Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Методична розробка уроку на тему: "Внутрішня політика Петра I"





Скачати 23.04 Kb.
Дата конвертації 09.03.2019
Розмір 23.04 Kb.

Тема: Внутрішня політика Петра I

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу

Мета уроку: Ознайомити учнів з основними перетвореннями Петра I.

Допомогти студентам в осмисленні значення Петровських реформ для Росії

Розвивати: навички роботи в групах здатність аналізувати історичні документи та події.

Виховувати: повага до минулого своєї країни

Міжпредметних зв'язків: історія-література

Обладнання уроку: підручник А.Н. Сахарова «Історія Росії XVII - XIX століття»;

Карта «Росія з кінця XVII ст. по 60-і роки XVIII ст. »;

Історичні документи «мануфактурне виробництво в Росії», «Установа губерній, 1709», «Статут про спадщину престолу»;

презентація

Виставка книг «Будинок Романових»

Основні дати: 1 699 - початок проведення військової реформи; указ про нове обчислення

1708 - поділ країни на губернії

1711 - вищим законодавчим, виконавчим органом став Сенат

1714 - указ «Про єдиний спадщині»

1721 - заснований Святійший Синод

1722 - указ про престолонаслідування; «Табель про ранги»

Основні поняття: Меркантилізм, протекціонізм, дистрикти, посесійні і приписні селяни.

Хід уроку


I. Оргмомент. Розподілити учнів по групах

II. Повторення пройденого матеріалу:

1. Назвіть період правління Петра I (+1682 - 1725)

2. Хто правил в період неповноліття Петра з 1682 - 1689гг. (Софія)

3. Які полки носили назву гвардійські? (Семенівський та Преображенський)

4. У чому була мета поїздки Великого Посольства? (Пошук союзників проти Туреччини; познайомитися з промисловістю і військовою справою, з культурою і звичаями європейців)

5. Які результати діяльності Великого Посольства? (До Росії запрошено 800 майстрів різних спеціальностей. Петро і його сподвижники багато чому навчилися, побачили досягнення європейської цивілізації)

6. З якою метою поставив перед собою Петро повертаючись в Росію? (Перетворити свою країну в таку розвинену, освічену і сильну, як європейські країни)

III. ВІН М

план

  1. передумови реформ

  2. Реформи в області економіки

  3. Розвиток внутрішньої та зовнішньої торгівлі

  4. Військова реформа

  5. Реформа державного устрою

  6. Значення реформ Петра I для Росії


1. Передумови реформ.

Ще в XVII в. намітилося відставання Росії в економіці, збройних силах, держуправління, освіті та культурі від європейських країн. Не було мануфактурноїпромисловості, не вистачало озброєнь. Торгівля не могла успішно розвиватися через відсутність портів на Балтиці і Чорному морі. Відсутність культурних зв'язків призводило до застою. Південні рубежі піддавалися нападу татар. Були потрібні масштабні реформи. Це стало суттю політики Петра I. (слайд 2,3)

2. Реформи в галузі економіки. (Слайд 4)

Провідне місце петровських перетвореннях зайняли реформи в області промисловості.

Петру I необхідно було створити нову промисловість швидко і на високому рівні, з тим щоб її продукція могла конкурувати із західною освітою. Роль держави і монарха в розвитку промисловості була визначальною.

За Петра I в розвиток промисловості стався справжній стрибок.

До 1725г. в Росії було 220 мануфактур. У 1690г. 21 мануфактура, тобто За 30 років промисловість країни зросла в 11 разів.


Питання для учнів: Що таке мануфактура?

(Слайд 5)

Робота з історичним документом: «мануфактурне виробництво в Росії»

Завдання для учнів: Перерахуйте галузі виробництва, в яких активно розвивалося мануфактурне виробництво. Свою відповідь підтвердіть текстом документа.


(Слайд 6)

Приблизний відповідь учнів: В основному на мануфактурах розвивалася текстильна промисловість. Відкривалися: парусно-полотняні мануфактури, канатна, шкіряна, панчішна, капелюшна, цукрова. Орієнтувалася на потреби армії та флоту. Центром текстильної промисловість стала Москва. Великі мануфактури відкривалися в Казані, на Україні та ін. Регіонах.

