Дослідницька робота «Імена і прізвища на мапі Верхнедонского району»

Дата конвертації 11.04.2018

МБОУ ДОД Палац творчості дітей та молоді міста Ростова-на-Дону

Донська академія наук юних дослідників ім. Ю.А. Жданова

Найменування секції: «Історичне краєзнавство»

Літня дослідницька робота

Тема: «Імена і прізвища на мапі Верхнедонского району»

Автор роботи:

Лисенко Артем

8 клас,

МБОУ Верхнедонском гімназія,

Верхньодонський район,

Ростовська область.

керівник:

Харченко Лілія Миколаївна,

вчитель фізики,

МБОУ Верхнедонском гімназія,

Верхньодонський район,

Ростовська область

ст. Казанська

2013 р

Зміст

1. Введение ........................................................................... .1

2. Глава 1. Походження назв населених пунктів від прізвищ, особистих імен і прізвиськ ................................................................................. ..................... 5

3. Висновки по 1 главі ............................................ .................................................. ............... 12

4. Глава 2. .................................... .13

5. Висновки по 2 ............................................. .................................................. ............................

6. Висновок ...........................................................................................

7. Список джерел .................................................................................

Вступ

актуальність:

Імена та прізвища з'єднують людей з їх близькими та далекими родичами, з сучасниками і предками, з рідними і незнайомими місцями малої і великої Батьківщини.

Люди, можуть носити прізвища, що походять від назв природного об'єкта, історичної події, предмета, явища пов'язаного з матеріальною культурою, характерною для даної місцевості.

Навколишнє людини природа в процесі її вивчення також наділяється власними іменами (за географічними особливостями або в честь людей, так чи інакше пов'язаних з цією місцевістю).

гіпотеза:

вивчаючи власні імена, я виявлю їх зв'язок з найважливішими історичними подіями, топографічними особливостями, еволюцію козацьких прізвищ Верхнього Дону.

Мета: вивчити імена власні і географічні назви нашого району, визначити: джерело їх походження і зв'язки, що існують між ними.

завдання:

- розвивати аналітичні здібності;

- вміти самому добувати і переробляти інформацію;

- опановувати технікою складання тексту;

-совершенствовать практичні вміння грамотно користуватися літературою, словниками, сайтами інтернету.

Об'єкт дослідження:

Прізвища, географічні назви Верхнедонского району.

Предмет дослідження:

ономастика і топоніміка.

Очікуваний результат: виявивши зв'язок імен, прізвищ та географічних назв, я зможу:

а) виявити відображення історії Дона в іменах власних;

б) визначити яку роль відіграють власні імена в пізнанні світу.

Практична значимість:

- дану роботу можна використовувати на уроках історії Донського краю, як зразок краєзнавчого дослідження;

- робота поповнить фонд Центральної районної бібліотеки - розділ «Краєзнавство»;

- дані ГАРО, районного відділу РАГС, використані в роботі, можуть бути затребувані учнями при підготовці до уроків суспільствознавства.

Початок дослідження.

Одного разу, розмовляючи з товаришем Кирилом Батальщіковим, я поцікавився, звідки він родом. Кирило з гордістю відповів, що його дідусь родом з хутора Батальщікі.

«Ми - Батальщікови, - розхвалював своє прізвище Кирило, - справжні козаки, тому що старовинне слово« Бата »означає - довгу жердину з дзвіночком, яким заганяли рибу в мережі, а ловля риби - це козачий промисел.

Взагалі - то, - хитро посміхнувшись, додав Кирило, - «ботан» має ще одне значення: брязкальце на шиї пасеться коні або корови, тобто Батальщіковим могли назвати: «язикатого» людини, «базіки». Ну, це теж про мене - я ж все конкури читців виграю! »

Ця розмова змусив мене задуматися про роль імені в житті людини.

