Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


План уроку з історії Казахстану тема "Казахстан в епоху бронзи"





Скачати 26.53 Kb.
Дата конвертації 12.02.2018
Розмір 26.53 Kb.
Тип план

Урок № 5

Дисципліна «Історія Казахстану»

П.І.Б. викладача: Колікова Ольга Юріївна

Тема заняття: Казахстан в епоху бронзи.

Тип і вид заняття: КЗ (комбіноване заняття).

Мета заняття: скласти уявлення про розвиток знарядь праці, культурі в епоху бронзи. Сформувати знання в учнів при вивченні Загальної характеристики і археологічних пам'яток епохи бронзи.

завдання:

Освітня: сприяти засвоєнню знань студентами про розвиток знарядь праці, періодах, особливості, дослідженнях, стоянках епохи бронзи.

Виховна: створити умови для виховання характеру дослідника у кожного студента.

Розвиваюча: створити умови для відпрацювання навичок виявлення причинно-наслідкових зв'язків, відновлення взаємозв'язку між історичними явищами і вмінням давати характеристику історичним періодам.

Очікувані результати:

Студенти повинні розуміти: розвиток праці і розподіл праці, особливості епохи бронзи.

Студенти повинні мати ціннісні установки: бути впевненим в собі і в своїх можливостях, шанобливо ставитися до історичного минулого.

Студенти повинні вміти: правильно робити висновки, реально оцінювати свої можливості і шанобливо ставитися до думки інших.

Міжпредметних зв'язків: Географія, Суспільствознавство.

Комплексне навчально-методичне забезпечення: Лекційний конспект, підручник М.К. Козибаев Історія Казахстану 10 клас, смартподіум, інтерактивна дошка, карта з історії Казахстану «Казахстан в епоху бронзи», презентація на тему: «Про бщая характеристика та археологічні пам'ятники епохи бронзи. Господарство, суспільний лад і життя племен в епоху бронзи ».

Компетенції: БК 1. Виявляти самостійність мислення, здатність до вирішення проблем.

Формування ключових компетенцій: загальнокультурна компетенція: усвідомлення ролі історії в пізнанні навколишнього світу і його сталого розвитку.

Комунікативна: бути готовим до позитивному взаємодії і співпраці зі студентами.

Навчально-пізнавальна: планування, обробка, аналіз інформації, застосування отриманої інформації на практиці.

СТРУКТУРА УРОКУ:

1. мобілізує початок уроку. 2 хв.

- Перевірка за списком і готовності до уроку.

- Повідомлення теми і мети уроку.

2. Актуалізація пройденого матеріалу. 10 хв.

1. Які досягнення людей в області виготовлення знарядь праці в епохи мезоліту і неоліту? У зв'язку з чим змінюється форма кам'яних знарядь праці в епоху неоліту? Які нові матеріали стали використовувати для виготовлення знарядь праці в епоху енеоліту?

2. Дайте характеристику виробляє типу господарства. Поясніть, чому людина поряд з споживають типом господарства став розвивати виробляє тип.

3. Охарактеризуйте особливості ботайськой культури епохи енеоліту.

4. Запишіть у зошити назви археологічних пам'яток періодів мезоліту, неоліту і енеоліту, які знаходяться на території Казахстану.

5. Як ви вважаєте, при збереженні природно-кліматичних умов в перехідний період від палеоліту до неоліту чи можливо було збереження матриархального ладу?

6. Використовуючи додатковий матеріал, підготуйте доповідь на тему "Казахстан в кам'яному столітті".

3. Засвоєння нового матеріалу. 17 хв.

план:

1. Дослідження і періодизація епохи бронзи.

2. Бронзовий вік на території Казахстану.

4. Археологічні пам'ятки епохи бронзи.

Пояснення нового матеріалу з історії Казахстану.

Робота сзаданіямі:

1. Завдання №1. «Заповніть пропуски».

2. Завдання №2 «Розставте правильно»

3.Заданіе №3 «Вирішіть термінологічний кросворд»

4.Заданіе №4 «Запишіть собі в зошит досягнення людей в області виготовлення знарядь праці періоду неоліту і мезоліту».

4. З акрепленіе нового матеріалу. 5 хв.