Перша чверть XVIII ст. стало епохою зростання мануфактур.


Учитель: Активно розвивалася важка промисловість. (Слайд 6)

Завдання для учнів: По карті визначте які галузі промисловості були найбільш розвинені і в яких регіонах?

(Слайд 8)

Приблизний відповідь учнів: (металургія, гірнича справа, кораблебудування. Металургійні заводи відкриваються на Уралі (11 заводів) в Карелії, Білозерському, Лебедском і ін. Повітах)


У Сибире р Нерчинск - видобуток срібла.

Особливу галузь промисловості представляли збройові заводи побудовані в Москві, Петербурзі, Тулі.


(Слайд 9)

Інший напрямок, куди держава спрямовує свої ресурси, було будівництво верфей в Петербурзі, Архангельську, в Москві і в Воронежі, звідки суду в розібраному вигляді доставляли на Балтику або в Азов.


Особливості розвитку промисловості: (Слайд 10)

  1. Петро прагнув залучити промисловість приватний капітал (купців, дворян, посадских людей) Підприємці отримували від держави позики і пільги, звільнені від сплати податків і держ. повинностей. Нерідко держава передавало казенні заводи в приватні руки.

  2. Для вирішення проблеми забезпечення державних і приватних підприємств робочої сили, Петро I видав указ про який держ. селяни, які жили в районах будівництва нових заводів, приписувалися до них в якості робочої сили. Вони кілька місяців в році покидали свої господарства і відправлялися працювати на найближчі заводи. За ухилення - жорстко карали.

  3. Іншим указом Петро дозволив власникам підприємства купувати селян до своїх заводом. Цих посесійних селян можна було продавати тільки з заводом.

Становище робітників було важким. Вони працювали по 12-14 годин, заробітна плата була мізерною. Жили в бараках, землянках, за найменші провини жорстко каралися.

  1. Держава регулювала і контролювала всі процеси розвитку в промисловості.

  2. Мануфактур був забезпечений збут продукції, так як замовником виступала держава.

До кінця петровського царювання Росія перетворилася на країну з сильно розвиненою промисловістю (військової та важкої). За виплавці чавуну вона вийшла на III місце в Європі, почали продавати залізо за кордон, хоча XVII в. ввозили його.


3. Розвиток внутрішньої та зовнішньої торгівлі

Пильна увага Петра I приділяв розвитку внутрішньої і зовнішньої торгівлі. (Слайд 11)

Велику роль у розвитку торгівлі відігравали ярмарки (Тихвинська, Ірбітський, Свенская, Макарьевская і ін.) У чому проявилася формування всеросійського ринку.

Велике значення для розвитку торгівлі мали роботи зі спорудження каналів Вишньоволоцький канал - з'єднав Волгу з Невою, а значить, з Петербургом і Балтійським морем. Уздовж південного берега Ладозького озера був проритий обвідний канал (100 км), що зробило плавання найбільш безпечним. Будівництво каналу вилося протягом 3,5 років. Почалося будівництво Волго-Донського каналу, який об'єднав в єдину торгово-транспортну систему Каспійське, Азовське, Чорне, Балтійське і Біле моря.


(Слайд 12) Щоб отримувати великі доходи від торгівлі держави оголосила про введення казенної монополії на певні товари приватним особам заборонялося торгувати (зерно, щетина, щогловий ліс, тютюн, парусина).

Петро не підтримував купців, а й обкладав їх високими податками. (Слайд 13) Цар наказав купцям торгувати за кордоном тільки через Петербург, він насильно переселив в нову столицю 4 тисячі купців з сім'ями.

Свою економічну діяльність уряд Петро I засновували на політиці меркантилізму і протекціонізму.


Завдання для учнів: На стор. 133 підручника знайдіть визначення цим поняттям і запишіть їх у зошит.


(Слайд 14)

Відповідь учнів: Меркантилізм - держава накопичує гроші за рахунок активного торгового балансу, перевищення експорту над імпортом.

Протекціонізм - огородження національної економіки від іноземної конкуренції шляхом заохочення і покровительства вітчизняної промисловості.