Ім'я служить людині всю його життя. Після смерті ім'я залишається в пам'яті його нащадків, але існують способи збереження імені людини після його смерті? Я нарахував три способи:

перший, якщо людина скоїла подвиг, про нього складають легенди, які століттями передаються з вуст в уста (наприклад: «Пісня про віщого Олега», подвиг Миколи Гастелло, Олександра Матросова);

другий, якщо людина скоїла відкриття, створив твір мистецтва, щось винайшов - його творіння будуть нагадуванням про творця, наприклад: закони Ньютона, «Джоконда» Леонардо да Вінчі, автомат Калашникова, літак Туполєва ...

Але є ще один спосіб увічнити своє ім'я: з імені людини стати назвою вулиці, хутора, міста.

У даній роботі я намагаюся відповісти на 2 питання.

Перший, які населені пункти нашого району названі в честь людей?

Друге питання, чи є в нашому районі прізвища, які в свою чергу походять від топонімів?

Оскільки моя робота дослідницька, почав я роботу з енциклопедій і словників. Зі словника іноземних слів я дізнався, що:

1) розділ мовознавства, що вивчає власні імена, називається ономастикою;

2) розділ мовознавства, що вивчає географічні назви, називається топонімікою.

1.1. Імена на карті Верхнедонского району

Топоніми Верхнедонского району в значній мірі пов'язані з іменами людей. Так з 38 географічних об'єктів нашого району 12 носять назви пов'язані з іменами.

Більше трьохсот років тому росіяни й українці спільно почали заселяти і освоювати землі у Дона. Більшість з них були глибоко віруючими православними християнами. У них існувала традиція називати міста і села в честь особливо шанованих православних святих і свят. Можливо, імена святих знайшли своє відображення в назвах хуторів і нашого району Михайлівського, Павловського.

Від російських імен отримали назви хутора Макарівський, Матюшінскій, Морозовський, Назаровський, Поздняковскій, Ерёмінскій.

Ймовірно, ці імена належали людям, які займалися в даній місцевості тією чи іншою діяльністю: обробітком землі, зведенням храму, будівництвом млини ...

На жаль, конкретні відомості про людей, які одягали ці імена, за давністю років не збереглися. Лише, якісь натяки на особливості їх власників можуть дати їх рідкісні імена. Так як в нашому районі прізвище Поздняков досить поширена, я думав, що хутір Поздняковскій отримав назву від прізвища. Однак, з матеріалів Інтернет сайту ufolog.ru я дізнався, що "Поздняк" це слов'янське (дохристиянське) ім'я. Поряд з "Первак", "Третяк", "Четвертак". Поздняков називали пізно народжених дітей. І прізвище Поздняков сталася від цього імені, як Іванови, Петрови і Сидорова. Може бути, засновником хутора Поздняковскій був пізно народжений козак?

Серед істинно історичних імен першим за часом появи на карті району було ім'я кримського хана Мігуля, в честь якого була названа найстаріша станиця Мігулінская. Про походження назви станиці я знайшов відомості в статті відомого на Дону історика, засновника музею донського козацтва в Новочеркаську Х.І.Попова, опублікованій в газеті «Донські обласні відомості» за 1877году. «Недалеко від станиці розташована Мігулінская гора, це урочище, на думку деяких, носить назву по імені одного з татарських ватажків Мігуля або Мугули, яка розбила там своє стійбище. До сих пір в околицях цієї гори знаходять стародавні черепки.

У дорожньому журналі Петра Великого, під час походу його на Азов у 1696 році Мігулін містечко згадується на тій же лівій стороні. Місце це знаходилося нижче нинішньої станиці в відстані близько 7 верст », де ще в 1874 році зберігалися деякі ознаки колишнього житла.

Є на карті району топоніми, приводом для назви яких стали імена, які носили в відповідний період члени царського дому Романових.

Я хочу розповісти про історію хутора Новомиколаївський, який знаходиться на півночі області, межує одразу з двома іншими: Воронезької та Волгоградської.

