Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


НОД-з ознайомлення з навколишнім світом у підготовчій групі на тему: «Знайомство з історією села»





Скачати 11.26 Kb.
Дата конвертації 20.01.2019
Розмір 11.26 Kb.
Тип Конспекти занять, НОД

Ірина Макєєва
НОД-з ознайомлення з навколишнім світом у підготовчій групі на тему: «Знайомство з історією села»

Мета: 1. Ознайомити дітей з історією освіти села Мулловка, старовинними промислами людей села. Виявити і закріпити знання дітей про визначні пам'ятки села.

2. Розвивати зв'язне мовлення, пам'ять, увагу, емоційну чуйність, власну думку про навколишню дійсність, творчу активність.

3. Виховувати любов до рідного краю, гордість за людей, що живуть в селі.

Словникова робота:

Активізувати мова дітей, навчаючи використовувати слова: пам'ятка, мулловчане, мулловчанін, мулловчанка, Русь, татари, хан, пан, хліборобство.

Правильне застосування дітьми прислів'їв і приказок:

Немає в світі краше Батьківщини нашої. Родина краше сонця, дорожче золота. Рідна сторона - мати, чужа - мачуха. Вдома і стіни допомагають. За морем тепліше, а у нас світліше. Дурна та птиця, якій своє гніздо не миле. Живеш на стороні, а своє село все на розумі.

Попередня робота:

Екскурсія по селищу, цільові прогулянки по вулицях селища, розглядання альбомів «Моє село», «Радгосп». Виготовлення альбому для методичного кабінету «Історія села Мулловка», «Почесні люди нашого села», «Про трудові будні Мулловчан».

Дидактичні ігри: «Подивися і дізнайся», «Дізнайся за описом», «З любов'ю до села».

Розучування вірша З. Александрової «Батьківщина». Знайомство з прислів'ями та приказками про Батьківщину.

Малювання на тему: «Село ввечері».

Методичні прийоми:

Розповідь і узагальнення, Сюрпризний момент, пояснення, проблемна ситуація.

Матеріали для заняття:

Прапор РФ, шкатулка, книга, фотографії, пензлик, картинки, серця з картону, ножиці, картон, магніти, мольберт, пляма.

Хід заняття:

Вихователь: Хлопці, сьогодні ми будемо говорити про малу Батьківщину. Скажіть мені, будь ласка, що таке Батьківщина? (Країна, місто, село). Родина - це країна, в якій ми живемо. Абсолютно вірно.

- Про Батьківщині є дуже багато віршів, Руслан розповість вірш З. Александрової «Батьківщина».

- Якщо скажеш слово Батьківщина

Відразу в пам'яті встаё т:

Старий будинок, в саду смородина,

Товстий тополя біля воріт.

Біля річки берізка скромниця,

І ромашковий бугор,

А іншим, напевно, згадатися

Свій рідний московський двір.

У калюжах перші кораблики,

Де недавно був каток.

І великий сусідній фабрики

Гучний радісний гудок.

Або степ від маків червона,

Золота цілина.

Родина буває різна,

Але у всіх вона одна.

- Хлопці, скажіть, як називається наша країна?

- Правильно, молодці, ми з вами живемо в Росії.

- А що таке мала Батьківщина? (Вихователь передає кожній дитині прапор РФ і вони по черзі дають відповіді). Мій будинок, сім'я, моя вулиця, поля, ліси та інше .... Абсолютно вірно.

- Мала Батьківщина - це місце, де ми живемо, це все, що нас оточує. Родина - це наше майбутнє, це впевненість в тому, що тут нам найкраще буде жити. Родина - це все те, без чого людина просто не може жити.

- А як називається наша мала Батьківщина? (Мулловка).

- А як звуться люди, які живуть в нашому селі? (Мулловчане).

- Хлопці, а давайте згадаємо прислів'я і приказки про малу Батьківщину? (Ні в світі краше Батьківщини нашої. Родина краше сонця, дорожче золота. Рідна сторона - мати, чужа - мачуха. Вдома і стіни допомагають. За морем тепліше, а у нас світліше. Дурна та птиця, якій своє гніздо не миле. Живеш на стороні, а своє село все на розумі.).

- Ось скільки прислів'їв про Батьківщину згадали! Молодці!

- Сьогодні ми з вами поговоримо про нашу малу батьківщину, про наше село Мулловка. Я прийшла на заняття з чарівною скринькою, і вона допоможе нам краще пізнати наше село. З неї я буду діставати різні предмети. Кожен предмет буде означати якесь завдання, їх ми з вами і будемо виконувати.

- Шкатулка відкривається - казка починається. (Шкатулка відкривається під музику, вихователь дістає книгу).

- Я вам зараз розповім легенду про те, як з'явилося наше село:

Наша Мулловка виникла на исконно русской землі Заволжжя. І земля ця протягом багатьох століть зазнавала нападів напівдиких кочівників, татаро - монгол. На своєму шляху татари грабували і розоряли селища селян, спалювали їхні будинки.

- А хто такі селяни? (Бідні люди, які орали землі і вирощували хліб).

Бідні селяни захищали свої землі, як могли, будували фортеці, але сил все одно не вистачало і їм довелося бігти. Так стали виникати нові поселення, села втікачів - лагодження. Правда, назви у них були смішні - Бесовка, Маликла, Леб'яже, Гряхнуха, Золотарівка, Архангельське городище, Мулловка. На початку село назвали починок Різдвяний, але так як землі були татарськими і називалися вони коротко Мул, що означає «рясна, родюча, простора», царські переписувачі додали до слова Різдвяна Мулловка. І все пішло своєю чергою, зажили, зраділи селяни. Розорювали величезні ділянки землі, займалися скотарством, полюванням на диких звірів і птахів. Все б добре, та дізналися про родючі землі поміщики, купці жадібні та злі, і кинулися на захоплення землі. І виявилася Мулловка у володінні князя Меншикова. Став князь справою займатися, завод гуральню будувати, та оброки з селян вимагати.