(Слайд 15)

У 1724 р за вказівкою Петра I вийшов митний тариф. На експорт були встановлені низькі мита. А на деякі види залізних виробів були встановлені високі мита (75% вартості)

Вивозили - льон, смолу, ліс, пенька, шкіру, нафту, хліб та ін, товари.

Ввозимо -Дороги сукно, шовк, вина, кави, прянощі, фарфор, предмети розкоші і тд.

4. Військова реформа (Слайд 16)

  • змінена система набору в армію - введена рекрутська повинність. (Селяни і посадські люди від своїх громад повинні постачати певну кількість майбутніх солдатів)

  • армія стає регулярної (довічної)

  • введені гренадерський полки - гранатометників

  • ліквідована дворянська кіннота і утворена регулярні кавалерійські частини. (Драгунські полки озброєні Фузелі (кремінну рушницю, заряджатимуться з дула), пістолетами й шаблями)

  • У 1716 році видано «Статут військовий» - входили кращі військові настанови. ( «Товариша свого від ворога виручай)

  • Створені військові школи для підготовки національних військових кадрів (в Москві і Петербурзі відкривалися артилерійські і військово-інженерні школи, школи для унтер-офіцерів, морська академія)

  • Введена єдина форма одягу.

  • Введення єдиної системи навчання і виховання солдатів.

Головні підсумки військової реформи: (Слайд 17)

1. До початку 1720-х рр. російська армія і флот були забезпечені власними кадрами. 2. Іноземним офіцерам запропонували пройти спеціальний іспит і тих, хто його не витримали його звільнили. Потім взагалі відмовилися від практики прийому на військову службу іноземців.

Якщо в Європі наймані війська билися за гроші, то в Росії - за Вітчизни, що сприяло підняттю патріотичного духу і самовідданості.

3.Створення сильної регулярної армії, здатної воювати з основними супротивниками Росії і перемагати їх.

4. Поява цілої плеяди талантлевих полководців. (Олександр Данилович Меньшиков (1673- 1729) - ясновельможний князь, сподвижник Петра I. Генералісімус морських і сухопутних військ. Учасник Північної війни зі шведами, битви під Полтавою. Борис Петрович Шереметьєв (1652 - 1719 - граф, генерал - фельдмаршал. Федір Олексійович Головін (1650 - 1706) - граф, генерал - фельдмаршал, адмірал. Сподвижник Петра I, найбільший організатор, один з творців Балтійського флоту).

5. Небувале зростання військових витрат і як наслідок - покриття їх за рахунок найжорстокішого вичавлювання коштів з простого народу.

6. Створення потужного військово-морського флоту.


5. Реформа державного устрою (Слайд 18)


Стара система управління була нездатна здійснювати завдання, поставлені перед країною Петра I. Нова система запроваджувалася поступово і тривала протягом усього царювання Петра I.

  • Замість боярської думи була створена Ближняканцелярія, членів якої Петро I назвав міністрами.

  • Вищим органом управління країною під час відсутності монарха став створений в 1711 році Урядовий сенат.

  • Введено посаду фіскалів - контролювали адміністрацію, виявляли випадки порушення законів, казнокрадства. Вони підпорядковувалися лише царю, не отримували платні, існували за рахунок частки конфіскованого майна.

  • Сенат контролювали генералом-прокурором і обер-прокурором. Вони були оком держави.

(Слайд 19)

  • Скасовані (1711р.) Накази, натомість створені колегії, очолювали колегіальне управління президент і віце-президент. Це були центральні розпорядчі установи з чітким поділом функцій. Колегія закордонних справ, Військова, Адміралтейська, Морська, Мануфактур-колегія, Камер-колегія - ведена фінансами і т.д.


(Слайд 20)

  • З метою зміцнення влади на місцях в 1708 році країну розділили на 8 губерній. На чолі стояли генерал-губернатор і губернатори. Губернії розділилися на провінційний (50), а провінції на дистрикти (округу або повіти).


Завдання для учнів: Робота з історичним документом «Установа губернії» і картою.

Відповідь учнів: Московська, Петербурзька, Київська, Архангельська, Казанська, Смоленська, Азовська і Сибірська.


  • Усіма містами в країні відав Головний магістрат.

  • Важливу частину системи управління складали призначалися царем прібильщікі, завдання яких полягало в поповненні скарбниці за рахунок введення відкупів і податків - на сіль, бороди, дубові труни, косяки будинків, домашні лазні і т.д.