Перша згадка про хутір ми знаходимо в Журналі Обласного Правління війська Донського в справі № 165 від 18 липня 1903 року. З цього документа довідуємося, що ще раніше, а саме 15 грудня 1902 року урядник Петро Сьомін, козак Сидір Морозов та інші, в числі 13 осіб звернулися з клопотанням до Казанського станичний збір про дозвіл їм утворити новий хутір між хуторами Бабинського і Обривскім, з найменуванням «Миколаївський» в честь Його Імператорської Величності Государя імператора Миколи Другого.

Казанський станичний збір ухвалив клопотатися перед вищим начальством про дозвіл освіти хутора з підпорядкуванням його в адміністративному відношенні Шумлянський хуторскому отаману. Взявши до уваги те, що утворення нового хутора викликано необхідністю, він і був утворений приблизно в рівних відстанях від хуторів Бабинського і Обривского. Таким чином, новий хутір Миколаївський в розмірі 25 дворів був внесений до розкладу поселень війська Донського.

З династією Романових пов'язана назва ще одного хутора «Олексіївський». В кінці 19 - початку 20 століття хутір «Колодязі» процвітав. Проживало в ньому близько 2 тисяч осіб. Стояло питання про перетворення його в станицю. В хуторі було 4 вітряних млини, одна парова. Проживали в хуторі знамениті козаки Чайкін, Автомонов. На престольне свято «Успіння» в хутір з'їжджалися козаки з хутора Мещеряковского, Мігулінской, Богучара. Проводились ярмарки, скачки, рубка лози. У церкві проходила велика служба. Церква була побудована на високому пагорбі, в ясну погоду її було видно по дорозі з Чертково. Хрест дзвіниці підносився на 73 метри. Кошти на будівництво цієї церкви були пожертвувані багатим поміщиком Батирева.

У 1905 році після народження спадкоємця престолу Олексія сина Миколи II хутір перейменували в Олексіївський.

1.2. Прізвища на карті нашого району

На карті району я виявив 6 топонімів, на мою думку, що сталися від прізвищ: х.Мриховскій, х.Морозовскій, х.Поповскій, х.Суровскій, х.Демідовскій, ст.Шумілінская.

Чисельність нашого району за даними ЗАГС на 1 січня 2013 року становить 20 617 осіб. Найпоширенішими в нашому районі є прізвища: Мрихін - 289 осіб, ГРЄБЄННІКОВА - 209 осіб, Попови - 176 осіб, Мещерякова -130 чоловік, Мутіліни - 113 осіб, Шуміліну - 94 людини, Медведєвим - 84 людини, Батальщікови - 76 осіб, Тихонови - 76 осіб, Суярови - 48 осіб, Чернови - 28селовек, Чернушкіни -35 осіб, Песковатскови - .. людина, Агафонова - ... людина, Сетракови - .. людина. Морозови - ..

У Центральній Районною Бібліотеці, я знайшов відомості про історію виникнення деяких хуторів і станиць.Майже про кожного отфамільном топонім існує легенда, що зв'язує назву хутора з прізвищем якогось військового у відставці.

З материлов сайту kalachgoradmin дізнався: дійсно, козаки, отримували земельні наділи за військову службу. Уже до кінця XVIII століття кожен козак за службу мав земельний пай, розмір якого визначався в залежності від його чину. Козаки, а дуже часто це були родичі, об'єднувалися паями, і по грамоті їм визначалося місце з юртового землі під заселення хутора. За хутором закріплювалося іменування - або за назвою місцевості, або на прізвище одного з пайових козаків.

Хутір Мриховскій, за розповідями старожилів, почався з семи дворів, і назвали його в честь засновника - майора Мрихіна. Поступово хутір розростався. Прибували нові поселенці. Селилися в основному біля річки? ... .. На легких човнах, видовбаних з великого дерева, козаки займалися рибальством. Розвивалося Бондарне справу, адже поруч були вікові дерева, які і служили прекрасним будівельним матеріалом для бочок. Свої житла будували з глини, роблячи саман, а так само використовували поклади вапняку.

Зараз Мрихін - це найчисленніше фамільне співтовариство нашого району.

