Нотатки з історії села Нижні Піни

Дата конвертації 30.06.2019

Нотатки з історії села Нижні Піни і його околиць

Історія малої Батьківщини для багатьох з нас має великий інтерес. В даний час зібраний великий краєзнавчий матеріал, який дозволяє до певної міри відтворити історію села і його навколишніх місць, доля з якими тісно переплетена. При написанні заміток використовувалися: Ракитянская літопис «Нам 350», підручник Белгородоведеніе під редакцією В.А. Шаповалова 2002., книга І.Г. Пархоменко Білгородська село 1917 - 1941 роки. Історична хроніка. 1997., навчальне видання Білгородська область: історія і сучасність. Серія «Велика Росія» 2007., стаття в газеті Беловского зорі від 13 червня 2001 року, ряд статей з міськрайонної газети «Наше життя», спогади жителів сіл Нижні Піни, Драгунка.

1.Наш край в далекій давнині

Перші, досить рідкісні сліди проживання стародавніх людей на Бєлгородщини відносяться до межледниковья періоду - 30-35 тисяч років тому. Про те, що історія нашого краю має глибоке минуле, підтверджують, і знахідки зібрані жителями села, які в даний час зберігаються в шкільному музеї, кварцитовий скребки, відщепи, ножевидні пластини. Свідченням існування древнього поселення на території села є і той факт, що в 1940 році в городах жителів вулиці Понизівка знайдено безліч кісток тварин. Там же знайшли і кремнієвий наконечник. У 1959 році весняною повінню розмило берег річки Піни, і погляду жителів постав майже метровий шар попелу, що також є вірною ознакою стійбища наших предків. У 1963 році з крутого берега річки Піна була вимита щелепу шерстистого носорога. Трохи пізніше в самому центрі села Нижні Піни в траншеї під фундамент знайшли лопатку мамонта. А на північ від села, в заплаві річки Піна, під триметрової товщею землі виявили скелет мамонта, який був переданий у Бєлгородський краєзнавчий музей. Бивень мамонта, який є найціннішим експонатом, можна побачити в музеї нашої школи.

Ареал знахідок від верховий Піни до Співала дозволяє припустити, що наші предки, одягнені в шкури диких тварин, переслідуючи видобуток, були першопрохідцями в нашому краї. Звідки вони прийшли: із заходу чи сходу, а може бути з півдня, рухаючись по вододілу Співала і Ворскли, не настільки це важливо. Головне, що історія нашого краю, історія жили на ній людей почалася не сьогодні і не вчора. Вважається, що мамонти вимерли близько 30 тисяч років тому, не витримавши резкогр потепління. А ось люди, займаючись полюванням і збиранням, продовжили проживання в нашій місцевості. Підтвердженням тому є те, що на початку 70-х років житель с. Нижні Піни Петро Григорович Сафонов в двох кілометрах на південь від села в закруті річки, званої місцевими жителями «Локотки», на глибині півтора метра в розмитому березі знайшов кілька глиняних горщиків і судин, що відносяться до ромбо-ямної культури. Знайдені горщики і судини були передані в Бєлгородський краєзнавчий музей.

В даний час в музеї школи зберігається трохи більше десятка залишилися осколків кераміки, так званої «андроновской культури», що відносяться до бронзового віку (3-2 тисячоліття до нашої ери). Це обпалена глина з орнаментом у верхній частині. Вони безцінні свідоцтва проживання людей в середній і нижній течії річки Піни в той далекий час.

2.Наша край у віддалені часи

Племена, які населяють райони північного Прічерноземья і області примикають до них з півночі, залишили пам'ять про себе у вигляді городищ і курганів. У народних легендах і городища, і кургани асоціюються в першу чергу із захованими в них золотом та іншими незліченними багатствами. У всі часи кургани були надмогильними спорудами, і разом з небіжчиком в могилі клали предмети розкоші, зброю і т.д. Багаті поховання залишили після себе іранці - скіфи і сармати, які перебували і на території нашого краю в 5 3 століттях до нашої ери. Ті, що прийшли їм на зміну тюрские племена - печеніги і половці кургани не будували. Вони ховали своїх родичів в споруджених скіфами і сарматами курганах, нерідко попередньо пограбувавши знаходяться в них могили.

