатися з архівними документами шкільного музею.

Ступінь виховного і розвиваючого впливу на учнів на високому рівні: все виховні і розвиваючі цілі на уроці були досягнуті. Були чітко продумані обладнання та матеріали, технічні засоби. Була проведена робота над засвоєнням і закріпленням учнями нового матеріалу.

Всім учням сподобався урок, тому що вони побачили підсумок своєї праці, дослідження, творчої діяльності. Учні були горді за свою причетність до історії своєї малої батьківщини.

Мета уроку виховання патріотизму, громадянськості, почуття гордості і поваги до історичного минулого малої Батьківщини і старшим була повністю освітлена на уроці. Була досягнута виховання загальної та інформаційної культури, посидючості, терпіння, прищеплення учням навичок самостійності в роботі.

Надалі, продовжимо дослідницьку діяльність. Відвідаємо Тобольський краєзнавчий музей і архів.