Чому так багато Мрихін? Чи всі вони мають відношення до людини, на честь, якого названо хутір? Я думаю, що в даний час, прізвище Мрихін говорить лише про те, що предок, що носить це прізвище, був вихідцем з хутора Мриховского.

Існує легенда, що назва хутора Поповський походить від прізвищ двох братів, осавулів Попових, які отримали земельний наділ в районі хутора. В адміністрації поселення, мені не дали ніяких відомостей про братів Попових. А в районній бібліотеці, в серії книг Корягіна С.В. «Генеалогія і сімейна історія донського козацтва» я знайшов відомості про Попових - козаків станиці Казанської (чотирьох поколіннях дворянського роду):

«1 коліно - Іван

2 коліно - Філліп Іванович, з попівських дітей, народився близько 1774 року, козак станиці Казанської, убитий в битві 1813 року. Діти Лев, Ілля.

3 коліно -

Ілля Филлипович, 46 років на 1836 рік, козак станиці Казанської, старшина, помер в 1845 році.

Лев Филлипович - відомостей немає.

4 коліно -

Петро Ілліч, з дворян, 1824 року народження, хорунжий, учасник Угорської кампанії 1849 року, війни з турками 1858 роки;

Павло Ілліч, з дворян, 1825 року народження, осавул, нагороджений хрестом за службу на Кавказі ».

Смію сподіватися, що саме що в честь цих братів Петра і Павла Попових отримав свою назву хутір Поповський.

За даними районного відділу РАГС зараз Попових в районі проживає 196 осіб

Старожила хутора Морозівський Коршунову Г.З. розповідав його батько Коршунов З.А. 1875 року народження, що хутір був заснований поміщиком з числа козаків Морозовим. Він був дуже шанований серед хуторян за дбайливе господарювання. За його ініціативи та за його активної участі в хуторі в дев'ятисотих роках була побудована церква, нині не існуюча.

Хутір Биковський, за однією з версій, названий на честь князя Бикова, нібито винного перед царем і, в спокутування провини, який заклав хутір десь на місці нинішнього хуторка Рожка. Але старожил хутора Василь Васильович Коршунов цю версію вважає непереконливою; князі починали зведення хутора з церкви, а в Биковського її ніколи не було; хутірської храм передбачає і своє кладовище, а покійних ще в 900-і роки відспівували і ховали в хуторі Шуміліну.

У нас в районі досить багато Шуміліну. Є і станиця Шумлянський - найдальша з усіх, найпівнічніша. Від неї до кордону області рукою подати.

За довідкою ГАРО перша згадка про хутір Шуміліну в офіційних документах відноситься до 1838 року. Шуміліну - це прізвище козаків, які заснували хутір Шумилин. Козаки Шуміліну, перш за все, були воїнами - хоробрими, сміливими, мужніми. Вони нагороджувалися орденами і медалями, отримували підвищення в званнях, отримуючи при цьому право на земельні наділи і можливість володіти селянами, використовувати їх працю.

Ось відомості про деякі козаків станиці Казанської на прізвище Шумилин.

«Шумилин Петро Іларіонович (народився близько 1821 роки): У службі козаком з 1 січня 1840 року. Писарем в Усть-Медведицким окружному Судном начальство з 20 травня 1841 г. Виготовлений в хорунжий 15 серпня 1852 року.

Шумилин Андрій Іларіонович (народився 2 жовтня 1837 роки): У службі козаком в полку №6 з 17 квітня 1854 г. За відзнаку в справах проти горців проведений в урядники 15 квітня 1856р. За роки служби ще нагороджений Хрестом за службу на Кавказі. Після звільнення з військової служби був начальником Аютінской залізничної станції.

Шумилин Борис Львович (народився 24 квітня 1902 роки): кадет Донського Імператора Олександра III кадетського корпусу, який закінчив навчання в ньому вже в еміграції в Югославії. Георгіївський кавалер, який отримав орден в роки першої світової або громадянської воєн (точно поки не відомо, коли, але ясно, що за героїчний подвиг) »(Корягін С.В.« Генеалогія і сімейна історія донського козацтва »)

Роль Шуміліну в суспільному житті козачого округу так само помітна. Вони чимало зробили для того, щоб в хуторі Шуміліну була побудована і відкрита церква (на початку - молитовний будинок), приймальний покій (найближчий медичний спокій тоді був в станиці Вешенській, що створювало великі незручності через віддаленість, поганих доріг і дальністю відстані).