В даний час археологами добре вивчені Гочевское городище, яке знаходиться в 10 кілометрах від нашого села, більш віддалене городище на березі річки Псел недалеко від Суджі Курської області і білгородське - Стрілецьке. Ці городища були укріпленнями, що існували ще в дохристиянську епоху.

У книзі Н. І. Златоверховнікова «Археологія і нового часу і інші визначні пам'ятки Курської губернії», виданої в 1902 році, наводиться легенда про Гочевском городище. Ось її зміст: в Гочев княжив Кудіяр, має незліченні багатства. Під час нападу на зміцнення ворога цей самий Кудіяр втопив у річці всі свої скарби, переконавшись в неможливості встояти проти нападників.

Наукова інформація про археологічні знахідки зокрема на території Обоянського повіту, куди входило раніше село Нижні Піни, приведена в книзі відомого російського археолога Д. Самоквасова «Могили російської землі», виданої в 1908 році. Він пише, що на території повіту в районі села Луневка в 1880 році був знайдений скарб римських * монет часів імператорів від Трояна до Септілія, а в 1882 році біля села ГРИДАСОВА цього ж повіту знайдені срібні монети часів імператорів Адріана і Антонія. Знаходять такі монети і в околицях нашого села, але ніхто не надає цьому розголос, бояться, що доведеться з знахідками розлучитися, а шкода адже це було б ще раз підтвердженням слідів розселення племен, які втекли від римлян на територію нашого краю, або слідів торгівлі.

Під керівництвом Д. Самоквасова були проведені розкопки багатьох курганів і городищ на території колишнього Суджанського повіту, розташованого близько 40 кілометрів від нашого села. У деяких похованнях були виявлені урни з перепаленими кістками, в інших - скелети, а замість легендарних багатств - нечисленні предмети і прикраси з глини, скла, бронзи та срібла. Ці знахідки мають більше наукову, ніж матеріальну цінність. В околицях нашого села також є курган, який продовжує зберігати свої таємниці. Він знаходиться відразу після виїзду з села в напрямку хутора Нікольський зліва від дороги в 100 метрах від початку поля. Височина добре видно, хоча за останні десятки років в результаті щорічної оранки значно зменшилася. Хтозна, можливо, археологи колись зацікавляться нашим курганом, і ми дізнаємося, що під ним могильне поховання або це був сторожовий курган зведений набагато пізніше для того щоб своєчасно помітити наближення ворога і подати сигнал про небезпеку, що насувається.

З.Заселеніе нашого краю слов'янами

У 6 - 7 століттях нашої ери у східних слов'ян стали утворюватися великі племінні союзи. Виниклий на лівому березі Дніпра северянське союз включав в себе і населення північно-західній частині Бєлгородщини, тобто ту місцевість, де ми зараз проживаємо.

В 9 столітті в землях східних слов'ян виникло Давньоруська держава. Жителям прикордонної лісостеповій смуги, в тому числі і Білгородського краю, постійно доводилося відбивати набіги степняков- кочівників. Вивчаючи Хотмижськ городище (Борисовський район) археолог А.Г. Дьяченко прийшов до висновку, що воно піддалося руйнуванню печенігами на початку 10 століття. До речі ніжнепенци вважають, що наше село Нижня Піни засноване людьми служивих з Хотмижськ, які отримали землі в заплаві річки Піни за хорошу службу. Жителі сусідніх сіл досі нас називають «хотминцамі». Ми це прізвисько з гордістю приймаємо.

В епоху політичної роздробленості Русі наші землі входили до складу Сіверського, а потім Переяславського князівства. До монголо-татарської навали йшло успішний розвиток господарства. Монголо-татарське іго загальмувало, але не зупинило цей процес.