- Хлопці як ви розумієте слово «оброк»? Хто може пояснити? (виплата продуктами або грошима)

Погано стали селяни жити. Але не послухатися не могли, всяке непослух суворо каралося. Всіх неслухняних, упертих віддавали в солдати служити. Стали тоді думати вони, що ж їм робити? І вирішили бігти вони з фабрики, та тільки до ранку згоріла вона. Задарма часу, не втрачаючи, побудували нову фабрику, а господарем її став купець Хасан Алєєв. Але і з таким господарем легше не стало, діти маленькі працювали на рівні з дорослими. Влітку окрайцем хліба обходилися, а взимку картоплю пекли. Так жили майже всі Мулловскіе сім'ї. Багато чого сталося ще на Мулловскіх землях? Стала життя налагоджуватися. І зараз в нашому селищі Мулловка ми маємо суконну фабрику, завод по виготовленню медичного спирту, картонну фабрику, лікарню, два дитячих садки, дві школи, столову загального харчування, безліч магазинів зі свіжими і смачними продуктами.

- На цьому наша подорож в далеке минуле закінчилося. Вам воно сподобалося? (Так).

- Лише з високого пагорба

Вниз тихенько подивлюся.

Ось село моє рідне

Бачу Мулловка, мою.

- Встаньте, будь ласка, у стільчиків погуляємо по нашому селу.

Физкультминутка (під музику «Сільська кадриль»)

За Мулловка ми гуляємо (Крокуємо)

За природою спостерігаємо (Повороти голови вправо і вліво)

Вгору на сонці подивилися (Дивимося вгору)

І нас промінчики зігріли. (Руки вгору, ворушимо пальцями)

Пташки в будиночку сидять (Сіли)

Пташки по небу летять (Махи руками)

І по купинах скачуть (Стрибки)

І ніхто не плачуть.

- Ми з вами погуляли по селу, скажіть, які вулиці є в нашому селі? (Діти перераховують).

- Молодці, скільки вулиць знаєте ви в рідному селищі!

- А я теж знаю кілька вулиць, і одна з них найголовніша, центральна вулиця селища Мулловка, Червоноармійська. А названа вона так, хлопці бо по цій вулиці молоді хлопці йшли на війну і служили в червоній армії.

- Добре! А нам пора знову заглянути в нашу скриньку (Дістає збільшувальне скло і пляму).

- Зараз ми з вами трохи пограємо в гру «Подивися і дізнайся».

- Я вам буду показувати відомі місця нашого селища, де ви часто буваєте, де бувають ваші батьки. Ви повинні дізнатися про це місце, сказати, як воно називається. А заважати вам в цьому буде шкідлива пляма, вона буде закривати частину фотографії.

- Але ви постарайтеся розглянути фотографію уважно.

1 фотографія. Що це?

(Для чого нам в селі потрібна аптека)

2 фотографія. Що це?

(Для чого нам в селі потрібен дитячий сад)

3 фотографія. Що це?

(Для чого нам в селі потрібна пошта)

4 фотографія. Що це?

(Для чого нам в селі потрібна лікарня)

5 фотографія. Що це?

(Для чого нам в селі потрібна школа)

6 фотографія. Що це?

(Для чого нам в селі потрібен Будинок культури)

- Молодці, ви чудово впоралися із завданням.

- Я вам пропоную знову заглянути в нашу чарівну скриньку (дістає пензлик).

А наступна гра називається «Дізнайся за описом». Я вам зараз буду описувати деякі місця нашого селища, а вам потрібно дізнатися за описом, що це за місце?

1 опис:

Це місце в нашому селі з'явилося давно. Це улюблене місце всіх наших дітей взимку. Взимку вони разом з батьками поспішають туди, щоб відпочити. Він квадратної форми і дуже великий за площею. У цього місця немає даху. Там можна взимку покататися на ковзанах, а влітку пограти в футбол.

- Що це? (Стадіон «Текстильник»).

2 опис:

Ця споруда з'явилося кілька років тому. Це найкрасивіша будівля в нашому селі. Ця будівля видно здалеку, так як воно дуже високе. Туди ходять люди, щоб молитися.

- Що це? (Церква).

- Молодці, хлопці!

- Погляньмо на нашу скриньку в останній раз.

(Дістає сердечка)

І останнє завдання називається «З любов'ю до села».

- Я почну пропозицію, а ви його продовжите.

«Я люблю своє село бо ...»

(Вихователь передає кожній дитині серце, і вони по черзі дають відповіді)

- Хлопці, зараз ви сказали про своє селі чудові слова.

- Я вам хочу прочитати ще один вірш про рідний край.

(Вірш, читається на тлі музики «Чарівна дорога»

А. Степаненко).

Люблю мій край ...

Як дивно це чути:

Адже кожна людина свій любить край!

Але небо тут синє, сонце вище,

І в колір бузку тут пофарбований май!

Дощем і сіном пахне літо,

Кличе прохолоду річка ...

А осінь золотом одягнена,

Пливуть клаптиками хмари.

Лижнею вабить удалину зима,

Морозним ранком сніг хрумтить

І вийде з берегів річка - в квітні.

Ліс навесні шумить ...

Люблю мій край!

Я багато місця бачила,

І можна хоч півсвіту обійти,

Але ближче і рідніше рідного краю,

Я думаю мені більше не знайти.

- Я вам дарую сердечка в пам'ять про наше занятті. На них написано «З любов'ю до Мулловка».

(Сердечки вручаються під пісню «Те берізка, то горобина»).