Аркадій Іларіонович Шумилин залишився в пам'яті земляків господарем, впроваджувати в сільгоспвиробництво передові методи і технології, особливо - в овочівництво і садівництво, запрошує на роботу в свій маєток вчених агрономів. І зараз в станиці існує сад, закладений Аркадієм Іларіонович, іменований «Аркада».

Цар Павло I заохочував вірних йому козаків і ввів скаржитися дворянство. У 1790 році цар жалував своїм наближеним землі в Області Війська Донського. Так на Дону з'явилися поміщики. Хутори Суровської і Демидівський отримали свою назву від прізвищ поміщиків, що живуть в цих хуторах. Хутір Демидівський названий на честь одного з найбільших на Верхньому Дону зерноторгівців, який в станиці Казанської мав свою пристань з баржами.

З різних причин зникли з карти району хутора Еремінскій, Матюшин, Мутілінскій, Сахрані. А пам'ять про них зберігають носії прізвищ - Мутіліни (113 осіб), Сахранови (22 людини). Зникли хутора, але в пам'яті нащадків вони живуть до сих пір і дані про них так само їм цікаві. У зниклий хуторі Мутілінскій існує традиція: один раз на рік збиратися всім вихідця з хутора, що розселилися по донський і російській землі.

1.3. прізвиська

У слов'ян здавна існувала традиція давати людині прізвисько на додаток до імені, отриманому їм при хрещенні. Пов'язано це було з тим, що церковних імен було порівняно небагато, і вони часто повторювалися. Прізвище ж дозволяло легко виділити в суспільстві людини. У прізвиська відбивалися пам'ять про заняття і ремесла їх власників. Види рибальського промислу, якими переважно займалися в різних хуторах і станицях, відбилися і в назвах хуторів.

На карті району я знайшов шість населених пунктів, топоніми яких пов'язані з прізвиськами їх засновників.

Я вважаю топонім хутора Батальщікова, пов'язаний з прізвищем «бата». Можливо, представники роду Мутіліних, що дали назву хутору Мутілінскому, так само можуть називати себе корінними донцями, так як не виключена зв'язок прізвиська «нудило» зі словом «мутник» - «частий невід для лову мальків». Згідно з цим, можна припустити, що мутіл прозвали рибалки.

Думаю що, хутір Коноваловское отримав свою назву на честь козака на прізвисько Коновал. Прізвисько Коновал, утворено від двох основ: «кінь» і «валяти». У Древній Русі дієслово «валяти» мав значення «лікувати». Коновалом називали людину, яка займалася лікуванням коней, тобто ветеринара. Коновал згодом міг отримати прізвище Коновалов.

Можливо, хутір Сетраковскій названий від прізвиська Сетрак.Швидше за все, воно походить від слова «сетар» - так в Україні називали Ситника, тобто того, хто виготовляв сита. Сетрак згодом міг отримав прізвище Сетраков.

Джерелами прізвиськ також могли бути особливості поведінки, зовнішності і характеру і людини. На березі річки Песковатка розташовані два маленьких хутора Заікінскій і Пузановскій. За розповідями старожилів, засновник хутора Заікінскій, сильно заїкався. Особливості фігури власника другого хутора послужили приводом для його незвичайного назви.

Висновки по першому розділі:

1. За назвами станиць і хуторів Верхнедонского району стоїть, як правило, історія. Здебільшого населені пункти названі на честь гідних людей або важливої події.

2. У назвах хуторів і станиць Верхнього Дону відображена пам'ять про заняття, ремеслах їх засновників.

3. Прізвища козаків, що переїхали в різний час з однієї станиці в іншу, повторюють в своїх основах майже весь місцевий топонімічний словник: Попови, Мрихін, ГРЄБЄННІКОВА, Мутіліни, Медведєвим, Сахранови ...