4. Наш край в період утворення єдиної Російської держави

У другій половині 15 - першій третині 16 століття завдяки об'єднавчої політики московських князів Івана третього і Василя третього утворилася єдина Російська держава. До середини 16 століття межа просунулася до сучасної Бєлгородщини. Однак включення краю до складу Московської держави перешкоджали Кримське ханство і ногайські орди, які спиралися на могутню Османську імперію.

По землях Білгородського краю проходили шляхи, по яких кримські і ногайські війська здійснювали набіги в російські межі. З покоління в покоління жителі нашого і сусідніх сіл, передають розповідь про те, що кримські татари свої походи вглиб нашої держави здійснювали, використовуючи Муравський шлях, який проходив через сусідні села Багате, виїжджаючи, Драгунка Івнянского району і далі в напрямку Рильська Курської області.

Басейни річок нашого краю - Співала і Сейму, Піни і Рокитне були непогано вивчені російськими людьми. В 1500году Путивльський повіт, до якого входив наш край, перейшов до Московської держави. Ось тоді і пролягли уздовж берегів Піни, лісистих балок і безіменних криниць потаємні стежки похідних сторожів - станиць. Вони не тільки несли дозорну службу, а й складали докладні описи тутешніх місць. В описі Муравського шляху знаходимо згадку про річку Піні, що в Псел впадає. Через наш край «пріхажівалі Белогороцкіе татаровя на Рильські і на Карачаївський повіти ...». Для захисту від татарських набігів Московська держава стала будувати укріплені лінії - засічні риси або смуги, що складаються з міст-фортець, ровів з валами, лісових засік, сторож.

Сторожі розташовувалися так, що між ними по фронту і тилу була сигнальна (димові багаття) і кінна зв'язок.Можливо, курган, який поруч з нашим селом був одним з сторожових курганів.

5. Виникнення нашого села

Засічні риси відсувалися на південь. У 1635 - 1646 рр. була споруджена Білгородська засічнихриса. Бєлгородську межу зводили десятки тисяч службових людей, стрільців, козаків, селян під керівництвом воєвод. Одночасно з будівництвом цієї оборонної лінії почалося освоєння благодатних земель нашого краю. Тут росли і зміцнювалися міста - фортеці: Білгород, Хотмижськ, Карпов, Обоянь і інші.

У другій половині 17 століття виникло і наше село, яке називалося Нижній Хатминск. На жаль ні в Книзі Великому Чертежу 1627 роки, ні в Строельной книгах Хотмижськ і Карповського повітів, ні в звітах експедицій село не згадується. Ніжнепенци вважають, що наше село Нижня Піни засноване людьми служивих з Хотмижськ, які отримали землі в заплаві річки Піни за хорошу службу. Для жителів сусідніх сіл досі ми залишаємося «хотминцамі». Ще нас називають «москалями», це наводить на думку, що село було поповнено групою людей прибула з околиць Москви. До сих пір у нас в селі є вулиця Москва, мабуть, саме тут вони оселилися, почали обробляти землю, розводити худобу, ростити дітей. Життя в той час була важкою і небезпечною. Але завдяки величезному працьовитості, самовідданості і згуртованості їм вдалося здійснити господарське освоєння багатющого краю.

6. Наше село в дореволюційний час

В 18 - 19 століттях відбувалося посилення кріпосницького гніту. Населення сусідніх сіл виявилися в кріпацтва. Так землі села Піни Беловского району Курської області (знаходиться в 2-х км. Від села Нижні Піни) в різний час належали поміщикам Асєєву, Дервізу, Сергєєву, Пузанову, Богданову. Село Драгунка Івнянского району Бєлгородської облас графу Клейнміхелю. У Якушеном лісі (7 км. Від села) розташовувалося мисливське господарство князя Юсупова. Жителі нашого села були державними селянами. Хоча це не означає, що їх економічний стан було на багато краще. Доля наших односельчан міцно пов'язана з долею своїх сусідів. Їм довелося разом переносити всі тяготи і злигодні, Вони вирощували жито, ячмінь, пшеницю. Розводили знамениту Романівської породи овець. У селі досі згадують, як з гордістю прадіди говорили: «Ми відгодовували бичків і відвозили самому государю-імператору».

