Ольга Олександрівна Нестерова
                    Конспект заняття «Історія розвитку залізничного транспорту»
                    Мета: познайомити дітей з історією розвитку залізничного транспорту.
                    завдання:
                    освітні:
                    - закріплювати знання дітей про транспорт;
                    - розвивати вміння виділяти і визначати ознаки та властивості предметів (транспорту);
                    - формувати знання про безпечну поведінку на залізниці;
                    розвиваючі:
                    - розвивати пізнавальну активність, збагачуючи уявлення про транспорт;
                    - розвивати комунікативні вміння і навички;
                    - розвивати психічні процеси: сприйняття, мислення (аналіз, синтез, класифікація, порівняння, кодування і декодування, логічні дії);
                    виховні:
                    - формувати інтерес до навколишнього світу;
                    - виховувати позитивне ставлення до діяльності, самостійність, активність, ініціативність, вміння уважно слухати співрозмовника.
                    Обладнання: картки з зашифрованими схемами транспорту (автомобіль, автобус, тролейбус, пароплав, корабель, вітрильник, паровоз, поїзд, літак, вертоліт); палички Кюїзенера (на кожну дитину); проектор; комп'ютер; презентація «Історія залізничного транспорту»; картинка паровозика з Ромашкове; картинки для гри «Що спочатку, що потім?».
                    Попередня робота: розгляд предметних і сюжетних картинок по темі «Залізничний транспорт», розучування рухомий гри «Поїзд», виготовлення гри «Що спочатку, що потім?».
                    
                    I. Організаційний момент. (Створення емоційно - позитивного фону)
                    Здрастуй, сонце золоте! Пальцями правої руки
                    Здрастуй, небо блакитне! по черзі «вітаються»
                    Здрастуй, вільний вітерець! з пальцями лівої руки,
                    Здрастуй, маленький дубок! поплескуючи один одного
                    Ми живемо в одному краю - кінчиками, починаючи з великих
                    пальців.
                    Всіх ми вас вітаємо! Переплітають пальці замочком
                    і піднімають руки над головою.
                    Педагог вітає дітей і пропонує їм картки з зашифрованими схемами. Кожна дитина вибирає картки і проходить до свого столу, де знаходяться кольорові палички Кюїзенера.
                    II. Основна частина.
                    1. Вправа «Вгадай, що зашифровано?»
                    Педагог пропонує дітям розшифрувати схеми і відповісти на питання «Що зашифровано?».
                    Діти: На моїй зображенні зашифрований автобус (автомобіль, тролейбус, літак, пароплав).
                    Педагог: Ви розшифрували всі схеми. А як можна назвати ці предмети?
                    Діти: Транспорт.
                    Педагог: Правильно. Які види транспорту ви знаєте?
                    Діти: Наземний, повітряний, водний, підземний.
                    Педагог: До якого виду транспорту відноситься літак (пароплав, автомобіль, тролейбус?
                    Педагог: Хлопці, а як називається наземний транспорт, який рухається по рейках?
                    Діти: Залізничний.
                    Педагог: Правильно. Хлопці, сьогодні ми з вами поговоримо саме про залізничному транспорті, а допоможе нам в цьому наш друг веселий паровозик. Паровозик пропонує нам відправитися в далеке минуле і дізнатися, з чого все почалося.
                    Динамічна пауза «Поїзд»
                    За залізною, по дорозі,
                    Їде, їде паровоз,
                    Їде, їде паровоз,
                    Дві труби і сто коліс.
                    Діти йдуть один за одним «паровозиком», зігнувши руки в ліктях.
                    Їхати в поїзді тепло,
                    Глянь-но ти в вікно: Повертаються вправо, вліво, дивляться в «вікно», приклавши руку «козирком» до чола.
                    За вікном берізки, клени,
                    Це ліс - наш друг зелений. Піднімають руки вгору, як гілочки, опускають вниз, зображуючи гілки ялинок.
                    Стоп, паровоз, на галявину нас привіз! Зупиняються, озираються, потім сідають на стільчики.
                    Педагог: Хлопці, а як за старих часів люди добиралися в інші міста?
                    Діти: відповіді дітей.
                    Педагог: Абсолютно вірно люди їздили у візках, каретах запряжених кіньми (слайд 1). Як ви думаєте зручно їздити в цих візках?
                    Діти: Відповіді дітей.
                    Педагог: На світі було багато винахідників. І вони придумали, як можна поліпшити перевезення людей і товарів. Один винахідник придумав парову машину (слайд 2).
                    Хлопці, а чому цю машину назвали «Парова машина»?
                    Діти: Машина працювала на пару.
                    Педагог: Так хлопці, парова машина працювала на пару. Винахідники довго думали, і винайшли паровий візок і поставили її на рейки, так вийшов перший паровоз (слайд 3). Перший паровоз з'явився в Англії. У нас в Росії теж були винахідники це Юхим Олексійович і Мирон Юхимович Черепанови (слайд 4). Вони дізналися, що в далекій Англії є залізниця, де ходять паровози. У них виникла думка побудувати свій паровоз. Вони довго працювали і створили перший Російський паровоз. Такий паровоз призначався для перевезення вугілля та дров (слайд 5). Хлопці, як ви думаєте, люди були раді появі паровоза?
                    Діти: Так.
                    Педагог: Насправді люди були незадоволені. Перші паровози були дуже гучними, вони гриміли, шипіли, з труби йшов чорний дим. Але з часом люди стали розуміти, як зручний паровоз. Тепер можна було швидко дістатися до іншого міста. Люди стали будувати залізничні вокзали (слайд 6) і був виготовлений перший залізничний квиток (слайд 7). Йшов час, змінювався наш паровоз (слайд 8, 9, 10, 11). У наш час їздять вже не паровози, а поїзди. Зараз поїзди не працюють на вугіллі як перший паровоз, який рухався за допомогою пари, а заправляють спеціальним паливом (тепловози, багато поїздів працюють від електрики. (Слайд 12, 13, 14) Хлопці нам пора повертатися в групу.
                    Динамічна пауза «Поїзд»
                    Гра «Що спочатку, що потім?»
                    Педагог: Хлопці, пропоную зіграти в гру «Що спочатку, що потім?».
                    Педагог пропонує дітям вибрати картинки із зображенням парової машини, парової вози, першого паровоза, тепловоза, електровоза, сучасного поїзда сапсан і встати по порядку від першого паровоза до сучасного поїзда.
                    III. Підсумок заняття. Педагог пропонує дітям перерахувати, чим вони займалися.