глава 2

2. Прізвища, які походять від топонімів

2.1 Прихильність топонімів до топографічним об'єктам

У першому розділі я навів приклади, що свідчать про те, що імена та прізвища можуть бути основою топоніма. Справжня глава буде присвячена тим об'єктам на карті нашого району, які, навпаки, самі стали базою для майбутніх прізвищ.

Засновник Новочеркаського музею донського козацтва Х.І.Попов в статті «Історичні та етнографічні відомості про станиці Мігулінской», опублікованій в газеті «Донський обласні новини» за 1877 рік, перераховує хутора Мігулінской станиці, вказуючи на прихильність їх назв до топографічним об'єктам: «... х. Варварин при балці Варвариній, Федоров при б. Федорової, Мрихін при тій же балці, Калмиков при б. Калмикова, Павлов при тій же річці ... »

Тому я можу сміливо стверджувати, що поширені в нашому районі, прізвища Федорова, Мрихін, Калмикова, Павлові, кажуть про первісну батьківщині тій чи іншій сім'ї.

Наприклад, зараз на мапі району є хутір Тиховська, що розташувався по обидва береги річечки з промовистою назвою Тиха. Думаю, що хутір Тиховська дав поширену в районі прізвище Тихонови.

Лопатин зараз в районі всього 8 осіб. Але і їх «родовими гніздами» напевно, були хутора Казанська-Лопатіна або Песковатскова-Лопатіна.

Перші мешканці містечка Казанська - Лопатіна, що згадується в архівних документах з 1820года, розселялися вздовж струмка, що впадає в річку Казанка. Першими поселенцями були сім'ї: Євсея Дронова, Морозових, Курючкіних, Чеботарьових, Фокея Корнійовича та Михайла Корнійовича Шурупова, Количева Никифора Єрмолайовича, Єрьоміна Євстафія Федоровича. Всі ці сім'ї мали свою худобу, свою землю. Самі сіяли і прибирали вирощений урожай. Поля в основному засвоїли пшеницею, житом, сіяли також сочевицю, просо овес, ячмінь і баштан.

Приблизний час заснування хутора Песковатско-Лопатинський 1838год. За розповідями старожилів хутора, а вони чули це від своїх предків, в давні часи, на території теперішнього хутора були дикі хащі, водилася різна живність, а по дну глибокої піщаної балки ніс свої чисті води великий струмок в річку Песковатка. І зараз в цьому хуторі проживають сім сімей представників роду Песковатскіх.

З приводу другої частини назви цих хуторів існує дві красивих версії. Перша: у верхів'ї балки ріс липовий ліс, з деревини лип місцеві жителі робили лопати. Автор другий - учитель Песковатско-Лопатінскай школи Мінаєв Павло Іванович, який вважає, що «Лопатіна» походить від козацького діалектного слова «Лопатіна», що означає низинне місце, затоплювані під час повені. З огляду на, що хутір варто в верхів'ях балки, обидві версії мають право на існування.

В хуторі Ведмежому сама родюча земля, тому наділи видавалися самим відзначилися у військових походах козаків. Багата земля привертала увагу прозорливих сусідів з волгоградської і воронезької областей, і вони всілякими шляхами намагалися нею заволодіти. Але так як земля нарізалася найбільш сміливим козакам, то вони її відстоювали гідно. Доглядач Мещеряковского музею Донського козацтва Есаков П.А. вважає, що звідси і з'явилася назва «Ведмежий». Я ж вважаю, що хутір отримав назву за своє затишне розташування. Якщо подивитися на карту, то територія хутора постає у вигляді неправильного кута, оточена селами: зі сходу Солонка Волгоградської області, з півночі Нова Кріуша Калачеевском району, із заходу Богомолова Петропавлівського району Воронезької області. Медведєвим (84 особи),

Деякі топоніми прив'язують свого першого носія до суто місцевими прикметами, до топографічним орієнтирів. Така, наприклад, прізвище Суяров. Я думаю, що сталася вона від козачого діалектного слова «яр», тобто яр. Отже, житло першого Суярова стояло у «яру».