1 .. Тест по темі уроку

5. Узагальнення і систематизація знань. 5 хв.

6. Підведення підсумків уроку. 2 хв.

7. Рефлексія. 2 хв.

8. Домашнє завдання. 2 хв.

ХІД УРОКУ:

Казахстан в епоху бронзи

Періодизація бронзового століття

В епоху бронзи (2-1 тис. До н.е.) у племен, що населяли територію Казахстану, відбулася перебудова всієї первісної економіки. Провідними галузями господарства стають пастушаче скотарство і мотичним землеробство.

Палеоекономіка цього періоду включала в себе такі галузі, як гірничодобувна, металургійна, ливарна. Допоміжними невиробляючих галузями залишалися полювання, рибальство, домашні ремесла.

Подальший процес розвитку древніх людей сприяв появі більш вдосконалених знарядь праці, предметів побуту тощо Порівняльний аналіз техніки виготовлення виробів, архітектурних особливостей жител і надмогильних споруд, похоронних обрядів, керамічних комплексів і т.п. дозволив вченим виділити кілька варіантів в так званій андроновской культурно-історичної спільності

Андроновская культура - найбільша культура епохи бронзи, поширена від Єнісею до Уралу. Перші пам'ятники андроновской культури виявлені у села Андроновобліз міста Ачинська в Південній Сибіру.

Перші спроби хронології та періодизації пам'яток епохи бронзи були зроблені М.П. Грязновим в 1930р. Він виділив три етапи: ранній, середній і пізній. Вчений вважав, що в епоху ранньої бронзи Минусинские степу представляли собою околиці андроновской культури, в яку входили степової Казахстан, Західний і Східний Сибір. На другому етапі зустрічаються характерні для Казахстану бронзові вироби.

У 1948 м К.В. Сальников запропонував більш конкретну, триступеневу періодизацію, розділивши епоху бронзи на етапи: федоровський (18-16 ст. До н.е.); алакульскій (15-12 ст. до н.е.); замараевскій (12-8 ст. до н.е.). '

Цілеспрямоване і планове археологічне дослідження Центрального Казахстану пов'язано з організацією археологічної експедиції в 1946 р Її організатором і керівником був А. Маргулан.

У 1953 р К.А. Акишеву була розроблена періодизація і хронологія пам'яток епохи бронзи Центрального Казахстану. Ранній етап, відповідний Федоровський, отримав назву «нурінскій»; період розвиненою бронзи (алакульскій) - «атасускій». 3-й етап бронзового століття був виділений К. Акишеву в окрему, бегази-дандибаевская культуру (назви дано відповідно до географічними назвами місцевості, де виявлені пам'ятники).

Нову періодизацію і хронологію бронзового століття запропонував Г.Б. Зданович: розвинений період: петровський етап (16-15 ст. До н.е.); алакульскій етап (14-13 ст. до н.е.), амангельдінско-бішкульскій етап (12-11 ст. до н.е.); пізній період: замараевскій етап (11-10 ст. до н.е.), Іллінська етап (9-7 ст. до н.е.).

Останні археологічні відкриття надають вченим додаткові дані, що дозволяють продовжити роботу з удосконалення та уточнення питань хронології та періодизації пам'яток епохи бронзи на території Казахстану.

Головною галуззю господарства андроновцев було скотарство. В епоху бронзи чисельно збільшується і якісно змінюється видовий склад домашнього стада: в ньому переважають коні, вівці, кози. Розведення корів і верблюдів стародавні скотарі приділяли менше уваги. Археологічні знахідки і петрогліфи свідчать про використання коні не тільки в якості тяглової сили, а й для верхової їзди. Древнє скотарство було екстенсивним. Воно передбачало освоєння нових пасовищ і виведення порід худоби, здатних до тебенёвке (добування корму з-під снігу). Вчені вважають, що андроновци вели осілий спосіб до початку. 1 тис. До н.е. У період пізньої бронзи прибудинкових чабанські господарство переросло в яйлажного (полукочевое), при якому в сезонних перекочёвках брали участь лише чоловіки і підлітки, а жінки і діти залишалися в стаціонарних селищах. Інтенсивне зростання поголів'я худоби призводить в окремих регіонах Казахстану до переходу від отгонного до кочового скотарства.