В ході реформи 1861 року частина земель с. Нижні Піни були передані селянам х. Нікольський. Середній наділ на душу населення став дорівнювати 2,2 десятини, тобто в 1,5 рази менше, ніж раніше. Особливо багато втратили селяни лісів і лугів. Після скасування кріпосного права змінилася структура посівних площ, стали більше сіяти цукрових буряків, соняшнику.

В середині 19 століття наше село входило в ПЕНСЬКИЙ волость Обоянського повіту Курської губернії. Всього в Обоянський повіті тоді проживало 122568 осіб, було 7 волостей - адміністративних одиниць типу сільських рад. На чолі волості стояв старшина. Перед революцією 1917 року в пенах цю посаду тривалий час займав житель села Нижні Піни Шабалін Матвій Харитонович.

* Згідно з «Збірника статистичних відомостей по Обоянський повіту Курської губернії за 1883 - 1884 роки» в Пенской волості в 1883 році налічувалося 2290 дворів і проживало 14886 жителів, в нашому селі 1717 чоловік з них 904 чол. - чоловіки, 813 люд жінки. Крім самих Пен в волость входили дві слободи - Федчевка і венгерівка, села Нижні Піни, драгунські, Багате, Студенок, села Вишні Піни, Новоселівка, Чортова, Виїжджаючи, хутора Нікольський, Курочкине, Бобрава.

7. Наше село в роки громадянської війни та іноземної інтервенції

У листопаді 1917 року на Дон до Каледіна почалося просування ударних корніловських батальйонів. З боку Сум до Білгорода наближалося кілька ешелонів військ. З Бєлгорода на зустріч був посланий бронепоїзд. Після бою під Томаровка корніловці не наважилися далі просуватися по залізниці. Вони відійшли до станцій Герцовка і Готня, вивантажилися з ешелонів і спробували прорватися на південь обхідним шляхом через сажнів. Зазнавши поразки в бою біля села Кропив'яне, корніловці продовжили свій похід на Дон. У грудні в 2-х кілометрах від нашого села біля села драгунського (нині Івнянского району) в останньому великому бою корніловці були остаточно розгромлені. Про це свідчить прикріплена на стіні Драгунського Будинку культури мармурова плита. В цей час повсюдно розпускалися повітові і волосні земства, а їх повноваження, майно, грошові кошти передавалися повітовим радам. У березні 1918 року в селі був створений сільська рада. Першим головою, якого був Шабалін Максим Іванович.

Радянська влада зміцнювалася в умовах важкої класової боротьби. З весни 1918 року починається окупація Білгородського краю німецько-гайдамацькими військами. У травні був окупований Ракитянський район. Умовна межа між німецькими військами і частинами Червоної армії встановилася по річці Піні. У селах драгунський, Багате, Новоселівка, Мілове знаходилися військові частини, тільки що сформованої молодої Радянської армії. У Нижніх пенах, вишніх пенах, венгерівка перебували війська німців і гайдамаків. На окупованій території району була ліквідована радянська влада, скасовувався декрет про землю, що викликало невдоволення серед селян. Окупанти в селах стали забирати муку, цукор, сало, масло.

В цей час в селі Багате, за річкою Пена в 7 кілометрах від Нижніх Пен, почав формуватися Восьмий повстанський полк. Створювався він в більшості з жителів окупованій частині Ракитянського району, які не бажають миритися з окупантами - звідси і назва полку. В наші села нелегально приходили комісари з села Багате і проводили бесіди про ленінських декретах, про створення Червоної армії, про іноземної інтервенції. Головна ж їх мета - залучити мешканців навколишніх сіл до лав захисників радянської влади.