2.2. Історія Дона в назвах хуторів і станиць

У давні часи наші предки селилися на островах посеред Дона, щоб вороги: турки, татари, ногаи не змогли непомітно підкрастися і напасти на них. Такий містечко називався «гребені». Почалося навалу татар на Русь. Привів їх хан Мамай. Татари вбивали людей, грабували, палили оселі. Російський князь Дмитро Донський зібрав військо і прийшов в донські степи битися з татарами.

Наші козаки показали російському війську броди через ріку Дон і подарували князю ікону образ Богородиці Гребневской. В 1380 році була Куликовська битва. Російським воїнам допомогли наші Гребневской козаки. Разом вони перемогли татар.

Так що за назвою хутора Гребенники - славна історія донський землі.

Так виникло прізвище ГРЄБЄННІКОВА. На верхньому Дону проживає 200 носіїв прізвища ГРЄБЄННІКОВА.

Іноді топонім допомагає визначити національне коріння його жителів.

Історик В. Н. Татіщев вважав Мещеру татарським народом, що живуть на річці Оке, при Івані Грозному поселень до Воронезької губернії. Він говорить і про те, що від Мещерських козаків, переведених на Дон за Івана VI, відбулися донські козаки.

Історики припускають, що в 1549г. засновником козацьких містечок на Дону був виходець з Мещери Сари-Азман. «Звідси і пішли на Дону прізвища Мещерякова - від мещерських татар ...» ( «Картини колишнього Тихого Дону: Короткий нарис історії війська Донського»).

Залишилися сліди цього народу і у нас на Верхньому Дону - наприклад, хутір Мещеряковскій.

Мещеряков відомі були як відмінні теслі, муляри. Згідно з указом Катерини II Мещеряков було доручено відповідальну справу - споруда Мігулінского Троїцького монастиря, який був споруджений близько 1688 року.

Отже, топонім «Мещеряков» дозволяє сміливо заявити, що це - місце, де селилися вихідці з Мещерской боку

Хутір Тиховський спочатку називався Чернецькою слободою. Взагалі «слободами» називають свої поселення черкаси (українці). Жителі слобідки були приписані за Мігулінскім Троїцьким монастирем, а по закриттю монастиря в 1788 році, вони були звернені в козачий стан з зарахуванням до станиці Мігулінской. Ці відомості про монастир дозволяють висунути першу версію походження топоніма «Чернецька» - адже в словнику В. І. Даля «чернець» тлумачиться як «монах».

Другу версію висунув я сам. Якщо монастирські селяни були звернені в козаки, значить, вони дійсно були іногородніми, тобто «Черню», яких не любили козаки. Так міг з'явитися топонім «Чернецька».

Я думаю, що поширена в районі прізвище Чернови і, похідна від неї, Чернушкіни, отримала свій початок за назвою слобідки, а слобідка - від зарозумілого прізвиська «чернь» або за назвою ченців «ченці». Отже, у всіх Чернових і Чернушкіних українське коріння. Як підтвердження цього - і сьогодні деякі збережені будівлі в хуторі мають схожість з українськими. Зараз в хуторі Тиховська проживає кілька сімей Чернових.

Вивчаючи топонім Биковський я дізнався про споконвічному занятті козаків станиці Казанської - перегоні худоби. Купці, які закупили худобу на весняних ярмарках на півдні Росії, переганяли його переважно в Москву. Переправа худоби через Дон відбувалася тільки в станиці Казанської. У цьому промислі брали участь козаки станиці і найближчих хуторів. За переправу кожної голови козаки навесні брали від 15 до 25 копійок. Перегін худоби в Казанської існував з незапам'ятних часів. Про нього балу надрукована стаття в «Донському віснику» №34 за 1869год.

У 12 кілометрах на північ від станиці Казанської, на степових просторах і в багатій водної долині скотопромисловців і прасоли відгодовували і формували стада биків перед перегоном через Воронеж в Москву.Згодом на місці, де «літував» бички і виник хутір з назвою Биковський.