Поряд зі скотарством значний розвиток у андроновских племен отримало мотичним землеробство.Поява нових видів знарядь праці (бронзових ножів, серпів, кіс) сприяло розширенню посівної площі, на якій вирощували, в основному, пшеницю, просо і жито. Відділення скотарів від землеробів стало першим громадським поділом праці.

Розвиток стародавньої металургії

Важливу роль у розвитку продуктивних сил в Андронівський суспільстві грала древня металургія. Історія гірничої справи корінням сягає ще в 3 тис. До н.е., коли на гірських виробках Жезказгана, Зиряновська, Акжал люди добували мідь, олово, золото. Східний Казахстан вважається одним з великих металургійних центрів Північної Азії і Східної Європи.

Стародавні рудокопи розробляли окислені руди з багатим вмістом міді та олова. Розробляли рудоносних жили, пухкі руди добували «кайлованіем», за допомогою відбійників і молотків з каменю. У щільних породах використовували метод «вогневої проходки», при якому на поверхні жили або в забої, розводили багаття, а коли порода нагрівалася, поливали її водою, змушуючи тріскатися, після чого працювали молотками і кайлами. Що містить метал породу витягали на поверхню в шкіряних мішках. Поруч з шахтою у води видобуту руду дробили і промивали, відокремлюючи її від порожньої породи, дрібне руду відносили на поселення, де плавили в спеціальних плавильних печах.

Виявлені в Центральному Казахстані мідеплавильні комплекси ділилися на 2 типи: відкриті (без споруди) і закриті, коли під медеплавильной майданчиком було прямокутне приміщення. До кінця епохи фінальної бронзи конструкції плавильних печей удосконалюються, з'являються двосекційні дрібні восьмиобразного печі-плавильні.

Численні знахідки знарядь праці, предметів побуту, прикрас і т.п. свідчать про високу майстерність древніх майстрів: зброярів, ливарників, ювелірів.

Подальший розвиток отримали домашні ремесла, ткацтво (винайшли примітивний ткацький верстат), прядіння, в'язання, виготовлення одягу та взуття, речей домашнього вжитку, гончарство. Для кожного з періодів бронзи були характерні свої керамічні вироби, які ділилися на три типи. На ранньому етапі виготовлялися горщики з круглим плечиком, одного розміру, прикрашені за допомогою гребінчастого штампу лише у верхній частині судини. На наступному етапі з'являються горщики з уступчатим плечиком і судини банкової форми. Для пізнього періоду характерні горщики з прямим вінчиком, кулястим тулубом, наліпним валиком.

У більшості випадків посуд виготовлявся стрічковим способом, вручну. Гончарі не тільки прикрашали вироби, а й надавали орнаменту магічний сенс. Так, налепной валик символізував наповненість судини, геометричний малюнок повинен був оберігати вміст від «пристріту» і «псування», візерунки у вигляді свастики символізували сонце.

Стародавні рудокопи, скотарі і хлібороби жили в селищах, що складаються з 10-20 землянок і напівземлянок прямокутної форми, призначених для житла і господарських потреб. Будівельним матеріалом в степових районах найчастіше служив камінь, в лісостепових - дерево. Призначення житла визначало планування приміщень, розташування вогнищ і господарських ям. Для раннього періоду бронзи характерні багатокімнатні будинки площею до 400-500 м2, в яких проживало 4-5 поколінь родичів по чоловічій лінії.

Андроновская культура

В епоху фінальної бронзи переважали житла наземного типу, які спеціальними перегородками ділилися на приміщення, призначені для проживання, окремих сімей.

Одне з найбільш відомих поселень епохи бронзи - Аркаим, яке вчені вважають одним з найдавніших міст в степах Євразії. Воно мало два ряди кругових оборонних споруд і поділялося на кілька зон (житлову, виробничу, громадську), пов'язаних вулицями, що сходяться на центральній площі.