Про створення та славний бойовий шлях Восьмого повстанського полку, учням нашої школи, неодноразово розповідав Жиронкіна Павло Григорович, який служив в полку з початку його створення до кінця громадянської війни. «Одного разу вночі, ми жителі сіл Нижні Піни, Вишні Піни, Бобрава, хутора Нікольський, які виявили служити в Червоній Армії зібралися в урочищі Якушин, що в 7 км. від нашого села. Групою в кількості 17 чоловік по ярах і балках, через болотисту заплаву річки Піна, минаючи німецькі і гайдамацькі пости, з двома мисливськими рушницями пробралися в село Багате. Після прибуття були зараховані в полк. Два місяці йшло формування полку і наше навчання, потім ми були переведені в сел. Дмитрівка Яковлівського району, після відходу німців, полк був розміщений в селі Рокитному. Полк брав участь в розгромі армії Денікіна. Закінчив свій бойовий шлях під Херсоном, потім був перекинутий на Туркестанський фронт, але вже під іншою назвою. Довелося пройти не одну тисячу кілометрів ». Громадянська війна і іноземна інтервенція забрала життя 15 мільйонів людей, з них більше сотні це жителі нашого села.

8. Наше село в 20 - 30 роки

До початок 1921 року Бєлгородський край був охоплений розрухою. Не було винятком і село Нижні Піни. Зменшилася посівна площа, впала врожайність полів, кількість коней скоротилося в три з гаком рази, близько 50 відсотків дворів були безкінними. Не вистачало найнеобхіднішого: хліба, м'яса, одягу, взуття.

Заміна продрозкладки податком дозволила збільшити площі посіву зернових. Протягом декількох років на Бєлгородщини було створено понад 200 різних сільськогосподарських об'єднань. Згідно з наявними в Державному архіві Бєлгородської області відомостями, «в травні 1926 року в селі Нижні Піни Пенской волості Грайворонського повіту зареєстровано вівчарське товариство, яке об'єднало 20 господарств». Це було початком колективізації в нашому селі.

Після минулого 15 з'їзду ВКП (б), яка взяла курс на колективізацію сільського господарства, в грудні 1927 року в селі була створена сільгоспартіль, в яку спочатку вступило 40 сімей бідняків.

29 жовтня 1929 року секретар Ракитянського райкому ВКП (б) в листі Белрододского окружкому партії повідомляє: після вбивства уповноваженого Ріка товариша Гирича і секретаря Бобравского сільради товариша Ноздрина проведені багатолюдні мітинги в селах району. Духом класової ненависті і мужністю перейнято рішення мітингу селян села Нижні Піни: «Ми, громадяни с. Нижні Піни, на дані нахабні випади куркульства відповідаємо організацією червоного обозу ....

До вбивцям тов. Ноздрина і Гирича ми вимагаємо суворої міри покарання .... Відчуваючи свою загибель, кулаки в передсмертній агонії бажають врятувати своє становище вбивством окремих представників влади, яких не злякають подібні звірячі вчинки збожеволілих від свого безсилля куркулів. І ми впевнені, що скоро настане час, коли подібні вбивцям елементи будуть зметені з землі рукою пролетаріату ... »

У селі Нижні Піни постановили в допомогу сім'ям убитих відрахувати з кожної надільної душі по 1 фунту хліба, дане відрахування виразиться до 50 пудів хліба, а також зі зданого пуда олієнасіння та картоплі по 1 копійки в культфонд свого села.У цьому ж селі 10 днів тому постановили закрити церкву ... Т.в.о. секретаря РК ВКП (б) (підпис нерозбірливий)

На початку 1930 року в село прибув двадцятип'ятитисячників Лаптєв Андрій Іванович робочий московського заводу «Серп і молот», в селі почався масовий вступ до колгоспу. Коли Лаптєв А. І. повернувся на завод, головою сільгоспартілі був обраний Польської Іван Петрович, який протягом декількох років успішно керував колгоспом.