Висновки по другому розділі.

1. Значна частина прізвищ Верхнього Дону говорить первісної батьківщині сім'ї (Тихонови, Лопатин ...)

2. У деяких прізвищах і топонімах відображена славна історія Дону (Гребенникова).

3. У топонімах і прізвищах простежуються особливості його заселення (Мещерякова, Чернови).

4. У топонімах і прізвищах відображена соціально-економічна історія краю (Биковський).

висновок

1. Дане дослідження дозволило мені осмислити накопичені моїми предками цінності і традиції, які в свою чергу, допомогли мені усвідомити своє місце в житті.

2. Історія багатьох хуторів і станиць, нанесених на карту Верхнедонского району Ростовської області, веде нас крізь століття, знайомить з яскравими подіями, життям чудових людей.

3. Назви населених пунктів і прізвища відображають особливості території, матеріальної та духовної культури населення.

4. Назви населених пунктів відбулися від прізвищ, особистих імен і прізвиськ - це один з найбільш помітних і численних розрядів географічних назв.

4. Основна група донських прізвищ - такі прізвища, в яких відбилася природа Подоння, назви донських станиць і хуторів, назви місць, звідки прийшли на Дон перші поселенці, риси їх зовнішності, характеру і поведінки, заняття і ремесла, пам'ятні епізоди їх життя.

Список джерел

1. .Корягін С.В. Попови. Серія «Генеалогія і сімейна історія Донського козацтва». М .: Русаки, 2001.

2. Лінгвістичний краєзнавство: Методичний посібник / За загальною редакцією Т.І. Павлової. - Ростов н / Д .: Вид-во РОІПК І ПРО, 2007.

3. Щетинін Л.М. Російські імена і прізвища. - ростові-на = Дону: Редакція газети «Селянин», 1996.Лінгвістіческое краєзнавство:

4. Г.Насонова «Перегін худоби в Казанської», «Іскра», №99,6.09.1998.

5. П.Есаков «Ведмежий -хутор славний», «Іскра», №52, 16.05,1998.

6. «Історичні та етнографічні відомості про станиці Мігулінской», «Іскра», №112,7.10,1997.

7. В. Коршунов «Нижче гирла Вільшанки на сухий Песковатка», «Іскра», 18.10.1997.

8. Р.Есакова «Чернецька слобідка», «Іскра», 17.04.2008.

9. www.kalachgoradmin.ru

10. http://www.pavlovsksun1.narod.ru/topo1.htm

11. ufolog.ru

12. www.rodina-portal.ru

13. http://pokrov3.narod.ru/krep.htm

14. http://www.open-air.ru/the-position-of-the-festival.html#.UffDYbbm5Oo

15. http://uistoka.ru/mr.php

додаток 1

Статистика прізвищ і топонімів, що зустрічаються

на території Верхнедонского району Ростовської області (на 1.1.2013)

Прізвище

кількість

топонім

Мрихін

х.Мриховскій

ГРЄБЄННІКОВА

х.Гребенніковскій

Попови

х.Поповка

Мещерякова

х.Мещеряковскій

Мутіліни

х.Мутілінскій

Шуміліну

Ст.Шумілінская

Медведєвим

х.ведмежий

Батальщікови

х.Батальщіков

Тихонови

х.Тіховской

Суярови

Чернови

Чернецька Слобода

Чернушкіни

Чернецька Слобода

Песковатскови

х.Песковатскава-Лопатіна

Сетракови

х.Сетраковскій

Морозови

х.Морозовскій

Лоаптіни

х.Казанская-Лопатіна

діаграма

Додаток 2

Класифікація топонімів Верхнедонского району

прізвища 24

топографи 5

історичні 4

інші 5

всього 38

• Опис: E: \ DCIM \ 100SSCAM \ SDC12495.JPGОпис: C: \ Users \ 000 \ Downloads \ redkaya-karta-voiska-donskogo_small 1809 г..jpg

<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