(Слайд 22)

  • У 1714 році підписано указ «Про єдиноспадкування» ліквідував різницю між вотчиною і маєтком. Цим же указом Петро I ввів правило успадкування маєтків лише одному із спадкоємців: припинялося дроблення маєтків між спадкоємцями, інші сини, повинні були йти на державну службу, в армію.

  • У 1721 року ліквідована патріаршество і засновано духовна колегія - Святійший Синод. Церква остаточно підпорядкована державі.


(Слайд 23)

  • У 1722 році видано указ про престолонаслідування, за яким імператор призначав приймача.


Завдання для учнів: Робота з історичним документом «Статут про спадщину престолу».


(Слайд 24)

  • У 1722 році прийнято «Табель про ранги» - визначальний систему чинів і порядок просування по службі. Згідно «Табель про ранги» все військові і цивільні чини ділилися на 14 класів, що становлять службову драбину. Присвоєння чергового рангу проводилася за службові заслуги, відданість государю, вислуга років.


6. Значення реформ Петра I (Слайд 25)

  • Завдяки реформам Петра I Росія увійшла в число передових країн Європи. Ухвалення Петром I імператорського титулу підтвердило остаточне оформлення абсолютизму в Росії.

  • Діяльність Петра I стояла на ряду великих жертв, крім безпосередньо військових втрат, багато народу загинуло при будівництві Воронежських верфей, будівництво Петербурга, Кронштадта і т.д.

  • Під час правління Петром I загальна сума тягот, ложівшіхся на населення, значно зросла, що викликало цілий ряд повстань: Стрілецькі заколоти, Астраханське повстання, селянська війна під проводом Кіндрата Булавіна. Всі вони були жорстоко пригніченим.

  • У зовнішній політиці на ряду з блискучими результатами були і провали, наприклад, Прусський похід, Перська похід.

  • Однак всі ці невдачі з лишком компенсуються з тим успіхом, який Росія за Петра I здобула над шведами.

  • В результаті діяльності Петра I Росія стає найважливішим фактором європейської політики. За Петра I в Росії починають проникати західноєвропейські знання і культура, формується прошарок суспільства, яка отримує європейську освіту.


Закріплення нового матеріалу

Питання до кожної групи.

1. Як називалася політика, при якій російські промисловці отримували різні привілеї, субсидії, сировину від держави? (протекціонізм)

2. Як називався новий вищий орган управління церквою? (Синод)

3. Як називався документ, що встановлював в Росії 14 чинів і розрядів?

(Табель про ранги)

4. Хто такі рекрути?

5. Назвіть вищий орган управління країною створений в 1711 році. (Сенат)

6.С якою метою в 1708 році країну розділили на 8 губерній (Московська, Петербурзька, Київська, Архангельська, Казанська, Смоленська, Азовська і Сибірська.)? (З метою зміцнення влади на місцях)


Прочитайте уривок з вірша і прокоментуйте слова авторів


1 група.

Те академік, то герой,
Те мореплавець, то тесля,
Він всеосяжної душею
На троні вічний був працівник.

А. С. Пушкін


2 група
Цей шкіпер був, той шкіпер славний,
Ким наша рушила земля,
Хто надав потужно біг державний
Керма рідного корабля.
А.С. Пушкін.

(Період петровського правління поет називає рухомим кораблем з великим капітаном-шкіпером на містку)


3 група
Він мовив: «Мені вас шкода,
Ви згниє вкрай;
Але у мене є палиця,
І я вам всім батько ».
А.К. Толстой.




<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія
опис:

Методична розробка уроку на тему: "Внутрішня політика Петра I".

Урок супроводжується презентацією по даній темі.

Мета уроку: Ознайомити учнів з основними перетвореннями Петра I. Допомогти студентам в осмисленні значення Петровських реформ для Росії.

Розвивати: навички роботи в групах здатність аналізувати історичні документи та події.

На уроці розглядаються наступні розділи:

- передумови реформ;

- реформи в області економіки;

- розвиток внутрішньої і зовнішньої торгівлі;

- військова реформа;

- реформи державного устрою;

- значення реформ Петра I для Росії.