Прогрес в первісної економіці, досягнутий в епоху бронзи, докорінно вплинув на розвиток громадських і сімейно-шлюбних відносин. У соціальній і військово-політичної структурах з'являються родоплемінні підрозділи. У зв'язку з підвищенням ролі чоловіка в господарському та суспільному житті матриархальная родо-сімейна громада замінюється на патріархальну. Її основу становила парна сім'я, зберігалася колективна власність на засоби виробництва і продукти виробництва, рівність всіх дорослих членів у вирішенні спільних питань господарської та суспільного життя, добровільність підпорядкування вождю. У період пізньої бронзи, в зв'язку зі зміцненням сімейної власності, починається процес розкладання первісного ладу.

Про зародження майнової і соціальної нерівності у племен епохи бронзи свідчать матеріали розкопок численних могильників. Багаті поховання відрізнялися від бідних потужними надмогильними спорудами, складним похоронним пристроєм (мавзолеї Бегази, Тагіскена, Дандибай і ін.), Різноманітним і багатим супроводжуючим інвентарем. Вчені припускають, що привілейовану групу суспільства становили вожді (поховання з булавою - символом влади), воїни-колісничі (поховання з залишками колісниць), жерці (а поховальний інвентар входили дерев'яна чашка і особлива шапка).

Складні похоронні обряди підтверджують існування у андроновцев віри в загробне життя, культу предків і культу вогню. Для раннього етапу бронзи найбільш поширеним був обряд кремації з подальшим захороненням в цистах, земляний насип і огорожі з щільно укладених плит. У період розвиненою бронзи переважав обряд інагумаціі (трупоположение) з переважною орієнтацією голови покійного на захід. Орієнтація на захід була орієнтацією на бога, що відає зв'язком з потойбічним світом. Труп в могилу клали в скорченому вигляді - це поза немовляти в утробі матері. Небіжчика пов'язували. Бога смерті Яму називали «зв'язує мерців» і зображували тримає мотузку.

Супроводжуючий інвентар включав бронзові та мідні вироби, керамічні посудини, амулети - «обереги» з просвердлених іклів дрібних хижаків, раковини, їжу, іноді шматки деревного вугілля і охри.

Некрополі епохи фінальної бронзи (мавзолеї Тагіскена, Бегази) свідчать про ускладнення релігійних уявлень племен, що створили монументальні культові споруди.

Релігія багато в чому визначила і розвиток мистецтва. Казахстан - один з найбільш багатих місць за кількістю і різноманітністю наскальних малюнків - петрогліфів. Андроновци поклонялися і здійснювали ритуал жертвоприношення сонцю, місяцю, зіркам, вогню, духам-покровителям. Жертовне місце (капище) розташовувалося неподалік від поселень і було відокремлено від них природною перешкодою (річкою, кам'яної грядою і т.д.). Воно являло коло або овал з кам'яних плит, покладених плиском.

Люди бронзового століття перебували на міфологічної стадії мислення. Один з найбільш часто зустрічаються образів в наскальном мистецтві андроновцев - дикий бик тур. Крім туру зустрічається зображення домашнього бика. На ряді святилищ древні зобразили сцени поклоніння солнцеголовому Митрі. В урочищі Тамгали зображений солнцеголовий людина, навколо якого хоровод з танцюючих чоловічків, а також поодинокі і парні танцюристи. Всі разом вони виконують ритуальний танець. До речі, сам хоровод - це символ сонця, а рух учасників - імітація обертання світила на небі. Улюблений сюжет в наскального мистецтві - двогорбий верблюд бактріан. Серед петрогліфів епохи бронзи поширене зображення колісниць.

Про високу культуру андроновских племен свідчать знахідки витончених прикрас з бронзи, міді, золота: З бронзи, оберненої золотою фольгою, виготовляли скроневі кільця, підвіски, браслети зі спіралевіднимі виступами. Прекрасним зразком ювелірного мистецтва служить золота скронева підвіска із зображенням всередині двох коней. Таким чином в епоху бронзи в розвитку людського суспільства відбулися докорінні зміни: розвивалися скотарство і землеробство, видобуток руди і металургія, виробництва металевих (бронзових) знарядь праці, зброї та прикрас, будівництво жител, натуральний обмін. Це призвело до зростання населення, появи великих родоплемінних спілок, до міграції племен в пошуках нових земель для заселення.