У 30-ті роки на території села було два колгоспи: імені Калініна (вул. Касторновка, Іванівка, Карна і частина вул. Понизівка) і «Пам'яті Кірова» (вул. Курочкіна, Розкидайлівка, Діївка і частина вул. Понизівка), першим головою якого був Сафонов А. Д .. На хуторі Нікольський був утворений колгосп імені Чапаєва.

В середині 30-х років почався рух п'ятисотенниць по почину молодої свекловічніци комсомолки з Київської області Марії Демченко. Про рух п'ятисотенниць в нашому селі, про воєнне лихоліття, про колгоспне життя, про зміни в дев'яності роки минулого століття і про життя нашого села в даний час газета «Наше життя» писала неодноразово. Кожен, кого зацікавить історичне минуле села Нижні Піни, можуть з ним познайомитися в нашому шкільному музеї. Багато краєзнавчого матеріалу знаходиться в Ніжнепенской сільській бібліотеці, розміщено на сайті адміністрації Ніжнепенского поселення. Більше десяти років ведеться літопис села. Кожен житель відчуває гордість за своє село, за те, що він народився і виріс на красивою і благодатної Ніжнепенской землі Ракитянського району, Бєлгородської області.

Учитель історії МОУ «Ніжнепенская CОШ»

Жильцов Алексей.Афанасьевіч.

<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія
опис:

Нотатки з історії села Нижні Піни і його околиць

1.Наш край в далекій давнині

Ареал знахідок від верховий Піни до Співала дозволяє припустити, що наші предки, одягнені в шкури диких тварин, переслідуючи видобуток, були першопрохідцями в нашому краї. Звідки вони прийшли: із заходу чи сходу, а може бути з півдня, рухаючись по вододілу Співала і Ворскли, не настільки це важливо. Головне, що історія нашого краю, історія жили на ній людей почалася не сьогодні і не вчора. Вважається, що мамонти вимерли близько 30 тисяч років тому, не витримавши резкогр потепління. А ось люди, займаючись полюванням і збиранням, продовжили проживання в нашій місцевості. Підтвердженням тому є те, що на початку 70-х років житель с. Нижні Піни Петро Григорович Сафонов в двох кілометрах на південь від села в закруті річки, званої місцевими жителями «Локотки», на глибині півтора метра в розмитому березі знайшов кілька глиняних горщиків і судин, що відносяться до ромбо-ямної культурі. Знайдені горщики і судини були передані в Бєлгородський краєзнавчий музей.

2.Наша край у віддалені часи

Племена, які населяють райони північного Прічерноземья і області примикають до них з півночі, залишили пам'ять про себе у вигляді городищ і курганів. У народних легендах і городища, і кургани асоціюються в першу чергу із захованими в них золотом та іншими незліченними багатствами. У всі часи кургани були надмогильними спорудами, і разом з небіжчиком в могилі клали предмети розкоші, зброю і т.д. Багаті поховання залишили після себе іранці - скіфи і сармати, які перебували і на території нашого краю в 5 3 століттях до нашої ери. Ті, що прийшли їм на зміну тюрские племена - печеніги і половці кургани не будували.Вони ховали своїх родичів в споруджених скіфами і сарматами курганах, нерідко попередньо пограбувавши знаходяться в них могили.

Під керівництвом Д. Самоквасова були проведені розкопки багатьох курганів і городищ на території колишнього Суджанського повіту, розташованого біля 40 кілометрах від нашого села. В деяких похованнях були виявлені урни з перепаленими кістками, в інших - скелети, а замість легендарних багатств - нечисленні предмети і прикраси з глини, скла, бронзи та срібла. Ці знахідки мають більше наукову, ніж матеріальну цінність. В околицях нашого села також є курган, який продовжує зберігати свої таємниці. Він знаходиться відразу після виїзду з села в напрямку хутора Нікольський зліва від дороги в 100 метрах від початку поля. Височина добре видно, хоча за останні десятки років в результаті щорічної оранки значно зменшилася. Хтозна, можливо, археологи колись зацікавляться нашим курганом, і ми дізнаємося, що під ним могильне поховання або це був сторожовий курган зведений набагато пізніше для того щоб своєчасно помітити наближення ворога і подати сигнал про небезпеку, що насувається.