Урочище Тамгали-Тас (це позначені особливими родовим знаком камені) розташоване в 170км від Алмати. Тут були знайдені унікальні наскельні малюнки, які можна без перебільшення зробити справжнім надбанням художньої галереї давнини. Вони є втіленням кількох періодів історії і містять масу корисних для археологів матеріалів. Тут було знайдено понад 4 тисячі малюнків, які відносяться ще до епохи бронзи.

На обох вертикальних площинах ущелини і сланцевих виходах можна розгледіти зображення різних божеств, виконаних металевим чеканом. Це домашні тварини, верблюди, бики, олені, архари і ін. Тут також можна розшифрувати сцени різних обрядів, полювання, фігури чоловіків і жінок і багато іншого, що представляє собою цінну інформацію про вірування і заняттях наших предків.

Недалеко від ущелини можна знайти поховання, датовані епохою бронзи і тісно пов'язані з появою перших кочівників. Петрогліфи Тамгали-Тас є цінним історичним скарбом і знаходяться під захистом ЮНЕСКО.

Завдання № 1 «Робота з картою»

Студенти за допомогою атласу і карти повинні нанести на контурну карту регіони Казахстану заселену андроновцев.

Завдання №2 «ТАК-НІ»

Студенти повинні відповісти на запитання так чи ні

1. Епоха бронзи охоплює період з 1800 по 900 рр до н.е. (немає)

2. Бронза це сплав міді та олова? (та)

3. Перші пам'ятники епохи бронзи були знайдені біля міста Ачинська в Південній Сибіру (та)

4. Основними заняттями андроновцев були пастушаче скотарство, землеробство і рибна ловля. (немає)

Завдання №3 «Заповни таблицю»

Студенти за допомогою підручника і роздаткового матеріалу повинні заповнити таблицю.

4. Закріплення нового матеріалу.

Студенти відповідають на тест.

Тест.

В епоху бронзи відбувається крах

а) первісного ладу, с) патріархального роду,

в) матриархального роду, д) родових відносин.

  1. У 2 тис. До н.е. була винайдена технологія:

а) отримання заліза, з) виготовлення кераміки,

в) отримання бронзи, д) лиття чавуну.

  1. Знаряддя з металу стали витісняти кам'яні:

а) в 3-2тис. до н.е., з) в2-1тис до н.е.

в) в 3-4 тис. до н.е., д) в 2-3тис до н.е.

  1. Бронзовий, століття відноситься до.

а) 5-3 тис.до н.е., з) 30-10 тис. до н.е.

в) 2-1 тис. до н.е., д) 80-40 тис. років до н.е.

  1. У андроновцев не отримало розвиток:

а) землеробство, с) конярство,

в) вівчарство, д) верблюдоводство, е) свинарство.

  1. Яке господарство було у племен андроновской культури?

а) скотарство, землеробство, рибна ловля, с) рибна ловля, землеробство, полювання,

в) збиральництво, землеробство, скотарство, д) скотарство, землеробство.

7. Що таке тотемізм?

а) одухотворення природи, з) віра в походження від тварин,

в) обожнювання предків, д) шанування старших.

8.Что таке анімізм?

а) віра в існування духів, с) здатність впливати на природу,

в) обожнювання предків, д) жертвоприношення

9.Піктографія це- ....

а) форма релігії, с) одухотворення природи,

в) рисунковілист, д) обожнювання предків.

10.Ізображеніе божества з каменю або дерева називається ...

а) пам'ятник, с) ідол,

в) статуя, д) малюнок.

1-в, 2-в, 3-з, 4-з, 5-е, 6-а, 7-с, 8-а, 9-в, 10-з.

6. Підведення підсумків.

Виставляння оцінок за урок в журнал теоретичного навчання.

7. Рефлексія.

8. Домашнє завдання.

1. На які періоди поділяється епоха бронзи? З чиїм ім'ям пов'язані дослідні роботи в Центральному Казахстані?

2. Перерахуйте основні ознаки андроновской культури.

3. Назвіть пам'ятники нурінского періоду і дайте їх характеристику.

4. Що ви знаєте про зміни в пам'ятках атасуского періоду?

5. Назвіть особливості перехідного періоду між андроновской і бегази-дандибаевская культурами.

6. Розкажіть про періодах епохи бронзи в Східному Казахстані.

7. Які пам'ятники середньої бронзи знайдені на території Казахстану?