З.Заселеніе нашого краю слов'янами

4. наш край в період освіти єдиного російського держави

Сторожі розташовувалися так, що між ними по фронту і тилу була сигнальна (димові багаття) і кінна зв'язок. Можливо, курган, який поруч з нашим селом був одним з сторожових курганів.

5. Виникнення нашого села

6. Наше село в дореволюційний час

У 18 - 19 століттях відбувалося посилення кріпосницького гніту. Населення сусідніх сіл виявилися в кріпацтва. Так землі села Піни Беловского району Курської області (знаходиться в 2-х км. Від села Нижні Піни) в різний час належали поміщикам Асєєву, Дервізу, Сергєєву, Пузанову, Богданову. Село Драгунка Івнянского району Бєлгородської облас графу Клейнміхелю. У Якушеном лісі (7 км. Від села) розташовувалося мисливське господарство князя Юсупова. Жителі нашого села були державними селянами. Хоча це не означає, що їх економічний стан було на багато краще. Доля наших односельчан міцно пов'язана з долею своїх сусідів. Їм довелося разом переносити всі тяготи і злигодні, Вони вирощували жито, ячмінь, пшеницю. Розводили знамениту Романівської породи овець. У селі досі згадують, як з гордістю прадіди говорили: «Ми відгодовували бичків і відвозили самому государю-імператору».

* Згідно «Збірника статистичних відомостей по Обоянський повіту Курської губернії за 1883 - тисячі вісімсот вісімдесят чотири роки » в Пенской волості в 1883 році налічувалося 2290 дворів і проживало 14886 жителів, в нашому селі 1 717 осіб з них 904 чол. - чоловіки, 813 люд жінки. Крім самих Пен в волость входили дві слободи - Федчевка і венгерівка, села Нижні Піни, драгунські, Багате, Студенок, села Вишні Піни, Новоселівка, Чортова, Виїжджаючи, хутора Нікольський, Курочкине, Бобрава.

7. Наше село в роки громадянської війни та іноземної інтервенції

В цей час в селі Багате, за річкою Пена в 7 кілометрах від Нижніх Пен, почав формуватися Восьмий повстанський полк.Створювався він в більшості з жителів окупованій частині Ракитянського району, які не бажають миритися з окупантами - звідси і назва полку. В наші села нелегально приходили комісари з села Багате і проводили бесіди про ленінських декретах, про створення Червоної армії, про іноземної інтервенції. Головна ж їх мета - залучити мешканців навколишніх сіл до лав захисників радянської влади.

8. Наше село в 20 - 30 роки

У селі Нижні Піни постановили в допомогу сім'ям убитих відрахувати з кожної надільної душі по 1 фунту хліба, дане відрахування виразиться до 50 пудів хліба, а також зі зданого пуда олієнасіння та картоплі по 1 копійки в культфонд свого села. У цьому ж селі 10 днів тому постановили закрити церкву ... Т.в.о. секретаря РК ВКП (б) (підпис нерозбірливий)

У 30-ті роки на території села було два колгоспи: імені Калініна (вул. Касторновка, Іванівка, Карна і частина вул. Понизівка) і «Пам'яті Кірова» (вул. Курочкіна, Розкидайлівка, Діївка і частина вул. Понизівка), першим головою якого був Сафонов А. Д .. на хуторі Нікольський був утворений колгосп імені Чапаєва.

Учитель історії МОУ «Ніжнепенская CОШ»

Жильцов Алексей.Афанасьевіч.